Vine, vine primavara ... in ghivece si jardiniere!

cornelia

Fondator
Membru staff
Stiu ca zambiti, dar am vazut niste aranjamente de primavara cu primule, irisi si crocusi plantati in vase ceramice. Voi ce faceti? Nu chemati primavara mai devreme? Azi am vazut zambile cu boboci, la ghiveci, intr-o florarie de cartier. Mi-am dat peste mana. Pana in martie! :mrgreen:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Crocusii mei ,mai au un pic si infloresc.Deja li se vede un pic din fl;oari intre frunze.Poze atunci :wink:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
I-am pus in ghiveci si i-am lasat afara in frig.De vreo 3 saptamani ,sau poate mai mult,am vazut ca au dat frunzele si i-am adus in casa.Cresc vertiginos. Tre sa verific si lalelele.
Am si o zambila cu radacina in bilute de gelatina ,sau ce or fi,pamant decorativ,are mugurul maricel,dar vad ca,creste mai greu.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu.Am pus ghivecele in cutii mai mari de carton si am acoperit cutiile cu o carpa.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
A venit si la mine primavara:



Narcisa alba se cheama Bridal Crown, iar cea cu galben este Jetfire.
 

carmenn

Member
foarte frumoase...eu mi-am luat doar bulbi de narcise, diferiti de cei care ii am in gradina , de generatii... :)
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Am vazut azi ghivece cu flori din astea de primavara,dar la pret destul de mare,22 ron.De ce zic mare?Nu cred ca numai eu sunt de parerea asta o data ce multe aveau deja flori ofilite.
Muscari lungiti,saracii nu au avut destula lumina,undeva la 15 ron.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, am incercat. Rezultatul a fost cam ... dezlanat. :) Din cauza de lumina mai putina decat le trebuie lor plantele s-au etiolat si adio efect decorativ ... grupat.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Iata cat au mai crescut:





Mi se pare curios felul cum se dezvolta bobocii de la Bridal Crown.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ar fi foarte frumos sa mearga cu bulbi de tot felul Violeta. Insa, din cauza luminii deficitare apar etiolari (alungiri inestetice). Asta e o problema generala a plantelor care nu au lumina suficienta, nu doar a bulbilor diversi plantati impreuna.
 
am plantat si eu tot felul de bulbi in ghivece (erau deja inmuguriti in punga) si le-am pus la geam intr-o camera neincalzita sper sa iasa iar la primavara sa-i scot in curte..
sper sa tina figura...
am pus mai multi bulbi intr-o cutie....dupa posibilitati.. :oops:
credeti ca are ceva?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Iudit frumusele si parfumate deosebit de frumos. Pacat ca nu aveti cum sa le mirositi. :oops:
 
Sus