Brico Store

Pocalinda

Member
Erau asa de multi trandafiri la Brico si de la multe firme dar aveau lastari lungi si de 10 centimetri, etiolati si vai de mama lor :x Culmea e ca au mai si recunoscut ca i-au tinut afara si cand a venit frigul i-au bagat repede inauntru la 20 grade.
Ca sa nu mai zic de celelalte plante care, desi stau intr-o sera nu au lumina mai deloc, sunt claie peste gramada, mustind de apa. E bine ca stau ghivecele frumos asezate pe raft iar plantele dosite si ingramadite.
 

ira

Member
Azi am fost in Brico si aveau Camelii cu 45,99 lei - 60% reducere=18.39lei.Culori: rosii ,roz si alb.
Dar eu nu am unde sa-i pun ca as fi luat :cry: :cry: :cry: .Inaltimea in jur de un metru , unii mai mici iar altii mai mari.
Orhidei phale la 25 lei, aveau si mai scumpi...45 lei
 

anasstasia

Active Member
Eu am luat astazi de la Bricostore Dristor-Vitan (nu stiu exact cum se numeste zona) un Peace (am mai plantat unul acum citeva saptamini si mi-a placut mult de el) si un Chrysler Imperial. Amindoi arata foarte bine si nu erau incoltiti.7 lei butasul, de la Yurta.
 

alfa

Active Member
Arata super macii! In poza!
Poate tu ai mai mult noroc cu semintele. Eu am luat vreo 4 soiuri de la ei anul trecut, inclusiv cele din poza ta si din 4 plicuri am avut vreo 10 maci :eek:f:. Poate din cauza, ca nu prea merg la munte??? Habar n-am, dar nu au iesit la mine deloc :(

Sa ai noroc cu ele!
 

anasstasia

Active Member
Si eu am primit astazi un plic cu seminte de mac de cimp (mie acestia tare mult imi plac). Sper sa si iasa ceva. A, tot de la Bricostore.
 

bebe Iris

Active Member
alfa a spus:
Arata super macii! In poza!
Poate tu ai mai mult noroc cu semintele. Eu am luat vreo 4 soiuri de la ei anul trecut, inclusiv cele din poza ta si din 4 plicuri am avut vreo 10 maci :eek:f:. Poate din cauza, ca nu prea merg la munte??? Habar n-am, dar nu au iesit la mine deloc :(

Sa ai noroc cu ele!
Stai linistita ca nici la mine n-au iesit...am semanat foarte multi...n-am avut niciun fir :(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Din cate stiu eu macii sunt bianuali, trebuie asteptat 2 ani pentru ei. Am semanat si eu acum 2 ani maci obisnuiti, rosii, si am fost foarte dezamagita ca nu am avut niciunul in gradina in vara respectiva. Insa anul trecut prin nu stiu ce minune, au aparut 2 maci de camp, rosii, care timp de o luna au facut, fara exagerare, sute de flori.
 

victoria222

Active Member
Am fost ieri la Bricostore si mi-am cumparat trei feluri de Astilbe; albe, roz si rosii. Au costat impreuna 26lei. Erau multe gladiole, dalii, si pe langa ele se mai puteau gasi Dicentra alba si rosie, eremurus, kniphophia, liatris, hemerocallis, monarda, echinacea si irisi. Preturile la bulbi si radacini erau intre 4 si 17lei (ex:50buc gladiole). Mai erau primule la doi lei si zambile la 4 lei (in ghiveci)
 

anasstasia

Active Member
carla a spus:
Am citit la mai multi ca nu le-au rasarit semintele de maci de camp din comert. Eu am semanat acum 3 ani, direct in strat, si nu mai scap de ei, fara exagerare mi-au rasarit peste tot in gradina iar anul trecut am avut si exemplare de aproape 1,50 metri :eek:
http://macarina.sunphoto.ro/Gradina_2010/24489179
http://macarina.sunphoto.ro/Gradina_2010/24489791
Anul asta am hotarat sa-mi iau niste maci pereni, foarte frumosi si mai putin invazivi :D
Cum adica in strat?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Macii sunt invazivi fie ca sunt pereni sau nu.Se intind cum nu te astepti de mult dar nu asa repede ca ceilalti care se inmultesc cu ajutorul vintului :)
 

Mali_

Member
Or fi ei invazivi, dar nici mie nu mi-au iesit. Si de nu am aruncat la seminte prin curte... Poate anul acesta imi fac o surpriza.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mali la fel am facut si eu anul trecut cu unii portocalii si nimic.Tot anul asta poate-poate........
Mie nu mi s-au prins nici radacinile :(
Imi plac macii chiar daca sunt efemeri :)
 

victoria

Active Member
Vreau si eu maci de gradina invazivi :cry: :cry: :cry:
Acum am pus cateva seminte in pahare si au iesit.Sper sa reziste.Anul trecut am semanat direct,au iesit vreo 2 fire, care au murit dupa vreo 10 cm. :(
 

George

Member
victoria a spus:
Vreau si eu maci de gradina invazivi :cry: :cry: :cry:
Acum am pus cateva seminte in pahare si au iesit.Sper sa reziste.Anul trecut am semanat direct,au iesit vreo 2 fire, care au murit dupa vreo 10 cm. :(
Eu am ca cei din poza de mai jos si chiar sunt invazivi, toamna trecuta am scos jumatate din ei si am impartit la vecini, daca vrei iti trimit si tie doua-trei radacini in primavara, numai sa-mi amitesti.

http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... mAm_ph.jpg
 
Sus