Agris - Ribes uva-crispa

scd

Member
si eu am plantat anul acesta 2 agrisi rosii
dar fructe ioc....numai plantele se dezvolta
 

pupu

Member
mirela06 a spus:
Pai sa avem rabdare ca or sa faca ei ceva. Si Pupu a patit-o si acum aaare ce minca, noi ba :rofl:
Incerc in we sa-i fac poze si saptamana viitoare o sa-l vedeti, acum l-am mai chelit (m-a cam durut sufletul, dar asa am primit sfaturi asa am facut).

Eu daca mai imi cumpar agris imi iau doar tufa, nu-mi mai iau pomisor ever, are saracu pe un bat ca un creion ditamai coroana plina de fructe si cum spuneam mi s-a mai rupt unul.

Multumesc Mirela, nu-i urgenta, cand se poate.
 

mirela06

Active Member
Cu placere. Este doar de pus la posta, nimic mai mult :) In ce priveste agrisul, am luat si eu tot pomisor. Trebuie sa fac acelasi lucru ca tine ? Deci asa mic, subtire in tulpina si atit de roditor, saracii. De unde sa stiu eu ca-l ca mai mult nu stiu cu ce-l pot ajutachinui. Am sa fac un par ajutator :(
 

ACHIMENES

Member
Agrisii mei sunt plini de fructe, mai ales cel pe care l-am condus sub forma de copacel si l-am pus pe sarma ( ca via) are putine fructe dar sunt mari si sanatoase, comparativ cu planta mama care este o mare balarie :rofl: plina de fructe, dar la care nu voi ajunge pt ca e plin de tepi.
La anul am sa las plantei mama doar 3 lastari :rofl: :rofl: :rofl:
 

mirela06

Active Member
Ce idee minunata. Almeu este pomisor si cum spune Pupu ca i se rupe inima ca-l vede chinuit, asa am sa patesc si eu daca nu o sa am o idee pina atunci :(
 

ACHIMENES

Member
Daca vrei iti trimit un pui din al meu, am cativa inradacinati.....ce zici??? :)
Creste tufa si il conduci cum vrea muschiul tau :rofl: :rofl: :rofl:
 

mirela06

Active Member
Pai sunt mic, nu stiu nimic. Ce ai tras cu ochiul la mine? Dar daca mi-ai spune de unde sa fac rost de un kiwi autopolenizator bun pt. gradina si sigur ,pai la singe dau :rofl:
 

mirela06

Active Member
Minunat, Pupu, dar nu m-ai lamurit. Este pomisor, face fructe pt. prima oara si atunci chiar ca mor pe al meu, sau este de ceva timp?
 

fixpix

Active Member
ce ma enervati!
agrishii nostri....ca doi is... copacei in toata regula... asa cu bete subtiri dar sustinute de tevi solide de fier...
fac agrise
MARO!
is toate acoperite de ceva pelicula maro cu alb, un fel de mucegai... nasol de numa!
nici o agrisa nu o sa pap.
cred ca la toamna ii mut undeva la soare. poate in strada unde e gradinutza mea.
asta cred ca nu le place... sunt mai la umbra tot timpu.
nasol si belea!
nu ca ma omor dupa agrise..dar daca tot fac umbra (umbrei :rofl: )...
 

tranda09

Member
Acestia sunt ai mei plantati pe 30 martie. Au facut f multe fructe dar a venit o ploaie cu piatra si au mai ramas cateva fructe.
 

pupu

Member
mirela06 a spus:
Minunat, Pupu, dar nu m-ai lamurit. Este pomisor, face fructe pt. prima oara si atunci chiar ca mor pe al meu, sau este de ceva timp?
am zis, are 3 ani, in primul an a facut 10 apoi in anul 2 a facut 20, abia acum o sa mancam cu adevarat....asa ca iarta-l pe ala micu ca nu poate saracu sa dea fructe mai multe si ai grija sa nu se rupa de la pctul de altoire ca sunt tare firavi
 

pupu

Member
fixpix a spus:
is toate acoperite de ceva pelicula maro cu alb, un fel de mucegai... nasol de numa!
i-ai stropit cu ceva ca s-ar putea sa fie mucegaiul si din cauza asta nu numai din prea multa umbra.
 

fixpix

Active Member
pai tata a zis ca i-a stropit...ca sa NU faca mucegai... nu stiu cu ce. cica in iarna candva...
dar in fiecare an fac aceeasi chestie...
 

pupu

Member
fixule eu il stropesc odata cu toti pomii fructiferi, nu-l iert pt ca e mai mic, pana acum in 2009 am facut vreo 5 stropiri la pomii fructiferi.

ma uit acasa intr-o carte despre arbusti fructiferi si poate maine te luminez cu ce boala au baietii tai
 
Sus