vremea bonsailor - iernarea

vali

Active Member
Moderator
La ligustrum, daca nu cade cioara din pom de frig, n-ai sa vezi frunze ingalbenite. Si nici atunci... doar devin de un verde-brun si apoi cad. :)
Nici ulmii chinezesti nu stau mai rau la capitolul acesta, dar ei reactioneaza totusi mai repede.
 

pork

Member
Sa inteleg ca nu e o problema doar la mine...
Ma "speriasem" oarecum, caci dimineata merg prin covorul de frunze la facultate si asa mi-e de drag ca zilele astea mai da si soarele printre frunzele astea galbene din copaci :oops: si ai mei tot verzi stau acolo-n balcon :giggle:
 

pork

Member
Din cate am citit, ulmul si cu ligustrumul cam pana pe la minus 10, dupa care trebuie protejate.
Sageretia e de interior, sub 15 nu prea e bun...din ce-am citit.
 

lorisl

Member
lorisl a spus:
frunzele par a fi de la ficus microcarpa, dar nu is eu cel mai avizat de pe forum :)
Scuze, am gresit topicu, rog un moderator sa stearga posturile, am sa postez din nou pe topicu care trebuie
 

cory_helen

Active Member
vali, stiu ca aici e vb de bonsai... dar... am doi pui de rodium punica tare firavi saracutii de ei...

acum, ca a venit toamna, le-au cazut toate frunzele si au ramas doua bete...
intrebarea mea este: le va fi bine pe un hol umbrit? ca lumina prea multa nu am...

sau sa-i pun mai bine pe pervaz la bucatarie? acolo este lumina, dar e si mai cald...

amandoi sunt in acelasi ghiveci... tu ce zici? mersi frumos pentru raspuns...
:D
 
Sus