Trandafirii si capriciile vremii

floralia

New Member
Daca s-au uscat in special trandafirii aflati in loc deschis, eu cred ca nu e vb de boala, ci de frig. Ar fi culmea sa se imbolnaveasca doar trandafirii aflati in locatii expuse in bataia vantului.
Champul, Alcupralul si Zeama bordeleza sunt aproximativ acelasi lucru. Si eu i-am stropit pe ai mei. Cred ca e bine si pentru ca taieturile sunt dezinfectate, ca sa zic asa.
Curentii au favorizat circulatia sporilor. Si, da, din cauza frigului, s-au produs crapaturi in tulpini, pe unde au patruns fungii.
 

cristinaf

Well-Known Member
Nu vreau sa ma contrazic, dar eu stiu ca orice boala fungica iarna stagneaza. Daca sporii au intrat prin crapaturile tulpinii, consecintele ar trebui sa se observe undeva pe la sfarsitul lui mai , inceputul lui iunie, cand trandafirul e intrat deja in vegetatie bine. In fine, eu asa stiu; poate totusi ne lamureste cineva in privinta asta.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nici eu nu cred ca e o infectie fungica ci o consecinta a variantiilor mari si bruste de temperatura din luna decembrie.
Amintiti-va ca am avut cel mai cald ajun de Craciun din ultimii 20 de ani cu siguranta, au fost 13 grade la Ploiesti, in conditiile in care toata luna decembrie a fost calda in sudul tarii.
Si pe 31 decembrie au fost -20 grade. La asa diferente....lucrurile devin explicabile.

Azi am mai taiat o tura, am trandafiri la care cred ca am taiat 2-3 m de ramura (Cecille Brunner, de ex). Multi o iau de la nici 10 cm anul asta, in special Meilland cum am mai spus.
M-am uitat pe ramuri, se vede clar ca au avut muguri incipienti care au inghetat mai apoi :(. Asta e, efectul incalzirii globale
 

geodezia

Well-Known Member
cele 2 pierderi ale mele sunt madona si imperatrice farah
unul ets ein fata casii nu era expus curentilor fiind si la adapost linga gard imperatrice este pus linga matusa dar la mine este intre case deci iar nu este expus cine stie cit
na nu asta a fost treaba tosuis cred ca a fost si vina mea ca nu am pastrat sa ii inmultesc
pacat ca madona anul trecut ma- uimit cu frumusetea florilor
chiar imi pare rau
acum asta este
poate poate o avea vreo resursa jos cu toate ca nu se vedea nimik verde
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
m-am tot gandit zilele astea si am ajuns la concluzia ca frigul a fost de vina ,la mine au fost -26 de revelion si inca vreo doua zile .
acum o cam iau de la zero ,dar asta este :astept:
 

adrianam

Well-Known Member
La cei doi trandafiri galbeni care pareau morti, am vazut ieri niste mici mugurasi rosii pe trunchiul batran si ingrosat.
Le pusesem gand sa-i scot.
Dar la Molineux si Samba nu se vede chiar nimic. Cred ca joi ii scot si plantez alti doi trandafiri care stau chinuiti si inghesuiti.
Si mai am cativa englezesti, ditamai tufele, la care nu se vad deloc mugurasi! :gandit:
La mine in gradina sunt o mare dezamagire englezestii!
 

elianna

Well-Known Member
Si la mine englezestii sunt intarziati, abia se vad mugurasii, fata de altii care au deja frunzulite. Ai rabdare si timpul le rezolva pe toate.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
La mine, unde dezastrul iernii a fost chiar mare, englezestii au rezistat foarte bine. Cu exceptia lui Sommer Song care oricum era debil, ceilalti nu au avut nicio problema. Molineux e pe la 1,3m, complet verde. Samba a dat de jos, are frunzulite noi.
Daca nu ti s-a pus rau pata pe ei, mai lasa-i, caci s-ar putea sa mai aiba resurse. La mine singurii care au decedat de-a binelea sunt cativa trandafiri prinsi din butasi, care nu au beneficiat de vigoarea portaltoiului.
 

adrianam

Well-Known Member
Molineux a fost si cam debil, cred ca nu i-a priit locatia, anul trecut nu s-a dezvoltat deloc. Este o zona mai umbrita, undeam planta mai demult menta si nu mai reusesc sa scap de ea. Dar lui Samba parea ca ii merge foarte bine acolo.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Poate ar fi bine sa il muti pe Molineux in alta pozitie. Eu pe Sommer Song l-am mutat acum in primavara, caci nu avea nicio speranta sa-si revina acolo unde era. Mie una mi-a placut structura formata de Molineux, ramuri erecte, dese, la locul lor. Nu iese din rand, este foarte ordonat. Chiar un trandafir cuminte.
 

elianna

Well-Known Member
Nu-ti face probleme, imi ajunge si pot sa va dau si voua! Pe eticheta scrie ca produsul nu este compatibil cu zeama bordeleza, cu care i-am stropit deja de ieri pe cei plantati in toamna!
Am vrut sa-ti dau detalii pe privat privind deplasarea la Piatra Neamt dar imi apare mesajul "Nu poti crea o conversatie cu urmatorii destinatari: Primula"
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aveti putina rabdare cu cei taiati scurt, la mine nu a fost musuroit nimic si nu a murit nici un trandafir, cu tot gerul care a fost. Taiati ce e negru si asteptati, nu toti intra devreme in vegetatie si eu am unii care stiu sigur ca nu sunt morti dar inca nu au crescut mugurasii
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am patru trandafiri de la Lottum, plantati inghesuiti in toamna lui 2013 si saptamana aceasta ar fi perfecta sa-i mut, ca abia le-au dat mugurasii iar luna este in crestere.
Singurele locuri in care pot sa-i mut- sunt locurile lasate libere de trandafirii care nu au rezistat!
 

gabrielais

Active Member
Are dreptate Claudia, nici eu n-am avut musuroaie decat la cei foarte tineri; se observa bine care cum incepe sa intre in vegetatie; am unii cu frunze deja, iar altii abia dezvolta mugurasi..trebuie sa avem rabdare insa sunt bucuroasa ca nu am pierdut nici unul, chiar daca o iau aproape de la zero.
 

nick1971

Active Member
am facut si eu cateva fotografii dupa ce am taiat trandafirii, repet, cataratorii au rezistat foarte bine. am cativa la care nu am zarit nimic viu, culmea dintre cei mai vechi in gradina - parc galben (nu stiu cum ii cheama, asa i-am luat de la Sieberz) si Schneewitchen,

 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pacat de MW. Si creste atat de greu... :(
Spune-mi te rog, cum a rezistat Lady Banks?
 
Ultima editare:

nick1971

Active Member
traieste, ramurile au degerat chiar daca erau printr-un tuia, l-am taiat pana pe la 20-30 cm, dar e viu, la toamna o sa-l imbrac
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pacat ca nu ne vom bucura de flori! La mine a degerat chiar si imbracat in fibra de cocos. Dar traieste, la baza are muguri noi. Pentru un trandafir de zona 7 pus in ghiveci si o asemenea iarna, as zice ca s-a descurcat acceptabil. Acum cand l-am desfacut, am vazut ca avea si altoiul deasupra solului. Aveam sperante mai mari, dar asta e. La anul il infofolesc si mai mult.
 

geodezia

Well-Known Member
dupa ploaie un pic de soare si au inceput sa isi arate mugurii
de-abia de acum incolo vedem ce si cum
 
Sus