Trandafiri urcatori - partea a II-a

belisima

Well-Known Member

amadeus

perennial blue ,plantata in primavara anului trecut :mrgreen:

roxana,pe golden il vezi pe albumul meu sunphoto,are floarea rara ,se decoloreaza imediat dupa inforire,se scutura repede,e mai degraba arbust decat urcator,ce putin la mine-sa mai spun ca toti vecinii se roaga de mine sa nu-l scot,ca cica se vede superb de la strada :tavalit:
 

belisima

Well-Known Member
cica da :) astept si eu sa "vaz"minunea,anul trecut a facut doar un buchetel,dar era de inteles fiind pus chiar in primavara,prin aprilie
 

nick1971

Active Member
waw, ce mare s-a facut. l-am luat si eu in primavara acum de la Lottum si chiar vreau sa se faca mare, eu as vrea sa-l impart in 2 arcade
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
belisima a spus:
roxana,pe golden il vezi pe albumul meu sunphoto,are floarea rara ,se decoloreaza imediat dupa inforire,se scutura repede,e mai degraba arbust decat urcator,ce putin la mine-sa mai spun ca toti vecinii se roaga de mine sa nu-l scot,ca cica se vede superb de la strada :tavalit:
Cu prima parte as fi de acord intr-o oarecare masura fiindca el de fapt arata bine dar la mine dupa o rarire zdravana in primavara si taiere drastica aproape de sol arata asa:

(am doi) .
Ii am de ....muuuuuuulti ani si au urcat spre 3 m.acoperind arcada si mergind pe acoperisul de la intrarea in casa.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nicoleta s-a dezvoltat extraordinar de bine.Era atit de stufos si ramurile batrine trebuiau taiate ca se facuse padure de nu se mai vedeau florile.Asa am considerat eu ca este mai bine sa ii fac si nu imi pare rau de loc.
La toti urcatorii am facut asta.Si si-au revenit spectaculos.
 

IULIA

Active Member
Asa arata si ai mei. Dar florile astea asa "multe" sint 1 singura data si se scutura in 3 zile maxim, mai ales daca sint in plin soare. Doar clematitele ii mai salveaza. Plus ca nu stau ordonati, mereu au alte tije noi, tot timpul anului se stufulesc.
 

miki70

Active Member
Am si eu unul, are doar un anisor. Al meu e in soare si intradevar se trec f repoede florile. I-am pus o Jackmanii si o Blue Angel langa, sper sa fie ok combinatia.
 

gabrielais

Active Member
eu cred ca il scot si pun altul in locul lui, ca si-asa sunt in criza de spatiu de-acum...florile sunt frumoase dar putine si efemere :)
 

Luciana35

Member
Asa a fost al meu anul trecut
La mine nu a remontat sau daca a facut-o a fost nesemnificativ ca nu mi-a ramas in minte. Oricum eu il am cam de multisor, e unul din primii mei trandafiri, are 6-7 anisori. Ce ma enerveaza teribil la el e ca ingheata in cele mai multe ierni si primaverile in care da de jos nu are inflorire chiar bogata. Totusi mie imi plac mult florile mari.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asa e.Remonteaza dar nu la fel de bogat.Insa...daca se rup florile trecute imediat dupa ce pier la urmatoarele infloriri arata chiar foarte bine.Totul este de avut grija si rupt florile.

Am avut si eu in intentie la un moment dat sa ii inlocuiesc dar numai cind ma gindeam la radacinoaie mi se facea rau desi nu eu eram cu sapa. :)
 

Roxana Peled

Active Member
La tine in poza e foarte frumos!
Treaba cu remontanta pentru mine e insa foarte importanta :( . Deci si tu ai vrut Gabiuta sa-i inlocuiesti ...

Are cineva Falstaff ca urcator? Se face suficient de inalt asa cum zic ei? Intreb pentru ca Falstaff am deja si as putea sa-l pun pe el acolo unde am nevoie de un urcator rosu :gandit:
Oricum in toamna cred ca ma infig si in Kletter si Perenial Blue :rofl: , prea arata bine. Gasesc eu unde sa-i urc :)
 

adrianam

Well-Known Member
Poze din 2011 si 2012 cu Golden Showers. Din pacate anul asta am ratat sa-l pozez inflorit. Cred ca maine vor fi deja trecute florile. Ce imi place la el este ca totusi remonteaza destul de bine, atata doar ca fiind caldura mai mare, florile se trec si mai repede. La mine are soare de dimineata pana seara.
Si eu am fost tentata sa-l scot din gradina, dar pana la urma cand am vazut cat de incapatanat este sa infloreasca atunci cand ceilalti zic pas, am zis sa-i mai dau totusi sanse cativa ani.
http://adrianam.sunphoto.ro/Golden_Showers

Iar aici am poze cu Laguna:
http://adrianam.sunphoto.ro/Laguna
Singurul lui neajuns este ca in anumite conditii de ploaie si umiditate se fac foarte urate florile. Mai are flori si dupa primul val dar destul de rare, nu se compara cu primul.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Roxana, exista trandafiri mai frumosi ca acesta, nu te crampona de el. Eu l-am scos la poarta, nu mi-a placut deloc. Primavara asta l-am intins obligat fortat pe jos , sa faca pegging. Acum e pt prima oara plin de boboci si arata acceptabil, dar tot nu va fi ceva impresionant. Il voi poza.

Cat despre Kletter Star de la Sieberz, e la noroc, ei pot trimite orice sub denumirea asta. La mine s-a dovedit a fi un banal Paul's Scarlet, frumos cand infloreste, dar neremontant.

Falstaff este destul de rigid. Merge ca urcator, mai ales in gradina ta nu cred ca va ingheta. E mai sensibil la inghet, dar dupa cum ziceam, nu cred sa aiba probleme de acest gen la tine.
 

nick1971

Active Member
cu Kletter eu am fost norocoasa, am comandat 4 si toti au fost Kletter, au fost primii trandafiri comandati pe net
 
Sus