zorele interzise

irinabv

Active Member
Moderator
:eek: Astia-s prosti? Ati vazut ca dau sfaturi cum sa te droghezi cu ele? :eek: Poate interzic astia vanzarea semintelor, ca o punem de-o manifestatie :x
 

aura62

Member
:eek: :eek: :eek:

sa inteleg ca nu mai avem voie sa ne bucuram de frumusetea zorelelor? trebuie sa le smulg din gradina pe cele care vor rasari sau sa nu mai seaman semnitele la primavara? :( si tocmai acum, cand am aflat si cum se folosesc :rofl:
 

dana_rusu

Member
Muream si asta nu o stiam si am pe toate gardurile ,poate la toamna oi vedea vreun ciudat ca -mi culege semintele :)
 

irinabv

Active Member
Moderator
Trebuie sa studiem lista plantelor interzise ca cine stie ce mai apare pe acolo :eek: Vom deveni niste mici traficanti :rofl: Si asa cand a vazut cineva butasii de passiflora caerulea a zis ca m-am apucat de altceva :rofl:
 

aura62

Member
Am inteles ca si salvia este printre plantele interzise....
daca sunt plante interzise, avem voie cu ele in gradina sau nu :?
 

aleynad

Active Member
Moderator
ce articol stupid, pana acum nu au stiut ca zorelele sunt plante decorative si se gasesc pe toate drumurile? :x
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Eu spun ca e momentul sa facem un forum/club al utilizatorilor de zorele si sa schimbam experientze de cum se folosesc cel mai eficient.
Ziaristul care a publicat articolul respectiv ar trebui concediat alaturi de seful lui si drogati cu respectiva solutie ca sa ne dea detalii mai bune cum te simti cu adevarat.
Eu zic ca toti cei care simt nevoia sa se drogheze sa fie lasati sa o faca si daca mor sau ajung la spital sa le fie dat minimul de ajutor. Cei care vind respectivele plante insa sa fie obligati sa plateasca spitalizarea sau inmormintarea celor pe care i-au ajutat sa se simta mai "bine"...
 

mg

Member
Degeaba ridem ! Poate ne trezim arestati ca si baba Floarea deoarece avea un fir de cinepa in gradina . ....
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Zorele apareau intr-adevar pe lista produselor din magazinele de vise. Stiu asta pt ca am dat peste ele intamplator anul trecut, la un search pe google dupa "seminte zorele" - atunci am zis ca au innebunit astia care cred ca fraieresc pe cineva cu asemenea droguri.
Se pare ca fraiera am fost eu :rofl: :rofl: ca nu mi-am dat seama ce cultiv in spatele casei
 

claude

Well-Known Member
Moderator
evident ca ce cumpara tembelii aia de copii nu sunt plante nevinovate...exista o gramada de plante otravitoare, chiar si cand cumperi un ghivecel de ceva, exista o eticheta care spune ca nu-i de mancat :eek: Presupun ca toti cei care au brugmansia stiu ca e otravitoare si halucinogena si nu va apucati sa o "prizati" dupa cina...Ar fi culmea sa fie interzisa pentru ca unii se apuca sa o..."pasca" Ca unii vand plante otravitoare e o treaba...da' nu prea mi se rupe sufletul nici de cretinii care le cumpara si le incearca, drept sa spun...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
irinabv a spus:
Dar daca nu sunt pe lista inseamna ca mai pot fi comercializate, ma gandesc eu :?
Ar fi ridicol sa le interzica, mai ales ca din ce am vazut eu e nevoie de cateva sute de seminte pt o doza de drog. Un pachet are doar cateva zeci, cel mult...oricum, mi se pare o nebunie sa ajungi sa interzici flori doar pt ca sunt cativa trazniti care testeaza senzatii tari :?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Problema nu sint zorelele... problema sint magazinele de vise . De cind se permite infinntzrea unor magazine care sa comercializeze "vise".. fie ele sub forma de plante sau pastile ? Pe ce baza.. ?
Cei care vor sa se drogheze.... pt ca asa le discteaza constiintza nu cred ca vor fi opriti de faptul ca nu se mai gasesc la magazinul din coltz..

gradinar1 a spus:
Zorele apareau intr-adevar pe lista produselor din magazinele de vise. Stiu asta pt ca am dat peste ele intamplator anul trecut, la un search pe google dupa "seminte zorele" - atunci am zis ca au innebunit astia care cred ca fraieresc pe cineva cu asemenea droguri.
Se pare ca fraiera am fost eu :rofl: :rofl: ca nu mi-am dat seama ce cultiv in spatele casei
 

mg

Member
Bun , si pina la urma cine ne traduce si noua , celor mai putin cunoscatori , ce plante / flori au fost interzise ?
Vad ca apare si salvia si inca unele mai putin cunoscute mie ...
 

irinabv

Active Member
Moderator
gradinar1 a spus:
irinabv a spus:
Dar daca nu sunt pe lista inseamna ca mai pot fi comercializate, ma gandesc eu :?
Ar fi ridicol sa le interzica, mai ales ca din ce am vazut eu e nevoie de cateva sute de seminte pt o doza de drog. Un pachet are doar cateva zeci, cel mult...oricum, mi se pare o nebunie sa ajungi sa interzici flori doar pt ca sunt cativa trazniti care testeaza senzatii tari :?
Ma refeream la articol, ca se scandalizasera aia ca de ce se gasesc seminte in magazine... Pana la urma asta ne intereseaza pe noi, gradinarii... Ca sunt unii care le si prizeaza, asta nu ma mai intereseaza.
 
Sus