Calla / Zantedeschia

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pentru inceput, ca sa nu risti sa le pierzi, poti testa in gradina doar cu o bucata din rizom. La mine pana si o coaja de rizom taiata din greseala in toamna cand i-am scos din pamant, a facut muguri. Cala e foarte usor de inmultit ;-)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
mirela06 a spus:
Popgeo a avut dreptate. Cele colorate nu au mai dat, doar cele albe.
Mai ai rabdare.. poate dau.... dar in mod cert le trebuie ceva protectie mai buna si facut cumva sa aiba parte de uscaciune peste iarna.
 

mirela06

Active Member
Multumesc. Asa am sa fac numai sa le vad rasarind, Daca nu , poate pun altele si asta-i invatatura de minte.
Oricum incurajarile si sfaturile fac mult pt. fiecare.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cred ca am uitat sa postez un buchet de anul trecut... evident crescute in gradina calele...


 

v.cristina

Active Member
:eek: :eek: :eek: foarte frumoase cornelia
eu nu am avut decat in gradina, sunt curioasa: daca le ai in ghiveci cam cat tin florile??
 

aleynad

Active Member
Moderator
vreau sa va intreb daca exista cale salbatice?
duminca, in timp ce plimbam cainele, pe malul raului, am trecut printr-un mic zavoi si sub coroana copacilor, in ierburi am vazut o cala inflorita :eek:
floarea nu e alba, ci usor verzui si are un miros cam naspa :)
frunzele si forma florilor sunt identice cu cele de la cala
ma bate gandul sa ma duc sa o iau acasa :)

floarea arata asa, doar ca era mai verde
http://www.floralimages.co.uk/images/za ... pp_35e.jpg
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
aleynad a spus:
vreau sa va intreb daca exista cale salbatice?
duminca, in timp ce plimbam cainele, pe malul raului, am trecut printr-un mic zavoi si sub coroana copacilor, in ierburi am vazut o cala inflorita :eek:
floarea nu e alba, ci usor verzui si are un miros cam naspa :)
frunzele si forma florilor sunt identice cu cele de la cala
ma bate gandul sa ma duc sa o iau acasa :)

floarea arata asa, doar ca era mai verde
http://www.floralimages.co.uk/images/za ... pp_35e.jpg

Cred ca e vorba de ceea ce se numeste arisema..... nu e chiar cala.. dar sint inrudite.. si daca cresc in zone temperate.
 

aleynad

Active Member
Moderator
:gandit: eu stiu, George?!
am cautat pe google imagini cu arisema si parca nu ar fi ea, desi e posibil sa ai dreptate :D
zilele astea ma duc in locul respectiv sa o pozez :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Exista o varietate mare la arisema.. inclusiv culoarea a ceea ce spui tu.
 

mirela06

Active Member
Am disperat ca nu imi apar toate calale dar am sperat si avut rabdare, asa cum a spus Popgeo iar acum toate patru au iesit la suprafata. Abea astept sa faca flori, iar pt. la iarna, o sa am grija sa le protejez ca nu se stie niciodata cu vremea asta.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cornelia..... daca ai in plus 1-2 tuberculi de la prima varietate... ti-as propune un schimb cu varietattile mele.. mai ales cele rosu cu galben... asa...



cornelia a spus:
Am si eu cateva:



+ 5 tuberculi pe care urmeaza sa-i plantez. :wink:
 

victoria

Active Member
wow,chiar frumoase.Am primit si eu de la Aleynad cale albe si sper sa le mearga bine.Deocamdata frunzele pe care le aveau vad ca s-au cam ingalbenit,dar tulpinile sunt verzi,iar la una a iesit o frunza noua :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Geo eu am cumparat planta, nu stiu cati tuberculi sunt in pamant. Banuiesc ca e unul singur cu mai multi muguri. Acum ca florile sunt pe trecute as vrea sa segmentez tuberculul, dar mi-e teama sa n-o dau in bara. Nu prea am experienta cu calele.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
cornelia a spus:
Geo eu am cumparat planta, nu stiu cati tuberculi sunt in pamant. Banuiesc ca e unul singur cu mai multi muguri. Acum ca florile sunt pe trecute as vrea sa segmentez tuberculul, dar mi-e teama sa n-o dau in bara. Nu prea am experienta cu calele.
In principiu calele au sa iti fac pui... eu zic sa le lasi in pamint pina se usuca funzele...chestia e ca cu cit mai mult o tzii in vegetatie, cu atit mai mari se vor face bulbii...
Eventaula poti sa o pui in gradina din fatza blocului.... .se descurca si la semisoare/semiumbra.. atita vreme cit o uzi din cind in cind..
Arata a fi mai mult decit un bulb la culoarea care imi place mie.
 

aleynad

Active Member
Moderator
George, am fost sa vizitez "cala " minune si se ofilise floarea, asa ca nu am mai avut pe cine poza :(
am incercat sa o scot din pamant si sa o aduc acasa, dar are tuberculul in fundul pamantului :x asa ca am amanat operatiunea, insa cred ca este arisema sigur :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
O noua cala rosie a inflorit in gradina. Cea galbena are deja 2 saptamani :D

 
Sus