Vand bulbi de flori de primavara, gama larga + noutati

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Aduc la cerere din Olanda, o gama larga de bulbi de primavara si nu numai. Bulbii nu sunt pe stoc, aduc doar pe baza de comenzi.
Foarte important este faptul ca furnizorul garanteaza autenticitatea bulbilor (deci nu vor fi incurcaturi, alte varietati in locul celor cerute). De asemenea majoritatea bulbilor sunt mai mari decat cei gasiti la noi in tara, calitatea spunandu-si cuvantul. Dimensiunile bulbilor sunt chiar cele mentionate. In cazul in care doriti sa-i spuneti unei persoane numele sitului, pentru a simplifica lucrurile am facut un domeniu gratuit care redirectioneaza catre albumul meu
http://www.tudosealexandru.sunphoto.ro. Acesta este http://www.bulbideflori.tk Albumul nu este finalizat in totalitate, urmeaza sa mai adaug niste descrieri si preturi pt unii bulbi.

Pot aduce la cerere (daca gasesc) si altele in afara de: Amarine, amaryllis belladona, arum cornutum (saurum venosum), begonia, cale (zantedeschia), crini lilium (asiatic, oriental, OT, specii rare, tiger, trumpet), crinum Cintho, crinum x powelii, crocosmia, dalii (113 varietati), eremurus, eucharis amazonica, eucomis, galtonia, geranium, gladiole, gloriosa, hedychium, hemereocalis, hippeastrum, hymenocallis (harrisiana si longipetala) , irisi (ensata, sibirica), ixia, lacramioare roz (convallaria rose pink), liatris, lycoris (aurea si radiata), monarda, nerine, orhidee ( bletilla striata alba si roz, habenaria radiata si habenaria radiata variegata), oxalis (triangularis, regnelii si iron cross), ranunculus, roscoea, trandafir de Jericho (Selaginella lepidoph, Trandafirul Maicii Domnului), trillum, uvularia grandiflora.

Va multumesc!
 

VreauSaStiu

Member
NU vreau să supăr pe nimeni, dar cred că e bine de ştiut (ca să nu se mai păcălească şi alţii, cum m-am păcălit eu):
Adevatul Trandafir de Jericho, este Anastatica hierochuntica - familia Crucifere - originară din deşerturile Orientului Mijlociu (rudă cu muştarul), are tulpina tubulară, frunze ovale, ondulate pe margini şi flori mici albe. E o plantă protejată. Pusă în apă, inverzeşte, poate face chiar câteva floricele, din ale căror seminţe pot germina peste ani.
Lepidophila Selaginela - familia Selaginella (ca si ferigile) - originară din deşerturile Americii – prezintă toate caracteristicile plantei învierii, dar este o falsă Rosa di Jericho şi nici măcar nu creşte în apropierea Ierihonului. Frunzele arată exact ca la ferigă. Ce se pune în vânzare, este o planta uscată, care ce-i drept se înverzeşte în prezenta apei (conţine o substanţă numită trehaloza), dar nu mai infloreşte nu se înmulţeste.
Nu e nevoie să mă credeţi pe cuvânt, căutaţi în Google : :incapatanat:
 
Da, inteleg ce vreti sa spuneti, insa denumirea comerciala la toti producatorii / furnizorii este Trandafir de Jericho. Sub numele acesta este cautat de doritori pt ca de la bun inceput comerciantii i-au pus acest nume (gresit, ce-i drept) si acum lumea cautandu-l cu acest nume e greu pt comercianti sa-i schimbe denumirea.

Este acelasi lucru ca si in cazul amaryllis versus hippeastrum. Amaryllis cuprinde decat vreo 2 specii (Amarylli belladona roz si alb) si mai multi hibrizi. In schimb hippeastrum-ul este vandut sub numele de amaryllis.
 
Eun nu vreau sa pacalesc pe nimeni. De la bun inceput am pus in album toate denumirile sale, inclusiv Selaginella lepidoph (se poate vedea in albumul meu), dar stiam ca lumea asa o cunoaste
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Scuze, Alexandru, n-am vrut sa insinuez nimic, n-am postat cu intentii rele :oops: O sa sterg postarea mea anterioara ca sa nu se interpreteze gresit :oops:
 
claude a spus:
Scuze, Alexandru, n-am vrut sa insinuez nimic, n-am postat cu intentii rele :oops: O sa sterg postarea mea anterioara ca sa nu se interpreteze gresit :oops:
Nu, stati linistit puteti lasa, nu am nimic de ascuns.
Am o rugaminte insa la un moderator...as vrea sa sterg / scot chestionarul pt ca multe perosane cred ca acesta este doar un chestionar, si nu mai dau mai jos sa vada despre ce este vorba.
 

VreauSaStiu

Member
tudose_al3xandru a spus:
Eu nu vreau sa pacalesc pe nimeni. De la bun inceput am pus in album toate denumirile sale, inclusiv Selaginella lepidoph (se poate vedea in albumul meu), dar stiam ca lumea asa o cunoaste
Intervenţia mea NU a fost o acuză la adresa ta, Alexandru, ci doar o precizare - cred eu necesară - pentru că e vorba de două plante total diferite, din familii diferite, nu ca Amarillisul şi Hippeastrumul, care sunt specii ale aceleiaşi familii - Amaryllidaceae:(
Anastatică hierochuntica, este o planta vie, care supravieţuieşte sezoanelor secetoase, prin abilitatea sa de a-şi curba tulpinile şi frunzele, protejându-şi astfel seminţele până la sosirea unui nou sezon ploios, când lăstăreşte, înfloreşte si se înmulţeşte, pe când Selaginela lepidophila, este doar o tulpină moartă, care în contact cu apa se colorează în verde, dar nu reînvie ci ţinută mai mult în apă, sfârşeşte prin a putrezi.
Adevărata Rosa di Jericho este numai Anastatica Hierochuntica, specie protejată - considerată de unii "sfântă" şi de aceea foarte scumpă - pe care negustorii au înlocuit-o cu cea falsă, care se găseşte din abundenţă şi evident este mai ieftină :)
 

radu

Member
Eu as dori :
- Zantedeschia Green goddess, 16+, 27 lei
- Dahlia Arabian Night - 1 bulb
- Dahlia Power’s Future - 1 bulb
- Dahlia Eveline - 1 bulb

Multumesc mult !
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu as dori crini orientali:
1. Lilium Magic star, 12 lei
2. Lilium Broken Heart, 13 lei
3. Lilium Polar Star, 12 lei

si un Lilium Black Beauty, 13 lei
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si un Hymenocallis harrisiana, 11 lei. Il caut de mult :D
Multumesc.
 
Pt VreauSaStiu: Nu am luat-o ca pe o acuza. Selaginela lepidophila pe care o aduc eu vine cu radacina si poate fi plantata in pamant foarte bine drenat (care contine nisip mult, avand in vedere ca provine din desert), deci nu e cum ati spus dumneavoastra ca este o planta care se coloreaza in contact cu apa. Este adevarat ca ea poate fi tinuta si in apa si NU putrezeste daca apa este schimbata zilnic si nu se va tine mai mult 3-4 zile in apa.Aveti dreptate ca Trandafirul de Jericho este numai Anastatica Hierochuntica, insa Selaginela lepidophila este cunoscuta acum ca trandafir de Jericho (ceea ce este gresit de fapt). Dupa cum am mai spus si mai sus, eu in album am folosit toate denumirile sub care este gasita, inclusiv Selaginela lepidophila.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
La ce pret aduci mix-ul de gladiole pitice si cati bulbi sunt intr-un pachet?
 
Caramell a spus:
La ce pret aduci mix-ul de gladiole pitice si cati bulbi sunt intr-un pachet?
Pachet de 5 gladiole - 6 ron sau 10 gladiole - 11 ron. Bulbii au dimensiunea 10/+, deci mai mari decat ce se gaseste la noi, adica 8 sau 8/9 (referindu-ne la gladiole pitice).
 

sarselia

Active Member
Moderator
Lilium Pink Perfection -10ron/1 buc
Lilium Golden Splendour-10 ron/buc
Lilium speciosum Uchida, 20/22, 15 lei
Lilium Scheherazade - 9 lei


as dori sa comand si eu cele de mai sus.Multumesc frumos!
 
sarselia a spus:
Lilium Pink Perfection -10ron/1 buc
Lilium Golden Splendour-10 ron/buc
Lilium speciosum Uchida, 20/22, 15 lei
Lilium Scheherazade - 9 lei


as dori sa comand si eu cele de mai sus.Multumesc frumos!
Adaugat! Va multumesc si eu!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
tudose_al3xandru a spus:
Caramell a spus:
La ce pret aduci mix-ul de gladiole pitice si cati bulbi sunt intr-un pachet?
Pachet de 5 gladiole - 6 ron sau 10 gladiole - 11 ron. Bulbii au dimensiunea 10/+, deci mai mari decat ce se gaseste la noi, adica 8 sau 8/9 (referindu-ne la gladiole pitice).
As vrea si un mix de gladiole pitice, pachet de 10.
Multumesc.
 
Caramell a spus:
tudose_al3xandru a spus:
Caramell a spus:
La ce pret aduci mix-ul de gladiole pitice si cati bulbi sunt intr-un pachet?
Pachet de 5 gladiole - 6 ron sau 10 gladiole - 11 ron. Bulbii au dimensiunea 10/+, deci mai mari decat ce se gaseste la noi, adica 8 sau 8/9 (referindu-ne la gladiole pitice).
As vrea si un mix de gladiole pitice, pachet de 10.
Multumesc.
Am adaugat si pe acestea. :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus