Vase Made in Transilvania.

vali

Active Member
Moderator
Multumim frumos, sorina :D .

Liviu, daca te uiti atent, in imaginea cu matritele se vede ca acestea sunt fixate in suruburi. Dupa ce vasele s-au uscat, a trebuit doar sa slabesc putin suruburile, sa ciocanesc usor peretii matritei, iar vasul a iesit.
 

liviu2512

Member
Ai zis bine atent...vazusem ceva dar nu am marit poza destul cat sa observ ca sunt suruburi.Se vede cine are diploma :) Eu unul nu m-as fi gandit sa se s desfaca matrita.
 

ovidium

Member
Salutare tuturor.
Sunt nou pe forum dar am mai citit topicul asta in trecerile anterioare pe aici si l-am gasit super.
As avea o intrebare doua celor care au luat vase prin dracuMic: Cum s-au comportat peste iarna? Cum s-au comportat la udari succesive si variatii de temp pe toata perioada asta? :-)) bineinteles daca au fost folosite)
 

cipikkus

Member

cipikkus

Member
pork a spus:
Cel mai mult imi place vasul 3.
matrita a fost un lighean de plastic, amarat saracu, dar a iesit o minunatie de vas din el. Maine am sa scot din el un vas dat cu oxid rosu, ruginiu. Sa vad cu o fi ala.
 

vali

Active Member
Moderator
Scuze, danero2004,
prea tarziu am vazut intrebarea ta :oops:
Nu le-am ars pentru a le "coace", deci cuptorul iese din discutie.
Am folosit un arzator, doar pentru a schimba culoarea pe mijlocul fetzelor vasului.

PS: Oricum, dupa un an de stat afara, se pare ca soarele a facut restul. La ora actuala, vasele sunt de un cenusiu uniform :oops: . Dar nu-i bai, pot oricand sa incerc cu altfel de vopsea. Insa, am mai invatat ceva :p
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Deci vreau sa incerc si eu si am luat asa 120 g ciment ca aveam pe un fund de sac si am cantarit tot 120 grame de hartie de ziar.

Sper sa reusesc, dar:

1 . Hartia e obligatoriu sa stea minim 24 ore ca nu am inteles asta ?
2 . Greutatea hartiei e cu apa sau fara apa la amestec 1/1 ?
3 . Cam cat timp ma pot juca cu el pana se intareste?
4 . Daca folosesc ciment gri afecteaza in vreun fel consistenta .
5 . Pe o reteta am vazut si cineva care punea si nisip in amestec pentru o porozitate mai mare , e valalabil si aici ?


Mersi :rofl:
 

cipikkus

Member
danero2004 a spus:
1 . Hartia e obligatoriu sa stea minim 24 ore ca nu am inteles asta ?
2 . Greutatea hartiei e cu apa sau fara apa la amestec 1/1 ?
3 . Cam cat timp ma pot juca cu el pana se intareste?
4 . Daca folosesc ciment gri afecteaza in vreun fel consistenta .
5 . Pe o reteta am vazut si cineva care punea si nisip in amestec pentru o porozitate mai mare , e valalabil si aici ?
1. da, pentru ca hartia cu cat sta mai mult in apa se inmoaie mai bine si e mai usor la mestecat si plus de asta se omogenizeaza mai bine.
2. eu am pus la cantitate nu la greutate, ex: am o mana de hartie deja omogenizata, am pus o mana de ciment. Sincer nu am stat sa cantaresc cata hartie am si cat ciment, am facut totul din ochi, poate am pus mai mult ciment ca sa stiu sigur ca va fi dur.
3. Eu am facut asa: am folosit hartie de copiator, ca de ziar nu aveam. Am maruntit hartia si am pus-o in apa, cat mai multa apa. Am lasat circa 25 - 28 ore (ca nu aveam timp sa ma apuc de ea). Apoi am mestecat-o cu o bormasina si un malaxor (acel accesoriu ce mesteca umplutura de zidit etc), pana am vazut ca e un fel de pasta (cum zice si domnu' Vali). Am lasat-o la scurs vreo 12ore. Apoi am mestecat-o cu acelasi aparat cu ciment (pus din ochi), pana am considerat eu ca e omogenizat destul. Am folosit drept matrita un lighean, am pus pe fund o bucata de polistiren taiata in asa fel sa iasa picioruse la vas (trebuie gandita chestia asta ca sa iti iasa bine) si am modelat fundul vasului, apoi peretii, exact ca si cum ai modela cu plastelina. Am lasat sa se usuce vreo 3 zile ca sa fiu sigur ca nu se crapa si nu se rupe cand il scot din lighean. Dupa celebrul lighean, am folosit o galeata, vreo 2 oale si vreo 2 butoiase. Deci daca ai talent la matrite, fa matrite, eu unu am improvizat(ca nu aveam timp sa fac matrite) si sunt multumit.
4. Orice fel de ciment cred eu ca este bun. Am folosit ciment gri de la Bicaz, ca de ala aveam.
5. Din ce a spus domnu' Vali nu se pune nisip. Nici eu nu am pus nisip si au iesit cele din fotografii.

Cam atat.
Asta a fost reteta mea. Domnu' Vali sa traiasca ca el a dat impulsu postand aici pe forum.
p.s. nu stiu sigur daca hartia amestecata cu ciment se lasa la scurs, sau doar hartia pasta. Poate cineva care stie mai bine ne spune. eu am lasat la scurs hartia pasta si apoi am mestecat-o cu ciment.
 

cipikkus

Member
Apropo, prin aceasta reteta poti face vase nu numai pentru bonsai ...pentru mai multe chestii. E foarte inteligenta chestia.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
deci facut asa :

120 grame de ciment
120 grame de reviste de market
apa cat cuprinde hartia

lasat 24 ore la inmuiat , apoi amestecat cu mixerul cu cutite Braun , scurs 2 ore in sita , amestecat cu ciment , format ghiveciul si plasat la uscat.


Pare ok dar nu e , caci rezultatul nu a mers conform planului.

Mixerul cred ca nu a tocat perfect mixtura :?
Apa cred ca trebuie scursa cumva pana ajunge la o anume combinatie :?
poate trebuia "ajutata" cu mana ?
Cred ca daca nu cumva era prea multa apa in amestec ca cimentul trebuie adaugat la greutatea ziarelor pline de apa si nu uscate....:?

Pareri , sugestii , solutii :mrgreen:
 

sicora fabian

Active Member
Dane, eu am facut din hartie igienica si adeziv pentru faianta, fara masuri speciale. Doar stii cum trebuie sa arate un mortar! Hartia este in loc de nisip dar ii da elasticitate - insa nu destula daca tragi de vas ca prostul, cum am facut eu sa vad cat este de rezistenta! :rofl: Normal ca l-am rupt, avea doar doi mm grosime . . .
 

cipikkus

Member
sicora fabian a spus:
avea doar doi mm grosime . . .
Numai 2 mm??, waw si eu care l-am facut de 8,9mm si tot ma temeam. De maine imi schimb strategia. Banuiesc ca fiind mai groase rezista la diferentele de temperatura (cald - rece). Ma gandesc cum or fi la anu'.
 
Sus