Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

radu

Member
Multumesc. Se poate spune si asa, dar mai corect ar fi: am luat-o bine de tot razna !
Totusi, am luat plasa cu dimensiunea florilor care ar tb. sa varieze in 5-10 cm, sau ale mele de 4 cm sunt o alta varietate ?
 

IULIA

Active Member
la ascocenda, o ramura din vande(care practic e o mare familie) florile sint mici, chiar si mai mici decit la tine.
vandele propriu zis sint cam de 3 dimensiuni la diametrul florilor.
sint f frumoase, felicitari. :D
 

radu

Member
V-as ruga mult de tot daca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri:
1. Florile o sa-si mai mareasca dimensiunea in cm ?
2. Aveti idee ce varietate de Vanda sunt ?
3.Ideea e ca le-as putea si duce inapoi, si sa-mi comand ceea ce -mi doream, si anume Vanda cu flori de dimensiune mare !
Ce-mi recomandati ? Coerulea sau Sanderana sunt cu floare mare ?

Multumesc anticipat !
 

IULIA

Active Member
frate,dar cu ce te deranjeaza?
daca nu le vrei...le vreau eu................. :)
de unde le-ai comandat?
caerulaea e cu floare mare, intr-adevar dar nu f mare...varietatile de robert delight au flori mari, de vreo 10 cm diametru.....in general.
 

radu

Member
Nu am nimic cu florile si dimensiunile lor, dar am comandat Vanda cu flore mare, si mi le-au adus pe acestea, care repet nu au mai mult de 4 cm. Costa 80 ron. M-ati putea ajuta sa le identific dupa denumire ? Va rog mult de tot ! Si inca ceva, daca ar fi sa comand altceva, care e varietatea cu florile cele mai mari ?
Multumesc !
 

marean

Active Member
A ascocenda imi par si mie,cel putin cea roscata are forma florilor specifica . Nu stiu sa-ti spun ce nume poarta,pot fi si hibrizi neinregistrati ,deci nu as conta pe o identificare exacta .
Cum ti-a spus si Iulia,daca vrei flori mari ,poti cere una dintre varietatile 'Robert's Delight' ,care sunt disponibile in o sumedenie de culori,cu pete ,liniute si tot felul de nebunii ( preferata mea din aceasta serie e 'Black Jack' :wink: ) ,dar poti incerca si Blue-urile (Massay Blue,Magic Blue,etc ,sunt foarte multe variante si numerosi hibrizi) . O cautare pe Gogu te-ar putea lamuri exact ;-) !
 

radu

Member
As mai avea o rugaminte la voi: tinand cont ca e aprope vara si fereasta e orientata spre vest unde am soare dupa ora 15 pana seara, trebuie sa tin Vanda pe pervazul geamului sau o pot poune si la 50-60 cm de geam ? Ca ma gandeam ca daca le-as pune pe pervaz, din cauza soarelui o sa aiba si caldura foarte mare de la soare si un aer prea uscat care sigur cred ca le-ar dauna, chiar daca au lumina maxima , in schimb la 50 cm de geam fara umbrire, caldura degajata de soare n-ar fi asa mare, dar totusi ar avea ai putina lumina !
Voi ce-mi recomandati in privinta amplasarii ?
Multumesc anticipat !
 

radu

Member
Acum ce sa zic, nu sunt nici pe departe un expert in identificari de orhidee, si nici nu pot fi sigur ca ceea ce am comandat am si primit, si tocmai de aceea v-as ruga mult daca ati putea voi sa-mi spuneti daca sunt sau nu varietatea : Robert`s Delight.

;;
 

IULIA

Active Member
prima e caerulea iar a doua e robert delight red.
sa stii ca e diferenta f mica si ma pot pacali mult de tot la cea ro-rosie.
dar sint mari, intr-adevar, nu? :D
 

CristianG

Well-Known Member
radu a spus:
As mai avea o rugaminte la voi: tinand cont ca e aprope vara si fereasta e orientata spre vest unde am soare dupa ora 15 pana seara, trebuie sa tin Vanda pe pervazul geamului sau o pot poune si la 50-60 cm de geam ? Ca ma gandeam ca daca le-as pune pe pervaz, din cauza soarelui o sa aiba si caldura foarte mare de la soare si un aer prea uscat care sigur cred ca le-ar dauna, chiar daca au lumina maxima , in schimb la 50 cm de geam fara umbrire, caldura degajata de soare n-ar fi asa mare, dar totusi ar avea ai putina lumina !
Voi ce-mi recomandati in privinta amplasarii ?
Multumesc anticipat !
Frumoase vande ai Radu.Felicitari!Si eu am cateva vande.Ce pot sa spun este soarele le poate fi prieten dar si dusman.Si pentru ca tot vine vara, dupa mine cred ca daca au lumina buna puternica faptul că le plasezi la 50 cm nu este o problema.Ideal ar trebui să aiba o buna circulatie a aerului.Nicio floare nu suporta temperaturi extreme vara daca nu exista aer in jurul acesteia. Vanda nu are substrat, dupa cum sti si tu.Am vazut ca tot in vaze stau.Sa sti ca aceste flori se descurca destul de bine si in vase.Atentie totusi la radacini.Din pacate te poate incomoda udarea acestor flori intrucat nu trebuie sa curga apa pe tulpina si nici pe frunze.Asa ca atentie cum le uzi.Nu mai zic de flori.....Vara nu este o problema mare daca mai pica apa pe frunze si tulpina insa in sezonul rece ar putea aparea ciuperci, chiar putrezirea frunzelor si a tulpinii. Acum nu stiu exact care este starea radacinilor la vandele tale, insa daca acestea sunt fisurate pe alocuri cu timpul se vor ingalbeni sau usca.Va trebui sa elimini aceste radacini ca sa nu existe posibilitatea de a crea un climat propice pentru ciuperci. Din pacate, aceste flori cand sunt introduse in vase de sticle sunt manipulate destul de prost. Radacinile sunt inghesuite, unele sunt chiar rupte pe alocuri...Acestea sunt observatiile mele in legatura cu aceste flori.Sper sa-ti foloseasca Radu! :)
 

CristianG

Well-Known Member
IULIA a spus:
prima e caerulea iar a doua e robert delight red.
sa stii ca e diferenta f mica si ma pot pacali mult de tot la cea ro-rosie.
dar sint mari, intr-adevar, nu? :D
Caerula suporta racoarea.Florile tin destul de mult.Si acum dupa o luna, inca mai este inflorita.Nu sta in soare direct...Este superba aceasta orhidee albastra.Merita achizitia!
 

radu

Member
Pai asta e problema, ca deocamdata stau prinse print-o tija de tavan la 30 cm de geam, si nu stiu care metoda s-o adopt. Adica cea in vaza (vas) sau cea de acum !
Care metoda vi s-a parut sa dea roade la Vanda ?
Multumesc !
 

CristianG

Well-Known Member
radu a spus:
Pai asta e problema, ca deocamdata stau prinse print-o tija de tavan la 30 cm de geam, si nu stiu care metoda s-o adopt. Adica cea in vaza (vas) sau cea de acum !
Care metoda vi s-a parut sa dea roade la Vanda ?
Multumesc !
Din cate am observat ai multe orhidee.Se pare ca te pricepi la crescut aceste plante.Cand vezi o Vanda te intrebi ce poti sa-i faci?:D Am vazut ca le-ai agatat langa geam....Cred ca o vei lua razna la cat de des le vei uda mai ales ca sunt destul de aproape de geam.Iar vara......Am incercat si eu varianta cu agatatul insa nu este eficienta.Conditiile de camera nu ofera un mediu propice pentru a creste aceste orhidee.Doar daca altceva nu mai ai de facut si toata ziua vrei sa stai sa le pazesti ca sa nu pateasca ceva.Pana la urma am adoptat metoda cu vasul.Daca in camera exista cat de cat aerisire, lumina suficienta eu zic ca se vor descurca de minune.La mine este Ok mai ales ca le am de doua luni.Una dintre ele face noi radacini si incepe sa ii creasca frunze noi.A trebuit sa elimin destul de multe radacini pentru ca erau rupte de cand am cumparat-o.Ma bucur ca ii dau noi radacini. Astfel se regenereaza dupa taierea radacinilor rupte.Ce pot sa spun,..., vezi cum le merge in prima faza cocotate.Daca vezi ca nu faci fata pulverizarilor introdu plantele inapoi in vase.Daca respecti cerintele amintite de mine anterior eu zic ca nu vor exista probleme. 8) :)
 

IULIA

Active Member
eu o am pe prima de 1 an. acum am 12 !
merg excelent in exterior, agatate. metoda cu vaza nu am putut sa o aplic, era sa le pierd................
citeste ceea ce s-a scris despre la paginile anterioare si aplica singur ce metoda crezi ca e cea mai buna pt tine.
spor sa ai ! :D :) :) :) :)
 

radu

Member
Va mai stresez cu o intrebare: din pozele alaturate vi se pare normala forma deschiderii florii vandei celei rosii ? Ca de cand am cumparat-o 9 zile vad ca nu vrea sa-si deschida petalele asa cum stiu eu vandele, si parca are aceeasi forma de cupa !
E normal? Mai am de asteptat sau iarasi am dat de vre-un hibrid cu acesta forma de deschidere a petalelor ?

;
 

IULIA

Active Member
nu e normala si nici hibrid nu e.
lipsa apei si un transport sufocant o fac sa arate asa.
uda des si se rezolva :D
 

giulia

Member
nu ma cumintesc deloc .
acestea sunt raioasele de la citty , una portocalie - cea care are 2 pui si radacini multumitoare desi planta e cam ciufulita si alta un mov ca nu-mi mai amintesc exact , care desi arata bine , are doar vre-o 5 radacini noi si grase si 2 cioturi din cele vechi .am uitat , 60 lei amandoua .

 

giulia

Member
am invatat de pe forum sa negociez pretul .erau la reduse cu 50 / una si am luat cu 60 - ca atatia aveam , doua sau ma rog pentru cea portocalie care are si pui ...30 pe 3 plante .
deocamdata le las impreuna .conditiile in care era tinuta de a facut totusi pui , era clasicul cosulet pus in vasul de sticla in conditii de caldura maxima , aerisirea radacinilor - nici vorba , norocul a fost ca nu era apa in vasul ala . cea mov avea apa , radacinile erau putrezite afara de astea grase care par ireale .
Iulia , pe eticheta arata stropitoarea si pe frunze cam de la jumate spre radacini , e corect ? cu cat cea cu radacini grase le are iesite dintre frunze si altfel nu pot fii udate .cea cu radacini lungi - portocalia , cand stropesc radacinile , devin verzi insa la cealalta - mov nu-si schimba culoarea argintiul ala .
 

IULIA

Active Member
sa ai grija sa NU STROPESTI NICIODATA VIRFUL, sau sa cada apa intre frunzele superioare.
e rau de tot atunci !
daca nu le ajunge stropitul, fa-le baie, dar tot asa, numa ...la cosuletze.
frumoase rau de tot ! si pretul ! nu imi trece deloc.
de nu imi vine sa vin la buc. :D :rofl: :cry:
 

giulia

Member
tot analizand radacinile , am mai descoperit un puiulet la cea portocalie . sa fie o explicatie ca varful plantei e cam compromis ? adica frunzele ce alcatuiesc varful nu sunt ca la cea mov insa nici putrezite / moi nu sunt .sunt cam arse putin pe margini .
in privinta venirii la bucuresti , nu ai motiv , cel putin nu la citty .vandele astea sunt cele pe care le-ai prins inflorite pentru martisor .sau intr-o perioada apropiata , erau expuse la cassa .au fost 3 , din care s-a cumparat 1 .
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus