zorele interzise

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Edelweiss a spus:
Apoi urmeaza regina noptii...nicotiana alata :evil: :tavalit:
Sint si crinii... unii au un miros atia de puternic, ca daca ii pui in aceeasi camera cu tine te imbeti de cap. Eu cred ca ma duc la vre-un magazin de vise si le propun afacerea.... cred ca ma imbogatesc. Probabil cind e vorba de

:cafea: :tavalit:
 

pupu

Member
sunt "blindat", ma autodenunt:
- langa gardul meu in fiecare an creste o tufa de canepa (n-am pus-o eu, dar nici n-am taiat-o, nu stiu cum se inmulteste, dar apare tot timpul in acel loc)

- zorele ma chinui de 4 ani cu ele sa le cultiv intr-un loc anume si abia anul trecut am vazut 2 fire urcand pe gard, deci nici vorba sa le extermin

- macii imi cresc spontan pe ici pe colo prin gradina, sunt o frumusete cand infloresc (dau o nota atat de proaspata si de suava in iarba), nici nu ma gandesc sa ii tai, ba chiar as vrea sa ii inmultesc.

- la ciuperci, recunosc, nu ma bag, nu le cunosc si imi e frica de ele, cand le gasesc le extermin
 

Edelweiss

Active Member
Ce fraier esti cu ciupercile...nu le extermina...vinde-le :D :rofl:
Plantez eu zorele in parc si sunt groase cat tigarea la baza :evil: Ce pamant bun de Bucuresti :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pupu, esti bun de turnat, cu canepa aia, poate o pui de-o descindere! :) Pe de alta parte, n-ai vrea tu sa vezi la toamna de ceva semincioare si sa mi le trimiti? Ca m-am gandit sa ma apuc de tesut...dar imi lipseste materialul si cred ca virgula canepa ar fi perfecta... si pentru tesut... :rofl: :rofl:
 

pupu

Member
nope, ca se cheama trafic, in schimb te invit cu drag sa te autoservesti, eu pun de gratar, racesc berea si tu poti sa culegi linistit ca eu tin de 6.

acum pe bune... asta face seminte? ca eu n-am vazut, dar acum m-ati facut curios si o sa fiu atent.
 

pupu

Member
Edelweiss a spus:
Ce fraier esti cu ciupercile...nu le extermina...vinde-le :D :rofl:
Plantez eu zorele in parc si sunt groase cat tigarea la baza :evil: Ce pamant bun de Bucuresti :rofl:
si daca sunt otravitoare in loc sa fie haluci...no,no ca d-aia am zis ca mi-e frica de ele si le extermin, mai vine un caine, un copil pe la mine prin curte si sa joaca cu ele, mai bine lipsa
 

Edelweiss

Active Member
Daca e vb de copii, e musai sa le extermini. Periculoase sunt acelea care se schimba culoarea in verde atunci cand le rupi. Eu glumeam cu vandutul :D
 

ghia_don

Active Member
Si eu care le smulgeam in fiecare primavara...pfii ce afacere am pierdut...Ca n-am stiut eu ce si cum e cu zorelele astea, dar acum mi-au dat idei aia cu articolul din ziar...ca asa de bine au explicat, ca sa stie tot prostul...pardon , nestiutorul , ce sa faca cu ele...Ca si mie, de atunci, un gind nu-mi da pace :) ...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
ghia_don a spus:
Si eu care le smulgeam in fiecare primavara...pfii ce afacere am pierdut...Ca n-am stiut eu ce si cum e cu zorelele astea, dar acum mi-au dat idei aia cu articolul din ziar...ca asa de bine au explicat, ca sa stie tot prostul...pardon , nestiutorul , ce sa faca cu ele...Ca si mie, de atunci, un gind nu-mi da pace :) ...
Care gand, sa te privatizezi cu zorele sau sa le halesti semintele? :) :) :)
 

ghia_don

Active Member
Mai, pun cite o plantuta in paharel, fac vreo mie cred :) ..si gata afacerea...ma-ti vedea dupa aceea trecind cu Bentley'u pe drumurile gaurite ale patriei :rofl: ...si na, daca oi vedea si eu lumea mai in roz ce-o fi???
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cand ma gandesc ca eu puteam sa ma dau deja cu Bentley-u! :rofl: Ca in fiecare primavara dadeam iama in...milioanele de zorele rasarite si le smulgeam...da' daca asa sta treaba, daca anu' asta le las in pace inseamna ca m-am pricopsit :rofl: :rofl: Inseamna ca o sa-mi permit un angajat care sa mi le curete toamna de pe garduri :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Hmm.Hmmm.. un angajat sa recolteze semintzele? ;-)




claude a spus:
Cand ma gandesc ca eu puteam sa ma dau deja cu Bentley-u! :rofl: Ca in fiecare primavara dadeam iama in...milioanele de zorele rasarite si le smulgeam...da' daca asa sta treaba, daca anu' asta le las in pace inseamna ca m-am pricopsit :rofl: :rofl: Inseamna ca o sa-mi permit un angajat care sa mi le curete toamna de pe garduri :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
popgeo a spus:
Hmm.Hmmm.. un angajat sa recolteze semintzele? ;-)
[/quote]

Nu draga, alea ma sacrific si le recoltez eu.. :) Ca sa-mi merit bentley-ul... El sa curete uscaturile de zorele infasurate pe gard... :rofl: si ca plata primeste o...zeama de zorele...sa viseze frumos :rofl: :rofl:
 

sorina

Active Member
Radeti voi , radeti dar eu cred in chestia cu efectul halucilogen al ZORELELOR :wink: :wink: :wink: Altfel cum va explicati ca inca sunt topita dupa toate speciile de zorele si cu cit vad mai multe cu atita as dori sa le am la mine in curte ...... :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
In fond si la urma urmei nu e cine stie ce floare si totusi :? :D :D Imi place atat de mult . Pacat ca la noi se gasec doar 2-3 specii :cry: :cry:
 

victoria

Active Member
Din astea albastre mari am primit si eu seminte de la cineva si acum am 2 fire iesite in pahar.Sper sa traiasca.
As putea sa le plantez afara,sau sa mai astept?
Ca am unele destul de maricele.
 

Blitz

Active Member
Si eu mi-am cumparat duminica din piata 2 plicuri cu seminte de zorele, dar am citit pe plic ca se pun direct afara in aprilie. Nici urma de vreun avertisment "halucinogen" :rofl: :rofl: :rofl:

Vreau sa incerc pe langa zidurile mele- o combinatie de genul: zorele, lonicera, si ce-o mai fi- si ce o merge la mine :rofl: :rofl: :rofl: .

Parca vad ca iasa un fel de tip "Miciurin" :rofl: :rofl: :rofl:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
victoria a spus:
Din astea albastre mari am primit si eu seminte de la cineva si acum am 2 fire iesite in pahar.Sper sa traiasca.
As putea sa le plantez afara,sau sa mai astept?
Ca am unele destul de maricele.
Le poti planta deja afara pentru ca ele se autoinsamanteaza.
 
Sus