Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

cornelia

Fondator
Membru staff
Le-am cumparat in cosulet de plastic si cosuletul pus intr-un bol transparent. Vreo cateva saptamani au ramas asa, pana am vazut ca putrezesc radacinile oricat m-as stradui eu sa scurg apa de la baza bolului. Apoi le-am suspendat si le-am tinut cu radacinile in aer. In fiecare zi le pulverizam de 2 ori: dimineata si seara. Ma trambalam cu ele din balcon la baie ca sa fac operatinea. Pana cand n-am mai putut sa fac asta. Le-am pus inapoi in bol si am incercat 2 feluri de udari: udare superficiala zilnica si udare mai abundenta la 2-3 zile. Nici asa n-a mers: radacinile continuau sa putrezeasca. La una n-au mai ramas radacini si in 2 saptamani planta s-a dezmembrat desi era in continuare verde.

Cealalta e inca verde, mai are 2 boate de radacini. Acum chiar o neglijez ca m-a suparat. Sa ma lase in pace. Daca nu-i place nimic, nici mie nu-mi mai place de ea.
 

michaela

Active Member
:rofl: e clar! te-a adus la disperare...
Si.... :gandit: ce sa zic tu ai facut cam ce-ar fi trebuit....in ceea ce ma priveste alta alternativa nu dispun fac si eu ca tine: daca vrea asa bine de nu asta e! :)
P.S-ce-mi pare rau ca n-am si eu un drum pana in singapore(vrabia malai viseaza :rofl: )... se pare ca au flask de la 4-7 rasaduri pana la 20-40, mici ce-i drept cativa cm... dar nu sunt foarte scumpe .... insa vecina mea a zis ca mi-a luat asa sa inteleg ceva de ele cele din flask sunt mai dificile , mai trebuiesc tinute in vitro inca aproape 1 an- asta depinde de specie si de dimensiunea rasadurilor....
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pana la urma sunt florile voastre... insa asa cum am promis, va arat totusi poza cu modul in care sunt tinute vandele la ele acasa, cu toata umiditatea excesiva din aer (care se pare ca tot nu le e suficienta)!

 

IULIA

Active Member
buna ziua Michaela.
si sa fie sanatoasa mica vanda.
ce scrie pe eticheta ei originala? ca astea au obligatoriu denumirea trecuta acolo.
1. o scoti imediat din ghiveci, vanda nu sta in substrat niciodata
2. doar in california, si la noi nu e clima niciodata ca acolo, le tzin asa, si nu multi crescatori, in cosuri de lemn, patrate, cu ceva spraghum in interior. ceva insemnind 2-5 fire.
3. baia ta are geam? si intra soarele acolo?
4. daca e geam, faci ceva special in baie sa atirne in dreptul geamului, si acolo o atirni. pentru inceput ii faci o baie in chiuveta, de jumatate de ora, apoi o atirni la scurs. atentie, se introduce in apa numai portiunea cu radacini, nu virful.
5. cel mai mare secret al vandelor e sa nu ramina apa pe planta, intre frunze si sa stationeze pe radacini. din aceasta cauza putrezesc in vaze. acelea sint numai de decor, indiferent cine ce zice ca ar merge in alea, eu nu cred. asa e modul de prezentare spre vinzare, sa nu dea urit radacinile nude.
6. abia dupa 4 zile stropesti iar. apoi, cind vezi ca radacinile sint albe, atunci stropesti, dar numai radacinile, sau partea de unde incep ele, niciodata mai sus.
daca nu ai baie cu geam, merge procedura si in bucatarie.
iar la vara, pe balcon, cu radacinile in vint si stropita zilnic. umbrita partial. sa nu o ploua niciodata de sus.
 

IULIA

Active Member
sa iti pun si o poza de la mine din balcon, inca odata, daca nu ai vazut cum stau domnisoarele.
incerc si eu thailanda cu degetul, ce sa zic.....dar....e greu. umezeala...cad peretii..dar hobby-ul nu ma lasa. :)

lasati poza putin marita, ca nu se intimpla nimik, o fac eu mica dupa ce o vede Michaela. :D
 

angela draganoiu

Active Member
Iulia cum le zici tu mai rar cineva. sa traisesti.
n-as mai indrazni sa cumpar vanda nici daca ar fi pe degeaba. m-am luminat. n-am nici una din conditiile aratate de tine.
 

michaela

Active Member
Gata Iulia am priceput.... deci sa umidific mai mult radacinile ...si sa o scot din ghiveciul cu pricina si s-o las asa... cheala doar cu putintel sphagnum? dar nu mai sta dreapta....
- la fereastra stau- au soare pana in prinz(de dimineata)
- de ridicat umiditatea atmosferica... e dificil decat atunci cand se face aburul din baie(insa baia mea este maaareee)
iar cu vandele tale ......m-ai lasat fara grai! :)
- deci pulverizari pe frunze-nicicum?
uitasem..... numele ei este tongchai


Gata! am mutat-o iar ... in 2 zile de 3 ori... :rofl:


Iulia am adaugat muulta scoarta si cateva fire de spagnum pt a o sustine, stau rasfirate sau mai exact presarate in paharul confectionat... ...cred ca e ok nu? asa cum se vede si in poza ea are radacini mici..
Pupici si multe multumiri.... vazandu-le pe ale tale caut s-o ingrijesc si eu cat pot de bine(in curand cred c-o sa mai am 3, pt ca vecina a zis ca daca e asa de complicat, mi le da si pe-ale ei :rofl: :rofl: )
 

marean

Active Member
cornelia a spus:
Le-am cumparat in cosulet de plastic si cosuletul pus intr-un bol transparent. Vreo cateva saptamani au ramas asa, pana am vazut ca putrezesc radacinile oricat m-as stradui eu sa scurg apa de la baza bolului. Apoi le-am suspendat si le-am tinut cu radacinile in aer. In fiecare zi le pulverizam de 2 ori: dimineata si seara. Ma trambalam cu ele din balcon la baie ca sa fac operatinea. Pana cand n-am mai putut sa fac asta. Le-am pus inapoi in bol si am incercat 2 feluri de udari: udare superficiala zilnica si udare mai abundenta la 2-3 zile. Nici asa n-a mers: radacinile continuau sa putrezeasca. La una n-au mai ramas radacini si in 2 saptamani planta s-a dezmembrat desi era in continuare verde.

Cealalta e inca verde, mai are 2 boate de radacini. Acum chiar o neglijez ca m-a suparat. Sa ma lase in pace. Daca nu-i place nimic, nici mie nu-mi mai place de ea.
Imi pare rau pt cea moarta,poate mai incerci cu cea ramas,chiar si fara radacini,poate genera altele,dar in conditii mai speciale !
 

michaela

Active Member
Cautand denumirea vandei mele ia uite ce-am descoperit in Thailanda au vanda flask de 40-45 rasaduri ......si nu numai!
Vizionare placuta si o sa schimb si eu cosuletul vandei mele insa ce-am improvizat e mai mult sa n-o omor pana cumpar cosulete... :)
http://www.majikorchid.com/products.php ... Flask&c=51
iar la datele ei...hmmm umiditate intre 60-90% maaammaaa!!!
http://www.majikorchid.com/info.php?i=7
In orice caz exemplul Iuliei..... e ca la ferma din Thailanda!! :wink:
http://www.majikorchid.com/info.php?i=5
 

elenaraluca

Member
Am vazut azi o Vanda uscata la magazin si de mila ei m-a traznit o idee cam cum ar putea fi crescuta:suspendata deasupra pervazului si cu un bol larg de apa exact sub ea, la distanta de cativa cm de varful radacinilor.
Asta zic si eu asa, ca nestiutorul...
 

michaela

Active Member
La una n-au mai ramas radacini si in 2 saptamani planta s-a dezmembrat desi era in continuare verde.

Cealalta e inca verde, mai are 2 boate de radacini. Acum chiar o neglijez ca m-a suparat. Sa ma lase in pace. Daca nu-i place nimic, nici mie nu-mi mai place de ea.
Sa inteleg ca in 2-3 sapt vad ceva destabilizator pe plantuta , in cazul in care nu-i merge bine?
Pana acum urmand sfatul Iuliei tinuta in baie si scufundata in apa la 4 zile.... e ok... :D
 

IULIA

Active Member
Michaela, daca incepe sa se incalzeasca, vei stropi zilnic :D
si scufundari la 6 zile. scufundari doar la radacini.
iti dau unda verde cind si cum. :D
 

IULIA

Active Member
Elena, ce inseamna vanda uscata?
:eek: :eek: :eek: :eek: :? :? :? :? :? :?
ca daca frunzele sint galbene nu se mai justifica achizitia.
eu tocmai am identificat o sursa, astept confirmarea. :)
 

michaela

Active Member
Iulia....si... Marean am o surpriza placuta pentru voi, eu una nu mai pot de bucurie asa ca tin sa va inbratisez chiar daca doar virtual si sa va multumesc ca sunteti alaturi de noi cu sfaturi....... :hug:
iata rezultatul la 2 mici vanda:


multumiri.......
 

CristianG

Well-Known Member
Si eu am doua Vande. Una am agatat-o de draperie si cealalata a ramas in vasul in care am cumparat-o.Pana la urma, dupa o saptamana am bagat-o si pe cealalta inapoi vas considerand ca umiditatea este mult mai mare. Cred ca ideea cu vasul nu este chiar proasta...Voi ce ziceti? :)Apropo, cum se poate atasa poze pe forum?
 

karmenutza

Member
Iti faci un cont pe un site de gazduire poze. (webshot, photobucket etc) si aici pui linkul catre poza sau iei de acolo un link care aduce poza aici.
Mai multe detalii gasesti la sectiunea "Album".
Te asteptam si la "Noii membrii se prezinta" sa ne povestesti ceva despre tine si sa te "primim" cum se cuvine :D
 

michaela

Active Member
Foarte frumoase vandele tale CristianG , dar nu numai, am vazut si Paphiopedilum :oops: :D
am o intrebare.... :) prima poza ,stanga vandei, sus.... ce-i?? tot o vanda?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus