Agris - Ribes uva-crispa

narcisab

Member
azi am achizitionat si eu un agris rosu - tufa, nu copacel. ceva sfaturi, noutati? asa, ca pentru incepatori
 

ghia_don

Active Member
Acum planteaza-l si apoi asteapta primavara :wink: . Dar nu spera la fructe ...vei minca abia dupa trei ani, timp in care ii vei face taieri de formare . :wink:
 

fixpix

Active Member
nah amu sa va zic si eu una...

tata are 2 agrisi... destul de vechi... cu forma de copacel...adica o tulpina asa mai stramba pana la vreo 1 m apoi incepe sa se ramifice... io i-am zis lu tata sa-i scoata...

sunt aproape de casa vecinilor, deci mai mult umbra si umezeala.
ce nu imi place la ei, e ca fructele se acopera de o chestie maronie/negricioasa si nimeni nu mananca fructele. povestea se repeta in fiecare an. asa ca.... ce folos sa ii avem ???

sau... se poate face ceva?
 

fixpix

Active Member
daaa.... precis e o boala... unele fructe (majoritatea) sunt 100% acoperite cu pielita aia urata! chiar daca dedesubt fructul e ok... cine mai are chef sa le manance?
IO NU!
 

fixpix

Active Member
asa e... da io nu ma prea omor dupa agrise...si vad ca nici ceilalti membri ai familiei...
da... mai vedem :D
 

fixpix

Active Member
:)
pai nu-s ai mei. ai lui tata. el inca mai tine la ei... io i-am tot bagat apropou da el... nu si nu.
poate totusi...
om vedea
 

ghia_don

Active Member
Contra fainarii la agris se executa iarna un tratament cu zeama sulfocalcica 20% sau polisulfura de bariu 6%, iar incepind cu luna mai la aparitia simptomelor, se fac tratamente din doua in doua saptamini pina in septembrie cu un fungicid (topsin).
Antracnoza- pentru combatere se face un tratament iarna si patru tratamente vara cu un fungicid (topsin, dithane, captan).

Daca tu zici ca an de an e aceeasi problema, boala e destul de avansata, de aceea e musai sa-i tratezi incepind de iarna asta...apoi vei vedea cum se manifesta vara viitoare cu toate tratamentele efectuate.
 

fixpix

Active Member
hahaha... bun tratament e??? o sa i-l spun lu tata.... dar apropo... ce se face cu zeama aia?
i se da agrisului cu pipeta?
se toarna la radacina? pe el? se stropeste?
precis fainare e. ca boabele raman intacte, nu se usuca... doar ca au pojghita aia nasoala...
 

pupu

Member
Agrisul meu, in forma de copac, incepe sa semene cu o salcie pletoasa.

E plin de fructe pe toate ramurile si betisorul care ii tine loc de tulpina deja era incovoiat de grutate, asa ca l-am suplinit cu 3 araci, dar crengile din cauza greutatii fructelor se duc in jos.... e normal ? sa-l las asa ?

mai bine imi luam tufa nu pomisor, acesta e al 2lea agris, primul s-a rupt tot din cauza greutatii fructelor chiar de la punctul de altoire si am ramas cu un coacaz inalt.
 

pupu

Member
constantin.c a spus:
lasa numai jumatate din fructe !!!!
Gata Domnu' Panda, ieri l-am jumulit de fructe, iar la toamna o sa ma gandesc cum sa fac sa-i pun niste inaltatoare ceva...., multumesc de sfat
 
Sus