Vase Made in Transilvania.

cipikkus

Member
danero2004 a spus:
deci facut asa :

120 grame de ciment
120 grame de reviste de market
apa cat cuprinde hartia

lasat 24 ore la inmuiat , apoi amestecat cu mixerul cu cutite Braun , scurs 2 ore in sita , amestecat cu ciment , format ghiveciul si plasat la uscat.


Pare ok dar nu e , caci rezultatul nu a mers conform planului.

Mixerul cred ca nu a tocat perfect mixtura :?
Apa cred ca trebuie scursa cumva pana ajunge la o anume combinatie :?
poate trebuia "ajutata" cu mana ?
Cred ca daca nu cumva era prea multa apa in amestec ca cimentul trebuie adaugat la greutatea ziarelor pline de apa si nu uscate....:?

Pareri , sugestii , solutii :mrgreen:
Prima parere: incearca sa nu tii neaparat reteta, 1:1, fa din ochi. Vorba lui Fabian, trebuie sa arate ca mortarul (ala de tencuiesti, sau ala de lipesti gresia sau faianta) numai ca in loc de nisip e hartia. Din cauza asta le merge si vestea ca sunt usoare.
Prima sugestie: incearca sa pui putin mai mult ciment, trebuie doar sa vezi cam cum se prezinta ca mortar (in timp ce il faci).
Prima solutie: nu renunta daca vrei sa obtii cu adevarat si prin muca ta un vas de bonsai.
 

cipikkus

Member
danero2004 a spus:
deci facut asa :

120 grame de ciment
120 grame de reviste de market
apa cat cuprinde hartia

lasat 24 ore la inmuiat , apoi amestecat cu mixerul cu cutite Braun , scurs 2 ore in sita , amestecat cu ciment , format ghiveciul si plasat la uscat.
Eu iti voi zice ce am facut eu si cum mi-a iesit mie.
Am rupt hartia in bucatele si am pus-o in apa vreo 24ore (aproximativ). Dupa, am luat bormasina cu acel malaxor, si am mestecat pana s-a facut un fel de pasta. Tu iei mixerul si tocesti hartia pana iese pasta. Apoi le pui la scurs fara sa presezi. pur si simplu lasi la scurs. Eu am lasat la scurs 27ore, dar eu aveam vreo 7-8kg. Dupa scurs pui ciment, destul, si mesteci bine. CAnd consideri ca e destul de omogenizat, bagi amestecul intr-o matrita si modelezi cu mana. Matrita inseamna un castron, lighean, oala, cutii de lemn de metal (asta am folosit eu). Cum pui in matrita? pui intai fundul si il modelezi, apoi pui cate putin pana faci peretii si modelezi, apoi lasi la uscat vreo 2-3 zile. Eu am lasat 4 zile ca sa fiu sigur ca nu se rupe cand scot din matrita. Cand scoti, scoti cu grija. Intorci matrita cu gura in jos si lovesti usor in lateral, sau pe fund pana incepe sa se miste vasul (sa coboare).
O parere.....125gr eu zic ca e foarte putin, incearca si tu cu mai mult, eu ti-am zis am avut 8kg. De can am facut primul vas, am tot facut si mai fac am vreo 20 bucati. Am pe cineva care vrea saimi cumere 2 ...si nu le-am acut cu scopul de a le vinde.
Poti folosi urmatorul link ca sa inveti mai mult http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATPaperBonsaiPots.html
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mersi de link , uite

Using the same amount volume of cement as the fine mixture of wet paper

deci greutatea cimentului se calculeaza la greutatea hartiei ude :wink:
 

sicora fabian

Active Member
Sa vedeti ce "proba" de istetime din partea mea! :mrgreen:
Neavand altceva la indemana, am facut cateva vase folosind adeziv pentru polistiren, iar matritele le-am facut din . . . polistiren! :rofl:
Tare ma miram eu de ce se desprind asa de greu, desi le gresasem!!! :oops: Normal ca n-am reusit sa le scot intregi!
Mai este vreo cineva asa de istet? Poate ne felicitam reciproc! :rofl:
 

ovidium

Member
Redeschid subiectul vaselor procurate de dracu mic.
Ovidiu mai poti achizitiona vase de la olarul cu pricina? Intreb asta pentru ca sunt foarte interesat in a lua cateva.
Daca da, mai este cineva interesat sa ia ?
mercic
Ovidiu
 

ovidium

Member
le ai aici din nou desi au fost postate de flo la pagina trei
Flo sper sa fie ok sa fac o trimitere din nou la albumul tau...
ovidiu
vasele



 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mai sunt de luat vase din astea de undeva ? , ma tot invart pe la ceramice la mine in oras dar nimic bun pentru asa ceva :?
 

Cardan

New Member
Re:

vali a spus:
flo_flu a spus:
are un aer foarte natural (cel putin in poza :) )
Asta am si urmarit, Flo, de-aia am optat pentru o vopsea care sa patrunda efectiv in peretele vasului, nu sa fie ”o spoiala” pe la suprafata. Vasele arata la fel si in realitate... Ce ma oftica, e faptul ca aratau mai mishto cand erau ude :rofl: . Toate nervurile si crapaturile erau mult mai inchise fata de restul suprafetelor. Dupa uscare insa... s-a mai estompat diferenta :( .
Dar nu-i bai... mai incercam :)
Vali,,,la magazinele cu materiale de constructii se gaseste adeziv aqua-stop praf ,sac 25 kg,,pret sac de la 100 ron la 125.Il poti folosi in loc de ciment....pretul este c-am mare ,dar impermeabilitatea vaselor este de 99% Acest adeziv se foloseste la impermeabilizarea piscinelor. :incapatanat:
http://www.multicomgroup.ro/index.php?c ... produs=303
 

Cardan

New Member
Re:

vali a spus:
Stiu :) ! Si sunt mandru ca n-am fost singurul :rofl: .
Oricum, legat de vase, mai ramane problema impermeabilizarii lor si a gasirii unor vopseluri adecvate, pentru ca trebuie luata in calcul si diferenta de temperatura dintre iarna/vara.
Inca imi schingiui neuronul sa gaseasca oarece solutii (inafara de variantele cu vopseaua pt ceramica despre care am discutat). :D
Uite solutia vali_
http://www.multicomgroup.ro/index.php?c ... produs=303
 

vali

Active Member
Moderator
1. Pai imi puneam problema impermeabilizarii lor, atunci cand am scris, in 2009. Acum nu mai e cazul.
Si de ce mi-o puneam, am spus chiar de atunci
Oricum, legat de vase, mai ramane problema impermeabilizarii lor si a gasirii unor vopseluri adecvate, pentru ca trebuie luata in calcul si diferenta de temperatura dintre iarna/vara.
Adica, ma gandeam ca patrunzand apa in peretele vasului, ar putea sa inghete iarna si sa-l crape, apoi vara temperaturile ridicate ar putea sa definitiveze ceea ce a facut gerul din iarna, etc.
Acum nu-mi mai pun problema, pt ca au trecut deja cateva ierni de cand le folosesc si n-au patit nimic.

Iar pt link-ul cu cimentul impermeabil postat de Calin, am multumit pt ca am eu alte idei... Niste vase care "sa tina" apa.

2. Eu n-am spus ca nu e bine sau "n-ar fi bune" asa cum le coloreaza Ovidiu...
Eu am spus de-atunci (2009) ca nu-mi place mie cum arata cu culoarea incorporata. E prea uniforma. Eu cautam altceva... si am gasit modalitati de vopsire care sa-mi convina.
 
Sus