Tufanele

emilia68

Active Member
Si la mine au fost multe afectate de frig...dar pe citeva le-am acoperit peste noapte...sa se deschia bobocii..
 

elenafles

Active Member
ghia_don a spus:
Te cred Elena..
La tine iarna vine mult mai repede :(
Sti cum se spune:"necazul te invata".Am gasit metoda sa le vad si eu inflorite :D Le-am plantat in ghivece si cum vine frigul le asez intr-un hol foarte luminat dar neincalzit si iata cum sunt inflorite acum.Cu metoda asta le am inflorite pana la Craciun :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Macar asa tu te bucuri de flori, avantaj tu :rofl: Eu anul asta nu am apucat sa va flori la ele, le-a prins o bruma urata in octombrie, desi le acoperisem putin si n-au mai inflorit deloc :roll:
 

ghia_don

Active Member
Bravo elena, deci pina la urma tu esti mai in avantaj decit noi, care le avem in gradina.. :D
La noi deja s-au trecut din cauza brumei, dar tu te bucuri de ele pina la Craciun :) ..
 

elenafles

Active Member
Eee... ,anul asta sunt eu in avantaj :dans: dar tinand cont ca in alti ani voi le-ati avut asa inflorite in gradina ,avantajul e tot al vostru :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Stie cineva diferentele dintre crizantemele/tufanicile rezistente la ger si cele care mor la zero grade?

Cele din gradina n-au suferit de frig, dar nici nu s-au deschis bobocii.
 

presco

Active Member
Cele care mor se numesc dendrathema. Dar la mine au rezistat peste iarna cu sticla in cap. Problema e ca iarna trecuta am uitat sa le protejez si cateva s-au dus in lumea dreptilor in loc cu verdeata... :)
 

anknic

Active Member
eu am taiat florile si le-am pus in vaza. crizantemele roscate erau doar boboci, dar s-au deschis in casa in vaza si vad ca tin bine(le-am tuns acum 2 sapt). pe alea albe nu le-am taiat si nici n-au apucat sa infloreasca bine ca s-au maronit de la frig(si imi pare rau ca alea erau chiar spectaculoase deschise). in schimb tufanicile sunt bine-merci inflorite toate si nu par marcate de bruma (tata mi-a zis ca a si fulguit un pic zilele trecute)
 

popescu gp

Well-Known Member
Frumoase si variate ca forma si culoare Cornelia plantutele mai ales ca vremea nu a tinut cu noi.Sa-ti traiasca si sa te bucure si la anul cu flori cel putin tot asa de frumoase.
 

ghia_don

Active Member
Cornelia, vad ca la tine sint inca frumoase si neatinse de bruma si ger...de asta au si reusit sa infloreasca asa frumos.. :D
Sa te bucuri cit mai mult de frumusetea lor !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Va aduceti aminte cumva de aceste frumuseti din toamna anului trecut?Eu da evident pentru ca le urmaresc de mult sa apara dar...nici urma de ele.

una din cele multe cumparate anul trecut ....Superbe toate.Deosebite.

Cele clasice au reaparut.
Pe acestea NU le-am tuns in toamna special.
Sa fi fost inghetul de vina?
Ce credeti???
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
daca a fost in primul an la tine :? nu stiu ce sa zic ,poate nu era rezistent la frig ,ca sunt si din alea !
eu am pierdut multe ca atunci cand s-a arat gradina ,tractorul s-a intors pe ei de vreo 20 de ori :roll: ca socrul a considerat ca rezista :x doar doua tufe mici mici am salvat dar nu stiu ce culori sunt ca le-am adunat de pe aratura,acum pot incepe din nou colectionarea :(
 

lelia

Well-Known Member
Mie anul trecut mi-au disparut cateva ,in toamna am facut schimbari printre ele si mi-am dat seama ce s-a intamplat .Noi le punem in pamant cu balotul acela din ghiveci ,nu stiu ce are pamantul ala dar sufoca toate plantele ,se usuca repede iar iarna retine apa in exces .Am curatat tot pamantul de pe radacini ,care dupa doi ani nici nu se miscasera ,erau tot in balot .Desi a fost seceta in toamna ,iar eu am ajuns rar dupa replantate ,si iarna a fost asa cum stiti ,au rasarit toate .
Acelasi lucru am patit si cu rhododendronii ,nu stiu cum au trait atata vreme fara sa aiba nici macar o radacina noua ....
Acum orice planta imi cumpar ,la schimbarea ghiveciului desfac cat de mult pot ,pamantul acela de pe radacini .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
M-am gindit si eu ca or fi din alea de unica folosinta :( ....hm...Intreb de la cine le-am cumparat :(
 

fixpix

Active Member
Eu cam la toate plantele cumparate la ghiveci le scutur bine radacinile de tot "pamantul" pe care il aveau in ghiveci. Si Incerc cat pot sa le rasfir radacinile - crescute "de-a roata" in forma ghiveciului, nu au nici o sansa sa se desfaca de la sine si sa patrunda in pamantul din gradina.
Se mai rup din radacini, dar sunt destule!
:rofl:
 
Sus