Violete inflorite I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Va multumesc pentru aprecieri! :D Recunosc ca si eu sunt surprinsa ca au inflorit, nu ma asteptam sa faca atat de repede floricele!
Mai am o violeta care se pregateste de inflorire, abia astept sa vad ce surpriza imi pregateste... Pare sa fie alba.

Adina, ma bucur mult ca au inflorit mini violetele. Asteptam poze. Ale mele inca se mai lasa rugate. Si eu la randul meu le-am primit de la Sash :*. Le tin la fereastra de la birou dar se pare ca nu le prieste acolo. Nu a mai inflorit niciuna. Cred ca le voi aduce acasa.

Emeclau, e imposibil sa nu o iubesti pe Emergency, e atat de frumoasa ;-)! Iti tin pumnii ca sa infloreasca cat mai frumos si sa intre din nou in gratiile stapanei, atat de iubitoare de violete :D. Pe mine m-a surprins aceasta a doua inflorire, la diferenta de 1-2 luni de prima. Chiar ma gandam ca la prima inflorire nu i-am facut poze... si draga de ea a inflorit din nou :D
 

danya

Active Member
emeclau a spus:
lasa frunza sa-si faca meandrele si rupe pe urma floarea...si eu am lasat-o pe Icy Lemon si inca una sa infloreasca si pe urma i-am rupt tija florala...si nu are nimic puiul, creste...inca nu l-am despartit de frunza mama, ca e prea mic :nu stiu:
Emeclau, vreau sa te intreb de ce rupi florile?
Eu am avut frunze cu pui care au facut o floare sau mai multe, dar nu le-am rupt. Am gresit?
 

Sash

Active Member
E posibil ca noua plantuta sa nu aiba forta necesara sa infloreasca si sa se dezvolte. De exemplu, poate sa infloreasca si apoi sa se si dezvolte insa sunt sanse mari sa o faca intr-un ritm ceva mai lent decat "colegele ei de generatie" care nu si-au consumat resursele si cu infloritul.
Eu pe violete le las sa faca ce vor ele insa la hibi am patit sa infloreasca un butas pus la prins care avea 2 frunze si care dupa ce a facut floare a pierdut o frunza - asa ca nu l-am mai lasat sa deschida alti boboci pana n-a crescut ceva mai mare.
 

emeclau

Active Member
Sash, bine punctat :wink:
Ena, meriti din plin sa te bucuri de spectacolul acesta...la cat le iubesti ...si le ingrijesti....atata le trebe sa nu faca buchete de flori :suparat: :hug:
 

emeclau

Active Member
Rapid Transit
pt. toti iubitorii de violete albastre cu bordura verde ...e un albastru spre mov, o culoare calda ..nu poti sa nu o iubesti, desi eu una nu sunt fan violete albastre :secret:
 

emeclau

Active Member
WOW :eek: :eek: Vivi, dar ce de boboci are pitica !!!!!!!!
un adevarat spectacol ti se pregateste! recunosc ca m-ai dat gata cu ea
hmmm... tot incerc sa ma gandesc ce varietate ar putea fi, dar pur si simplu nu stiu :astept:
 

mena

Member
Claudia, e superba Rapid Transit (mi-a supravietuit frunza care am primit-o de la tine, sper sa reusesc sa o tin in viata si sa obtin puiuti :wink: )
Vivi sunt foarte frumoase floricioasele tale iar "necunoscuta" are o culoare superba :wink:
 

vivi23ro

Member

asta ca sa se vada cit de mare e.. de la cine am cumparat o era si roz intens ca ej liukubasha sau cum i zice si una mova
am despartit pitica un pui mic e pus la prins pt cine vrea schimb :D
 

mimish

Active Member
Daca nu inflorea aceasta (comuna, stiu...), traiam in continuare cu impresia ca nu le convine ceva la mine!

 

emeclau

Active Member
Mimish, dar ce rozeta frumoasa are ! felicitari, e foarte bine ingrijita! :wink:
cum sa nu le placa la tine? :?
 

mimish

Active Member
Da, este foarte mare si frumos rotata. Pai nu le-a placut la mine o vreme. Cand eram eu in liceu, prindeam cu mama din frunze. Am dat prietenilor, vecinilor, cunoscutilor. La ei traiau bine merci si infloreau, iar eu le-am pierdut, incet si sigur, pe toate. In vara am zis sa mai incerc o data si uite ca micuta m-a rasplatit. E luata de la Romstal, de la "Reanimare" :) Acum cere surioare! M-a convins ca merita sa repet figura! :wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus