Variegata di Bologna

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dupa ce infloreste la mine o sa va povestesc dar....din ce am mai citit , cu ingrijirea de care spuneam se pare ca poate avea si o a doua inflorire.Mult mai slaba ce-i drept dar ....
La fel si "Indigoletta".
 

Rose

Active Member
Gabiuta, tu ai Indigoletta? Il vazusem in oferta de la Bakker, dar nu am indraznit, tinand cont de reputatia lor la capitolul trandafiri...
 

Rose

Active Member
L-am vazut pe site la Gradina Bijoux. La asemenea frumusete asemenea pret 15 euroi!
 

anasstasia

Active Member
Tu esti inca noua, nu ai prins prea multe comenzi. Stiu ca le vrei acum pe toate, insa o sa vezi ca incet, incet vine toamna si o sa organizeze si alte comenzi comune la care vei participa daca vei ramine printre noi.
 

Rose

Active Member
Este asa de greu cand vezi atatea frumuseti! Ma uit pe toate site-urile si ma imbolnavesc! Cand mai vad si trandafirii din gradinile voastre, nu pun decat paie pe foc! Daca nu ar fi atatea taxe pt transport... alta ar fi situatia!
 

R@MONA

Active Member
NicoletaDaniela a spus:
Este asa de greu cand vezi atatea frumuseti! Ma uit pe toate site-urile si ma imbolnavesc! Cand mai vad si trandafirii din gradinile voastre, nu pun decat paie pe foc! Daca nu ar fi atatea taxe pt transport... alta ar fi situatia!
Stai linistita; la fel mi se pare si mie....dar vara trece repede....si eu astept comanda comuna la olandezi pt.ca pe primele 2 nu le-am prins; mi-am facut deja lista; in plus, decat sa dau bani furnizorilor romani- si sa nu iasa trandafirul pe care il vreau - mai bine astept ; apoi preturile la olandezi mi se par mai rezonabile decat la noi. :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fiindca vad ca sunt destul de multi doritori ai acestui superb trandafir imi iau angajamnetul :rofl: ca incerc ! (deci incerc!) sa va fac rost de lastari si sa va trimit la schimb cu alti lastari eventual .
Daca nu reusesc de la cea care are unul maaaaaaaaaare si mai batriior poate aveti rabdare sa asteptati toamna ca sa pot taia din al meu care sper sa se fi prins si sa creasca asa cum trebuie in asa fel incit sa permita ...ciumpavirea :)
Totul e sa-mi amintiti :oops:
 

radu

Member
E plantat din toamna (comanda Olanda) , si cred ca ca e prins. Asa incat in anul acesta pot sa va dau si eu crengute ! In momentul in care o sa fie prinsi toti, o sa aveti sa alegeti intre peste 60 de trandafiri, toti diferiti si majoritatea englezesti !
 

claude

Well-Known Member
Moderator
radu a spus:
E plantat din toamna (comanda Olanda) , si cred ca ca e prins. Asa incat in anul acesta pot sa va dau si eu crengute ! In momentul in care o sa fie prinsi toti, o sa aveti sa alegeti intre peste 60 de trandafiri, toti diferiti si majoritatea englezesti !
Radu, tu esti dragut si generos, dar nu te repezi sa imparti lastarii care inca n-au crescut :rofl: Nu de alta, dar trandafirii din alte clase decat TH, polyantha, floribunda, -vorbesc de trandafirii mai vechi se de englezesti- nu au acelasi ritm de crestere, asta in primul rand si, in al doilea, se taie doar pentru formare si intinerire si oricum in primii 2-3 ani nu prea e recomandat sa bagi foarfeca in ei, unii chiar nu suporta.
Asa ca tu asteapta sa creasca putin si pe urma...pe urma ma trec si eu pe lista de butasi, ce credeai? :rofl:
 

miha

Member
Cu toate ca eu am deschis topicul acum ceva ani in urma, al meu nu a rezistat in prima iarna, asa ca mi-a ramas doar in amintire. Poate nu a fost al meu suficient de rezistent, a fost dintr-o comanda la Eutopia in care din 5 trandafiri au rezistat doar 3... asa ca daca ai vostri trec cu bine iarna... :oops: mai vorbim in primavara-vara... pentru un butas :wink: Hai sa treaca repede iarna asta grea...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cum nu a rezistat? :eek: L-ai musuroit?Na ca acum ma faci sa imi fac probleme daca va rezista la gerurile care au fost si care se preconizeaza si in urmatoarele zile. :(
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Variegata di Bologna e f rezistent la ger ,poate ca nu a avut radacini bune sau cine stie :?
 

miha

Member
Nu stiu ce nu i-a placut la mine, eu banuiesc ca a avut o boala pe care n-am reusit eu sa o depistez atunci, eram prea la inceputuricu plantele... Adica stiu ca am remarcat niste pete negre pe frunze la un moment dat...dar ma gandeam ca nu-l va afecta prea tare, in primavara il tund si se imbraca cu frunze noi. Ideea e ca n-am avut ce sa mai tund in primavara... :(
 
Sus