wisteria

popescu gp

Well-Known Member
arbori si arbusti exotiti si indigeni

Ce insemna vremea calda ;in Dobrogea unde marea si Dunarea trag,este mai rece si inca nu sunt ganduri de inflorire ,dar sper sa fie dupa aceasta saptamana de calduri.Eu nu am plantat wisteriile in pamant acid si vad ca merg;nu pot face deci o recomandare.
 

csfrtgb

Member
wisteria mov comandata la polonezi,are o floare....nu e la mine e la o colega de a mea si maine imi arata poza...
celelalte doua roz si alba au frunze si lastari lungi...
 

bradut

Well-Known Member
Are o floare?! Ce frumos! Black Dragon am comandat si eu de la polonez. Dar la mine nu si-a dat drumul prea mult, e mai frig.
 

maresmarian

Member
am si eu o intrebare.
stiu ca raspunsul o sa fie nu, dar am cam ramas fara idei.
mai am de pus o wisteria prin curte, si singurul loc unde as mai putea sa o pun ar fi sub nuc, si sa o las sa se catere in el.
stiu ca nucul e toxic, si tine umbra, dar noh, am zis sa intreb.

ar mai fi o varianta langa salcie, dar pana la 1.5 m e permanent umbra, si nu cred ca o sa ii placa. wisteria are cam jumtate de metru acuma.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ai avut dreptate ca raspunsul o sa fie nu :mrgreen: Acolo unde ai umbra pana la 1m jumate ai putea s-o pui doar dupa ce ea creste mai inalta de atat :wink: Sub nuc iar nu are rost sa o plantezi...asa ca mai cauta :rofl:

Vad ca nu sunt singura care cumpara plante si habar n-are unde o sa le cazeze :rofl:
 

maresmarian

Member
hehe, locuri unde sa o pun fara sa se catere in nimic am destule ..., dar iara nu cred ca o sa ii placa.
in ultima instanta ... langa gard, si trag niste sfori, si eventual fac o bolta mai incolo.
mai caut.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am auzit de la unii ca armerge formata copacel :?
Oricum, sa ai in vedere ca daca o lasi sa se catare pe gard la un moment dat ti-l pune la pamant :mrgreen: Planteaz-o intr-n loc unde poti la un moment dat sa-i pui un sprijin zdravan, pe pomi fructiferi sau ornamentali nu merge ca ii sugruma, dupa un timp mor :|
 

maresmarian

Member
am fundatie de beton la gard pe stalpi de fier rectangulari. daca pune gardul ala jos...
m-am hotarat la gard. o sa o intind pe randuri succesive, si o redirectez stanga dreapta.
mai am una pusa sa se catere pe salcia numarul 2 care e mai la soare. o sa fac niste poze mai incolo. sper sa nu o puna la pamant :rofl:.
 

carmenushka

Active Member
Am intrebat si eu un gradinar batran daca merge wisteria sub nuc si mi-a zis ca merge si-acolo ca n-are moarte o data ce s-a prins si ca mai degraba sugruma glicina nucul decat sa moara glicina ca sta sub nuc
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
E cam micuta pentru flori, insa nu-i complet exclus. La anul sigur iti va inflori. Ajut-o acum cu niste sfori ca sa se catere sa isi poata da drumul la crestere.
 

anasstasia

Active Member
Vad :rofl: :rofl: :rofl:
Cu wisteria chiar trebuie sa ai rabdare, stiu, insa vazind ca e deja maricica (in sensul de inaltuta), am sperat si eu. Eu am vazut wisterii mult mai scurte si aparent nedezvoltate care aveau flori, insa cred ca erau mai batrine.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cu mai toate plantele trebuie sa ai rabdare. Cu fiecare in felul ei. De exemplu eu astept de 3 ani dupa niste bujori luati mari la ghiveci. Astept, acu' ce sa fac? :rofl:
 
Sus