Trandafiri Teahibrid

claude

Well-Known Member
Moderator
mihai63 a spus:
Imi cer scuze,trebuia sa pun si denumirea.
Double Delight,Casanova,Silver Sterling.
Am si eu Cassanova si imi place. In prima faza am fost putin dezamagita pentru ca pe ambalaj scria "parfumat", e drept ca nu si cat de tare, si de fapt e doar putin parfumat. Dar imi place forma florii si, in plus, floarea dureaza multe zile! :D

Si mie imi plac tea hybrizii, chiar daca sunt lungani!
 

aleynad

Active Member
Moderator
si eu am Casanova, cumparat in primavara, din pacate i-am ratat inflorirea :( asa ca nu stiu daca are miros

Madalina, Mr Lincoln e grena, dar nu am nimerit eu bine momentul zilei pentru a-i reda culoarea reala :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
vazand Sterling-ul lui Mihai mi-am adus aminte de Sisi, de la Molnar, cumparat toamna trecuta
il are cineva?
mie mi-a facut 2 flori cam anemice in vara, dar au avut culoarea exact ca pe eticheta
 

bebe Iris

Active Member
Am eu Sissi, doar ca nu de la Molnar. Asa infloreste, mai anemic...in general toti astia movulii.( Acum a aparut la Coral unul nou, mov, dar floribunda, care se spune ca e mai viguros si mai rezistent la boli si ger, "Novalis" )
 

tranda09

Member
aleynad a spus:
vazand Sterling-ul lui Mihai mi-am adus aminte de Sisi, de la Molnar, cumparat toamna trecuta
il are cineva?
mie mi-a facut 2 flori cam anemice in vara, dar au avut culoarea exact ca pe eticheta .
...........................................................................

Da, il am eu, asa e, culoarea este ca pe eticheta, dar e firav, fara dezvoltare spectaculoasa, ca la ceilalti 11 pusi o data cu Sissi.
 

aleynad

Active Member
Moderator
aha, deci asa e el :mrgreen:
credeam ca problema a fost ca nu l-am ingrijit suficient de bine pe timpul verii :|
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu am luat in primvara Sissi de la Yurta ,a crescut viguros ,prima data a facut vreo patru flori si a doua oara sase ,daca imi amintesc bine ! cam asa a aratat si e si parfumat !



edit : am uitat sa va spun ca e singura care nu a facut patare neagra :wink:
 

bebe Iris

Active Member
parca nu e Sissi, cel putin eu nu-l stiu de parfumat :? si culoarea e cam rozulie...doar parerea mea...
 

bebe Iris

Active Member
Nu, dar daca are culoarea la fel ca in poza e deosebit de frumos, daca mai are si parfum iar patarea neagra nu l-a afectat, e un super trandafir! :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
pe ambalaj scria ca e parfumat ,undeva in album am poza cu ambalajul , trebuie sa caut ! e adevarat ca nu e chiar la fel de mov cum era poza pe ambalaj [ dar cred ca stim toti cum sunt pozele prezentate de furnizori :roll: ] dar nici nu e roz ! nu are nimeni Sissi de Yurta ?
 

aleynad

Active Member
Moderator
da, a inflorit lila deschis



dar nici al lui Sannamaria nu e roz, e tot movaliu, doar ca e posibil sa fi lucrat la luminozitatea pozelor si de aceea are culoare un pic diferita
Sannamaria, ai modificat luminozitatea pozelor?
de altfel depinde si de momentul zilei cand e facuta poza, daca intervine blitz-ul, automat se schimba culoarea reala a florilor
 

fisulix

Member
Nu ma dau cunoscatoare (adica chiar nu sunt) da mai auzisem ca in primul an sau chiar si al doilea culoarea sa nu fie cea definitiva... :?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
nu am modificat pozele ! adevarul e ca nu ma pricep prea bine la facut poze :oops:

dar nu e roz ,am si trandafiri roz dar nici nu se apropie de roz ! e adevarat ca nu e ca pe ambalaj ,acolo e mult mai mov !
 

tranda09

Member
Dar cu trandafirii th cum ramane? Din ce am citit am inteles ca nu trebuie sa fie la mine in gradina pt ca sunt pt flori de pus in vaza.Ori eu nu suport sa tai florile din gradina pt vaza. Am cumparat in toamna trecuta DOAR trandafiri care aveau pe ei scris TH. !!!!
Asadar m-am inselat.
 

victoria222

Active Member
Da, Tranda, trebuia sa scrie pe ei Floribunda, sau Poliantha :( Si TH sunt frumosi, in special pentru flori, dar ca arbust sunt mai problematici, pentru ca multi dintre ei cresc foarte inalti, si le vezi florile..de jos, dar nu neaparat, sunt si TH care cresc sub 1m. Mie personal nu-mi plac din cauza tijelor florale foarte viguroase si groase si a aspectului general al tufei.

@NoiDoi+. Nu cred ca e cazul sa propun nici o schema. Simpla respectare a temei de catre fiecare forumist e mai mult decat de ajuns, Sa vorbiti despre furnizori la topicul furnizori si despre urcatori la cel dedicat urcatorilor, etc. Nu mi se pare atat de complicat. Sigur, uneori, discutiile aluneca spre alte teme, nu-i grav, dar cei implicati trebuie sa se autosesizeze si sa faca revenirea la tema intr-un mod subtil si relaxat, fara ca discutia despre alte teme, off-topic, sa se intinda pe cateva pagini.
 
A

Anonymous

Guest
@tranda, eu nu contest ca TH au flori foarte frumoase.
Sint citeva solutii interesante.
In primul rind trebuie sa fac putina teorie. Gradina trebuie gindita, nu trebuie deloc ca sa fie o colectie de plante imprastiate, fortuit, prin toata gradina.
Deci, trebuie zonificata.
Ei, in cadrul zonificarii, se poate creea o zona numai cu teahibrizi. De ce nu ?
Macar asa stii una si buna, am dom'le o zona in care nu am nici o pretentie peisagera.
Cu cei plantati anterior, trebuie ca sa luati o decizie. Fie ii pastrati, fie ii daruiti.
Sigur ca victoria 222, are dreptate. Sint niste teahibrizi cu "apucaturi" de floribunde...superbi.
 
Sus