Vase Bonsai

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Fusei azi sa ma uit la "boscheti" la Bricolage Iasi ...si gasii farfurii din ceramica la 1.90 lei pentru vasele mele ...yupeeeee....si la o oferta cred de pret cateva vase rotunde joase si de vreo 25 cm diam la 7.90 buc iar un vas farfurie simplu pe marimea aia 4 lei , vasul era lacuit pe ext , farfuria nu.

La "boscheti"aveau pe la 30-40 ron 3 tipuri de Juniperus , unu simplu , unu blue angel si inca unu squamata.

Cam atat ,restul e "scump nene" :rofl:
 

pork

Member
Pe unde vine Mr. bricolaj-ul ? 40 ron pt ienuperi...parca nu-i asa mult fata de ce am gasit data trecuta la baumax...era ceva de capul lor?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
era si mai ales ptr bonsai sunt cativa inclinati in ghiveci numai buni ...piata nicolina langa kaufland
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
In primele mele incercari am facut 2 vase din papercreete si unu din ele am populat cu turba si am aruncat la smecherie cateva seminte de busuioc negru si am udat din permanenta, rezulatatul

1 nu se supara daca se uda ffff mult
2 e destul de stabil desi doza de ciment e mult redusa caci nu stiam ca la greutatea pastei se adauga 1:1 si nu la hartia goala
3 un fapt destul de ciudat dar care da de gandit e acesta



ce se intampla daca patesti asa ceva cu un bonsai?
 

sicora fabian

Active Member
Intotdeauna cand ies radacinile prin orificiul de scurgere, este un semn ca trebuie transvazata planta, insa bonsaii nu au o crestere atat de rapida! :D
 

vali

Active Member
Moderator
Chiar daca se intampla acest lucru si la bonsai, nu-i problema. Radacinile ce ies prin gaurile de evacuare mor singure in cele din urma, asta daca nu sunt tunse de posesorul copacelului. Iar planta va dezvolta noi ramificatii in interiorul vasului, pana ce va ocupa tot spatiul.
Acest lucru se poate intampla si la o luna de la replantare... asta nu-i semn ca e nevoie de o alta replantare, Doamne fereste! Radacinile, pur si simplu, cauta adancimea. In momentul in care dau de aer, planta intelege cam care-i spatiul de care dispune si il gestioneaza cum se pricepe mai bine. Si se pricepe, credeti-ma! Se descurca mult mai bine fara interventiile noastre pripite, chiar daca bine intentionate.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Vali , Fabi mersi de raspuns dar trebuie clarificat ceva ca sa fie tema completa ....vasul nu are gauri si din cauza ca a fost umed mai mult de cand plantele sunt mari acestea au patruns efectiv prin vas...nu e posibil si la bonsai ? mai ales ca daca un busuioc a patruns asa usor imi imaginez ce se poate intampla cu un copacel.

Fireste izolarea interna a peretilor ajuta enorm , dar ca experiment e bine de notat ideea.
 

vali

Active Member
Moderator
Nu mi s-a intamplat niciodata...
Posibil sa fi avut prea multa hartie in compozitie?... :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Deci retetarul era de 1:1 doar ca eu am cantarit hartia uscata si fireste mai usoara si asa a iesit si ghiveciul , cred ca ratia a fost 1:3 hartia.

A doua serie e mult mai solid si dur.
 

sicora fabian

Active Member
vali a spus:
Acest lucru se poate intampla si la o luna de la replantare... asta nu-i semn ca e nevoie de o alta replantare
In ceea ce priveste bonsaii, it dau dreptate . . . pentru celelalte plante la ghiveci - nu.
Tot raul spre bine! Acum imi dau seama ca nu mi s-a intamplat niciodata sa iasa radacinile prin orificiul de scurgere . . . Ceva am gresit sau gresesc in continuare, in mod normal ar fi trebuit sa iasa! :?
Si totusi, Dane, de ce n-ai facut orificii de scurgere?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pentru ca urma sa le fac dupa cu burghiul , mult mai sigur si mai frumos , oricum acum am mai facut o serie in seara asta :rofl: ...tot fara gauri

Ideea e ca totusi o radacina poate strapunge un papercrete din categoria "light'
 

vali

Active Member
Moderator
Reteta este de 1/1 ciment/hartie, dar se refera la volum. Adica la 1L de ciment uscat, folosesti 1L de pasta de hartie (stoarsa, atat cat se poate stoarce in mana).
sicora fabian a spus:
vali a spus:
Acest lucru se poate intampla si la o luna de la replantare... asta nu-i semn ca e nevoie de o alta replantare
In ceea ce priveste bonsaii, it dau dreptate . . . pentru celelalte plante la ghiveci - nu.
Evident, Fabian, despre bonsai vorbeam :D .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nenea Fabian , stii ce am zis , ca nu prea imi plac gaurile facute cu degetul si am zis ca e mai bine sa le fac cu burghiul

Colorantul de de var , e unul ordinar , dar la vasele vechi am facut solutie cu apa si nu prea a stat pe el , pe cand acum in compozitie se pare ca se tine bine legat
 

cipikkus

Member
La aceeasi concluzie am ajuns si eu. Gaurile facute cu degetul ii slabesc rezistenta. Merge facut vasul intreg si apoi cu o bormasina si un burghiu, e foarte simplu.
 

sicora fabian

Active Member
Mai, voua va plac "virginele", eu le prefer cu gaura gata facuta! :mrgreen:
Da' ati imbatranit tare de aveti nevoie de burghiu! :rofl:
Da, iese frumos cand culoarea este pusa in compozitie! Cand am sa trec pe la tine, sa-mi dai si mie un pic de colorant, Dane! Vreau sa mai incerc si eu.
 
Sus