Trandafirii din Serbia

elaelena

Member
elaelena a spus:
..dupa ploile de saptamana trecuta, s-a intamplat o minune: am gasit un lastarel la ''ghislaine de feligonde'' pe care o dadusem decedata...m-am bucurat enorm! problema este ca a lastarit mai jos, din musuroi pt. ca lastarii cu care venise s-au uscat de tot..sper sa nu fie de la portaltoi
completez acum:lastarul era bun, a facut si floricele, micute dar stranse in buchetel iar degradeul era atat de frumos ca am facut brusc o pasiune pt. frumoasa ghislaine..acum are 2 lastari , sper sa nu fi degerat in iarna asta ...
 

anasstasia

Active Member
Stiti cumva daca trandafiii de la sirb sint altoiti sau nu? M-am uitat pe site lui si nu am vazut nimic concret. Parca nu erau altoiti, insa nu mai stiu sigur.
 

anasstasia

Active Member
Intreb deoarece diferentele intre trandafirii de la sirb arata fantastic, iar in restul gradinii este jale. Nu gasesc explicatie cum DOAR ei arata bine fata de dezastrul din jur. Evident ca au avut parte de aceleasi conditii de trai.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
E vorba de cei de la sarb de anul trecut din primavara? Sigur ca e normal sa arate mai bine, au avut 1 an de zile sa se instaleze si sa prinda putere. Cei plantati in toamna trecuta au avut de suportat o iarna crancena si o vara si mai si, deci eu as zice ca e normal...Cei plantati in toamna trecuta ar fi avut nevoie anul acesta de apa cat mai multa in schimb au primit doar soare arzator, chiar e de mirare ca ti-au supravietuit, zau :|
 

anasstasia

Active Member
Claude, eu am facut comparatie cu trandafirii care au deja 3 ani, iar cei de la sirb 2 ani. Nici gind sa fac comparatie cu cei plantati anul acesta. Cei de la sirb au coroana formata deja, si-au pastrat toate frunzele, arata excelent. Restul trandafirilor (toti) sint cu citeva ramuri lipsite de frunze, arata jalnic. Ma miram de cite ori priveam la ei, diferenta este socanta.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu ce sa spun...poate diferenta sa fie data de portaltoi, in cazul acesta, daca cei de la sarb sunt altoiti pe altceva decat ceilalti...ciudata treaba :?
 
Sus