Agris - Ribes uva-crispa

zamfira

Member
E de fapt un arbust , dar poate fi si sub forma de copacel
Nu e pretentios deloc
Se descurca si la umbra pomilor (la mine asa sunt , pe sub meri)
Cred ca face fructe in acelasi an, eu am de cand ma stiu in gradina :)
Ai mei sunt tufa ,primavara ii tund pentru ca sa ii mai raresc
Am incercat sa fac si copacei, dar rezultatul nu a fost multumitor 100%

Intradevar noi facem supa de agrise , si e excelenta :) mai ales iarna , dupa sarbatori
 

ghia_don

Active Member
Eu am agrisi , dar nu sint pomi , sint arbusti. I-am cumparat din Metro si au facut fructe dupa doi ani. I-am plantat intr-un loc insorit , ii ud din cind in cind daca timpul este prea uscat si toamna la intrarea in repaus , cind sap in jurul lor incorporez gunoi de la pasari. Primavara trebuie sa le faci taieri.Nu sint pretentiosi si fructele sint mari si delicioase.
 

mflorian

Member
E copăcel deoarece a fost altoit pe un portaltoi care s-ar putea să fie altceva decît agriş. În mod natural e o tufă care lăstăreşte puternic din pămînt.
 

mi_bios

New Member
Ribes uva-crispa = agris
Ribes nigrum = coacaz negru
Ribes rubrum = coacaz rosu
Vaccinium myrtillus = afin
Vaccinium vitis-idaea = merisor
 

silvia

Member
S.M

Eu am in gradina agris copacel.Este altoit si face agrise mari cam cat unghia mare (nu-mi vine alta comparatie).Eu il am de pe vremea cand traiau parintii mei deci nu stiu cand fac fructe prima oara.
Apropo de gatit, eu fac ciorba de miel cu agrise (sau de pui etc)cand agrisele sunt maricele dar verzi, avand rol de a o acri.(Se pun in ultimul clocot sa nu se sparga si sa ramana intregi.)
In aceasta faza ele nu sunt coapte terbuind sa se ingalbeneasca pentru a deveni dulci.
 
A

Anonymous

Guest
Eu am doi agrisi copacei in gradina. Ii tund scurt primavara, deasupra unui mugure exterior. Fac multe fructe si sunt decorativi, asa ca o bila cu buline. Eu le las sa se coaca bine si le pun la salata de fructe. Pun si la congelator impreuna cu zmeura, capsuni, coacaze, josta. Apoi le scot, pun frisca si zahar si e gata desertul.
 
A

Anonymous

Guest
Eu am si Josta , are fructele cat agrisele si sunt negre ca si coacazele. De fapt e o incrucisare dintre agris si coacaz negru. E foarte productiv.
 

pupu

Member
Re: Agris

myosotis a spus:
Am cumparat un copac, adica pom, adica un agris. Are cineva in gradina? Stiu ca pe undeva prin Ardeal se consuma ciorba de agrise (sau supa?). As avea nevoie de ceva idei in legatura cu ingrijirea, amplasarea, etc. Dupa cat timp de la plantare face fructe ?
Multumesc.
Te rog frumos sa-mi spui daca l-ai plantat direct in gradina sau il mai lasi in ghiveciul lui in casa! Este adevarat ca azi e o zi splendida (in Bucuresti), dar nu stiu cum e cu luna martie cu babele. Si eu am avut un agris in curte, dar l-a rupt vantul exact de la punctul de altoire si imi pare tare rau dupa el. anul acesta sunt chitit sa-mi mai iau unul dar nu stiu daca nu e prea devreme??
 

pupu

Member
Nu cred ca l-ai ingropat, sau mai bine zis nu stiu cum arata agrisul tau.
Al meu, cel care l-a rupt vantul era un bat de 1,2 m si pe la 1m avea punctul de altoire. In sus se dezvoltase tare frumos, am apucat si noi sa mancam 10 agrise din el, dar facuse o coroana mult prea grea pt betisorul de sub ea, iar eu nu m-am priceput sa leg bine aracul. Trebuia cumva sa prind si ceva din corana. La un vant puternic corana fiind grea, a fortat, a facut parghie si s-a rupt din punctul cel mai slab (unde a fost altoit).
Eu l-am cumparat din curte de la Agronomie, dar toamana trecuta cand am fost pe acolo sa iau altul nu aveau, am sa incerc acum poate au adus altii.
Era un pomisor plantat pt sotia mea (care e ardeleanca si ducea dorul agriselor), am fost tare suparati ca s-a rupt si acum vreau sa-i iau altul, doar ca imi era frica de viitoarele ingheturi.
 
A

Anonymous

Guest
Pupu, du-te acum la Brico-store, au adus si agrisi pomisori, doua soiuri, unii cu fructe verzui altii cu fructe rosii, coacazi pomisori, agrisi, coacz rosu, coacaz negru tufe, coacaz alb, de la Yurta, firma romaneasca de la care eu am luat liliac si era super. Si astia sunt frumosi. Costa 18 lei pomisorul cei pitici nu mai stiu ca aveau o gramada de chestii si m-am invartit ca albina la miere.
 

pupu

Member
La care Brico, cel din Milatari ?
Daca ai zis ca ai intrat si la Cora, probabil ca e vorba de cel din Militari nu?

Multumesc mult pt informatii!

PS: de unde ai luat rabarbura? si dupa asa ceva suspina sotia mea.
 

pupu

Member
L-am tuns in primavara, dar a crescut tare mult si pana in toamna s-a ingreunat mult coroana. era plin de fructe cand s-a rupt.

Ai grija cum il "ancorezi" daca zici ca e in camp deschis!
 

pupu

Member
einsteinitza a spus:
Am intrat la Cora Pantelimon.
Myosotis, il tunzi sever ca sa dea mule ramuri noi si sa ai o coroana rotunda, nu cheala pe alocuri. Atunci sunt frumosi, cand sunt desi si cu multe fructe atarnand.
Pupu, rabarbura am adus-o de la Campia Turzii. Daca imi spui cum se inmulteste, iti dau si tie.
Imi pare rau, nu stiu cum se inmulteste, stiu doar ca daca ajung prin Sighisoara ne asteapta si pe noi o tufa, dar asta stiu de vreo 4 ani si tot n-am ajuns.
 

ACHIMENES

Member
Fructele unde sunt, de ce nu le aratati si pe ele?
Cum puteti sa nu le bagati in seama macar un pic.
si acum brotacel ascuns in agris ( m-am rugat mult sa nu plece sa-l pot fotografia)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Acum ca ni le-ai aratat ne faci pofta :)
Dar este impresionanta poza cu brotacul :D .Ce draguta este......
 

ACHIMENES

Member
agris

Am fost un pic rautacioasa cand am pus pozele cu fructele acelea apetisante, ele s-au trecut de mult si nu ne mai putem bucura de gustul lor. Nici macar nu ne mai putem consola cu cele gasite in supermarket-uri, :eek: nu au gust deloc. :)
 
Sus