Trandafiri urcatori - partea a II-a

Roxana Peled

Active Member
Imi doresc Kletter si sper ca il voi gasi pe undeva la toamna. Treaba este ca pe Falstaff il am deja :D (cel putin teoretic pentru ca nu l-am vazut inca inflorit ) :) si ma gandeam sa-l pun pe el in locul cu pricina. Intr-adevar la mine sunt mici sanse sa inghete mai ales ca vorbim de o locatie ultraprotejata intre casa si gard, intins pe casa. Acolo este cel mai cald si cel mai nevantos pe timp de iarna.

Despre Golden Showers ma intrebam pentru ca l-am cumparat in toamna si acum nu mai stiu ce sa fac cu el. Poate il donez :rofl:
Oricum este cel mai mic si mai amarat trandafir pe care il am. Este unul dintre cei care mi s-au congelat in frigider pentru a ajuns la mine la inceputul lui septembrie cand erau 30 si ceva de grade, nu se puteau planta trandafiri.
 

gabrielais

Active Member
Roxana Peled a spus:
Despre Golden Showers ma intrebam pentru ca l-am cumparat in toamna si acum nu mai stiu ce sa fac cu el. Poate il donez :rofl:
Oricum este cel mai mic si mai amarat trandafir pe care il am. Este unul dintre cei care mi s-au congelat in frigider pentru a ajuns la mine la inceputul lui septembrie cand erau 30 si ceva de grade, nu se puteau planta trandafiri.

ca sa te scutesti de dezamagiri, doneaza-l :) eu il scot la toamna, ocupa spatiul degeaba din punctul meu de vedere. :mrgreen:
 

aleynad

Active Member
Moderator
nici al meu drag catarator Golden Showers nu creste :)
il am de 3 ani si nu a depasit niciodata 1 m
anul acesta vad ca se incapataneaza sa se umple de flori, mie imi place de el si ca tufa, dar mi-as fi dorit totusi sa am in gradina un catarator galben :(
 

miki70

Active Member
Daniela am pus in toamna butasi de Moonlight ( Kordes) , dc evolueaza bine inradacinarea si iti place de el iti trimit unul pt ca am 2.
Nu stiu dc e remontant si cum se comporta in soare.
 

maxie

Member
miki70 a spus:
Daniela am pus in toamna butasi de Moonlight ( Kordes) , dc evolueaza bine inradacinarea si iti place de el iti trimit unul pt ca am 2.
Nu stiu dc e remontant si cum se comporta in soare.

Uite-l aici pe Moonlight.Dragul de el este in plin soare toata ziua;nu are nici un cmp de umbra.De la Kordes ( Coral).I-a mers super bine in soare si in sol sarac.A fost udat in cel mai fericit caz o data pe saptamana.
http://maxie.sunphoto.ro/Trandafiri_2013/89368627
http://maxie.sunphoto.ro/Trandafiri_2013/89368634

Flori mari,remontant,iar cand treci pe langa el se simte mirosul.Nu este un miros foarte puternic,dar suficient.Anul trecut a inghetat si l-am taiat de jos,de la 30-40 cm,dar a recuperat.Intr-un an a ajuns la aproape 2,5-3 m.
 

miki70

Active Member
Super! Ii fac vant lui Golden S de langa bolta si il pun pe Moonlight in locul lui. Multumesc Maxie pt informatii :rose:
 

elianna

Well-Known Member
Super! Al meu e putin mai sfrijit din cauza unui destept care a implintat lopata de zapada chiar in tufa si a rupt mai multe ramuri :eek:f:
 

geodezia

Well-Known Member
Nina draga ma tot codeam sa il iau sa nu il aiu deci trebuie pus pe lista .. fain rau de tot si anu 2 e exceptionel zau ..
 

nina77

Member
Multumesc frumos fetelor :D .
Geo, musai sa-l treci pe lista e un trandafir super.
Elianna, cu suportul, sotul meu s-a legat la cap fara sa-l doara :rofl: atat mi-a trebuit sa-mi faca un suport ca nu-l mai las in pace, i-am spus ca sunt multumita de ce a iesit si ii mai dau comanda :rofl: .
 

geodezia

Well-Known Member
:clap: :clap: pentru suport nota 10 se pricepe nu il lasa ca nu mai stiu pe unde parca la bakker un suport din asta era 100 de euro ..
 

nina77

Member
Suportului ii lipseste din varf o biluta din aceea mica de fier, urmatorul o sa fie perfect :D .Se pricepe sa le sudeze mai bine decat ma pricep eu sa le desenez :rofl: .E adevarat, sunt scumpe si multe nu foarte rezistente.
 

elianna

Well-Known Member
nina77 a spus:
Elianna, cu suportul, sotul meu s-a legat la cap fara sa-l doara :rofl:
Eu n-am norocul asta ca n-are nicio inclinatie spre partea practica :( Va trebui sa-mi gasesc un mester ca acum am multi urcatori si nu toti la gard :)
 

nina77

Member
elianna a spus:
Eu n-am norocul asta ca n-are nicio inclinatie spre partea practica :( Va trebui sa-mi gasesc un mester ca acum am multi urcatori si nu toti la gard :)
Sigur gasesti tu mesterul pana la urma, important e ca ai trandafirii :D
 
Sus