Vase Bonsai

sicora fabian

Active Member
La Baumax sau la Bricolaj parca am vazut, insa erau cam "impopotanate" pentru gustul meu! Eu as fi vrut mai simple . . . Asta era anul trecut, prin vara.
 

sicora fabian

Active Member
:rofl: Acusi . . . in iunie!
M-am uitat anul trecut, poate adaptez ceva, dar n-am gasit nimic. Unii dintre ei mi-au zis c-or sa faca pentru anul acesta, nu stiau ca se cauta asa ceva, dar . . .vom vedea! :D
 

sicora fabian

Active Member
La munte! :mrgreen:
Foarte ingenios, dar si foarte greu de intretinut! Nu-l poti uda prin imersie, probabil doar cu o sita foarte fina si fara presiune.
Adevaru-i ca depinde de imaginatia si priceperea fiecaruia, pentru ca degeaba ai idei bune daca nu ai cunostintele necesare sa le pui in practica!
Apoi, ca stil, este ceva intre semicascada si "batut de vant", pozitia inclinata si specia permitandu-i "nativ" cresterea pe stanca - nu orice specie se preteaza la asa ceva!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pana acum am urmarit o caruta de video despre bonsai, si ....am ajuns sa vad urmatoarele chestii.

1 sa aiba loc de sarmele de legatura a solului
2 se poate folosi cu succes doar spagnum moss
3 forma e ceva ce alege fiecare desi un japonez probabil va vedea diferit de mine


ce as mai vrea sa zic e ca daca vreau sa schimb ghiveciul si ridic un pic de radacini in sus se supara pe mine ? as fi dorit sa ii reliefez mai bine radacinile ... :?
 

sicora fabian

Active Member
OK . . .
1 - se leaga radacinile pentru a fixa planta in pozitia dorita si a ramane asa dupa manipularile ulterioare;
2 - planta pe care ti-am dat-o face 7 ani prin mai-iunie si am folosit doar pamant "extenuat" din ghivecele cu flori pe care le-am transplantat . . . insa in nici un caz sa nu folosesti turba;
3 - la o planta oarecum simetrica, trebuie sa folosesti un vas oarecum simetric (rotund, patrat); vasele "bizare" se folosesc pentru habitusuri "bizare";
. . . si 4, desi n-ai mai pus numarul :mrgreen: - in vasele "definitive", plantarea se face oricum mai sus fata de margine, asa cum bine ai observat si tu! :D El acum este intr-un vas de antrenament.
Sa fotografiezi si sa ne arati si noua ce ti-a iesit!
 

pork

Member
Vase acatarea nu am gasit de cumparat pe la noi. Ce-i drept nici n-am cautat foarte frenetic caci eu am cumparat cateva cand am fost in Buc la o expozitie de bonsai.
Am vazut joi in Dedeman niste vase etichetate ca si pt bonsai, destul de dragute ca forma si simple fara "impopotonari", vorba lui Fabian, insa culmea n-aveau gauri de scurgere :rofl:

Ala din imaginea pusa de tine Dane, cred ca e home made. Era pe aci' un topic in care se explica cum poti face singur vase (din hartie si ciment parca). Poate ti-e mai usor sa ajungi la ce doresti tu decat sa cauti prin magazine...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Posibil Stefan

Azi am fost la cautat vase tipice sau nontipice bonsai , si am gasit ...nimic , ma gandeam ca daca nu dau de unu facut pentru asta , as putea lua doua variante . Locatii "scanate" au fost Praktiker si Baumax Iasi
Asa ca am zis ca mai bine incerc eu variantele astea :




la asta minusul e ca nu e smaltuit

si asta



bineinteles eu zic de farfurioare

si asa ca ideea numarul 3 o scrumiera de Marginea din lut negru



am sa vad si ideea ta Stefan daca e realizabila usor

Deci ce parere aveti de optiuni ? 8)

Apropo erau Bonsai la baumax de la 29 lei in sus si am vrut sa iau un Juniperus (Ienupar) dar singurul la vanzare era mic si mai costa si 1 mil de lei asa ca am zis passs 8)
 

sicora fabian

Active Member
Scrumiera sare din prima!
Pentru inceput, vasul ar trebui sa aiba 5 cm adancime, deci varianta 2, smaltuita, dar va trebui perforata pentru scurgere.
Insa sfatul meu este sa nu te grabesti! Asteapta un pic pana gasesti ceva special pentru bonsai!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Atunci daca mai rezista il mai tin in ala de la tine , am crezut ca trebuie sa i gasesc un nou camin pentru el
 

sicora fabian

Active Member
Deci . . . sa nu faci asa ceva unui ficus, ca ramane fara radacini! :rofl:
Oricum, nu te opreste nimeni sa incerci! Dupa doi ani inca nu-i schimbase vasul si-i mergea chiar foarte bine!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Era doar o propunere nu o obligatie , oricum trebuie sa vad minim 3 oameni ca o fac inainte de a o face eu :rofl:
 

sicora fabian

Active Member
:rofl:
Dar sa stii ca-i o idee! Nu dezvolt, ca-i pe topicul de "vase" . . . insa voi incerca, am niste turba mai fibroasa si o voi folosi in vasele de antrenament! :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Bine dar sa stii ca in ghivece intradevar , spaghnum moss sta mai bine , oricum nu e chiar o turba ca cea din comert ci mai degraba o forma mai liniara a ei
 

pork

Member
Buun, deci joi am excursie in Baumax :evil: M-ai "lovit" cu pretul ienuparului...de mult caut unul insa la pretul ala...da' poate au ceva nemodelat si cu siguranta e mai ieftin. De obicei ei pun pretul mare doar pt ca e "bonsai".

In ceea ce priveste vasele, in primul rand eu cred ca e important sa aiba gaurile de scurgere. Pe copac nu-l doare de forma vasului insa daca il lasi imbaiat in apa, cred ca se cam supara...

Cat despre vasele home made, ca materiale necesare din cate imi aduc aminte erau hartia, apa si cimentul. Mai ai nevoie de o bormasina si un capat de ala de amestecat si ceva spatiu ca banuiesc ca mai sare din galeata. Un pic de timp, ceva imaginatie si cam aia e...Repet, cred, caci eu n-am incercat pana acum.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Stefan , din pacate cred ca sunt mai multe specii care pot fi conduse in ghivece insa din pacate au denumiri asa , conifere mix , si nu sunt chiar un expert sa identific o thuja comparativ cu ienupar....

Ghivece voi mai cauta , caci e bine sa nu arunc cu banii si sa iau si ceva inestetic
 
Sus