Vine, vine primavara ... in ghivece si jardiniere!

Floria

Active Member
Foarte frumoase Cornelia,
Ce m-a uimit pe mine cel mult este ca au crescut asa frumos intr-un ghiveci atat de micut.
 

Eu

Member
Superbe floricele ,Cornelia! Trebuie sa fi o fericita ca sa instalat deja pr imavara in casa ta ,nu?
Lasa ca va veni si la noi primavara !
 
"bulboasele" cum ar trebui sa arate in gardina la ora asta ca sa infloreasca anul asta
ale mele abia au iesit din pamant..1-2 cm
 

cornelia

Fondator
Membru staff


Ieri am vazut ca bobocii de la Jetfire s-au colorat. Azi deja au "explodat".
Dupa cum vedeti.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Brr! Da Nicoleta. E un frig afara de parca primavara e la 6 luni distanta. Dar nu cred sa tina prea mult. Plantutele stiu mai bine. :D
 

sini

Well-Known Member
Crocusii sunt intr-un balcon deschis.Ii las in continuare aici sau ii bag la caldura?
 

blueheart_d

Member
la mine ar fi inflorit o lalea zilele astea daca nu as fi omorat-o cu prea multa apa. ince se mentine pe picioare, dar nu cred ca mai are sanse. exact la nivelul pamantului, unde se leaga tulpina de bulb, cam danseaza si nu stiu ce minune o mai tine legata. :cry:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Multumesc. N-am intentia de a uimi pe cineva, numai ca vietuiesc mereu printre flori. Ele reprezinta acel ceva care imi incarca bateriile. O modalitate interesanta de a-mi face viata mai frumoasa.
 

nimf3

Member
Dar tu fara sa vrei uimesti prin cunostintele tale despre plante si,mai ales.prin florile frumoase pe care le ai.Felicitari!!
 

alfa

Active Member
Tocmai m-am uitat la prognoza pentru urmatoarele 2 saptamani si in sfarsiiiiiit :dans: incepand de vineri arata numai soare si temperaturi in jur de 10 grade si peste!!!!! Se pare ca vine primavara peste noi!

Pregatiti jardinierele! Aranjamentele de sezon va vor incanta privile mai multe saptamani la rand. Puteti planta primule, bulboase intrate in vegetatie, respectiv narcise, zambile, lalele.Au aparut deja chiar si banutii( bellis) pe piata :eek: ! Un pui de iedera cu frunze alb-verzi este deasemena de mare efect in aranjament.

Daca ati ratat "productia proprie" de bulbi fortati, nici o problema. Acestia se gasesc mai nou la aproape fiecare florarie. Asezarea lor in exterior, in ghivece sau jardiniere le lungeste perioada de inflorire. Dupa uscarea frunzelor, bulbii pot fi mutati in gradina.
 

alfa

Active Member
Putina rabdare Cristina si va iesii soarele si pe la voi. Abia astept si eu sa pot merge la munte, sa muncesc putin :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
Alfa, are dreptate, vine primavara! tocmai m-am uitat si eu pe prognoza Rm.Valcea pe urmatoarele 10 zile si de vineri adio, ninsori! :petrecere:
 
Sus