Violete inflorite I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
marean a spus:
Prima varietate e supeba,Mada !!!
Marean, nu stiu cum o cheama - e o no-name de la Hornbach parca luata dar si mie mi se pare absolut superba!
Am inmultit-o prin frunze si au aparut deja primele frunzulite asa iti promit de pe acum un pui daca doresti pentru ca te-ai dovedit a fii un bun parinte pentru violetele tale!
 

Sash

Active Member
gradinar1 a spus:
marean a spus:
Prima varietate e supeba,Mada !!!
Marean, nu stiu cum o cheama - e o no-name de la Hornbach parca luata dar si mie mi se pare absolut superba!
Am inmultit-o prin frunze si au aparut deja primele frunzulite asa iti promit de pe acum un pui daca doresti pentru ca te-ai dovedit a fii un bun parinte pentru violetele tale!
Gradinar1 si eu am una asemanatoare si cu comportament similar. Mie mi se pare ca seamana foarte tare cu Colora Orla - uite aici o poza din colectia Corneliei http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... gAL_ph.jpg - asa ca eu asa ii zic cand o "pomenesc" :)
 

marean

Active Member
Eu le zic astora look-alike-uri , sunt hibrizi olandezi de serie care ,probabil,au ceva nobil prin trecut :wink: .
Si cele doua inflorite ale mele sunt tot asemanatoare cu unele celebre,insa sunt constient ca nu sunt pur-sange ...in definitiv nici nu ma intereseaza , important e ca sunt frumoase si sanatoase , si daca mai au si rude celebre,cu atat mai bine :) :D !
 

Roxana

Active Member
Si la mine a inflorit una din Violetele mov. Chiar daca este comuna, mie imi place si sunt mandra de ea deoarece este prima Violeta inflorita.

 

anca_brasov

Member
buna seara
eu sunt noua pe forum insa va citesc cam de un an de zile;
imi plac ff mult toate topicurile despre flori, insa in special sunt inebunita dupa cactusi si dupa violete de parma....

de vreo 4 ani imi place sa primesc, sa cer, si sa ofer frunzulite de violete la prieteni si la cunostinte...cred ca marea majoritate de aici, de pe topicul acesta, a trecut si a avut diverse experiente cu violetele...

povestea mea este urmatoarea, am avut in casa la mama, tot timpul flori, insa pe mine m-au atras dintotdeauna violetele si cactusii...., ianul trecut m-am casatorit, si m-am mutat in casa noua, am luat cu mine si plantutele mele dragi care pana atunci nu inflorisera, erau crescute din frunze primite de la prieteni....in casa cea noua, le-am asezat pe un pervaz cu lumina insa nu cu soare puternic...
si bucurie mare, mi-au inflorit si cactusii care nu mai inflorisera unii nicodata, si violetele care pana atunci erau dopar frunze multe si nimica....

cred ca v-am plictisit, insa am tot citit aici pe acest topic si altele, ca multa lume nu are rabdare cu frunzulitele care nu afc flori...adevarul este ca si eu am trait aceasi experienta...dar cu dragoste si rabdare ele infloresc...


va pun aici ce 2 violetutze care mi-au inflorit de curand...si sunt atre mandra de ele....

sper ca nu v-am plictisit iar daca da, sorry..





 

sonia_i

Active Member
sunt foarte frumoase, Anca.
si io sunt incepatoare, dar orice are un inceput, nu? sau ... mai bine mai tarziu decat deloc. :D
 

emeclau

Active Member
Butterfly Blue credeam ca are florile mai inchise la culoare :gandit:
Happy Cricket este o infloricoasa :indragostit: nu bine i s-a trecut prima tura de flori, ca deja a inceput sa scoata iar boboci ... are niste tije florale sanatoase si niste boboci mari, ca iti vine sa musti din ei, inainte sa se desfaca :rofl:
sa-ti traiasca ,Ana!
 

emeclau

Active Member
Anca, sunt foarte frumoase violetele tale!
si pozele foarte reusite!
te cred ca te bucuri asa, ca si eu , dupa ce le bibilesc un an , pe unele si mai mult, si vezi un bobocel, iti vine sa urli de bucurie!!!!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus