Trandafiri Roxana Peled

R@MONA

Active Member
Sunt superbi , Roxana! Sa ne bucuri cu muuuuuulte asemenea imagini!
Iar Sweet Dream si Red Leonardo DaVinci......... :salivat: :salivat: :salivat:
 

Roxana Peled

Active Member
Red Leonardo Da Vinci ia premiul I din punctul meu de vedere!
Astazi am urcat pe terasa si dupa mai bine de 2 saptamani de arsita si stat in soare plus ploaie torentiala aseara, florilor alora nu li s-a miscat o petala :eek:
Nu sunt arse, nu se scutura, sunt perfecte. Tot restul de trandafiri, chiar si cei mai longevivi, au scuturat macar o floare-doua. Asta zici ca-i de plastic :rofl: Are flori nemuritoare!
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Roxana Peled a spus:
Red Leonardo Da Vinci ia premiul I din punctul meu de vedere!
Astazi am urcat pe terasa si dupa mai bine de 2 saptamani de arsita si stat in soare plus ploaie torentiala aseara, florilor alora nu li s-a miscat o petala :eek:
Nu sunt arse, nu se scutura, sunt perfecte. Tot restul de trandafiri, chiar si cei mai longevivi, au scuturat macar o floare-doua. Asta zici ca-i de plastic :rofl: Are flori nemuritoare!
Un bila alba si de la mine pentru Red Leonardo :
http://mirceaspc.sunphoto.ro/Leonardo_da_Vinci_Red
 

Roxana Peled

Active Member
Al tau nu e Red Leonardo Belisima si nici nu-mi dau seama ce este :?
Nu mi s-a parut ca Red Leonardo ar face cumva florile in buchet :D
 

adrianam

Well-Known Member
Da, si eu il trec pe lista pe Red Leonardo! Arata prea bine! :)

Vad ca pe HMF comenteaza ca s-ar strica floarea in caz de vreme umeda!
Este de urmarit comportarea in caz de ploaie.
Eu am cativa trandafiri foarte frumosi pe vreme uscata, dar la care cativa stropi de ploaie le strica florile iremediabil!
Printre ei sunt Laguna (la care am pus o poza la doua zile dupa ploaie), Souvenir de la Mailmaison, Red Eden.
Cel putin Red Eden se deschide doar cand vine cate o ploaie si atunci se urateste de zici ca e mai urat ca orice buruiana! :(
 

Roxana Peled

Active Member
A plouat acum doua nopti cu clabuci :)
A doua zi de dimineata erau neatinse florile de la Red Leonardo. Nici astazi n-a cazut nici o petala! :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Unul din trandafirii rezistenti la ploaie e Tradescant (Austin). Asta ca info pe viitor ;-)
 

Roxana Peled

Active Member
Ei fasss ... taman ala pe care nu-l am eu :rofl:
Mai, sa nu radeti de mine, cu scuzele de rigoare legate de faptul ca sunt amandoi in primul an, dar astazi ma uitam comparativ la Munstead Wood si WS2000 si in afara de o usoara diferenta de culoare ... nu prea imi dau sema care e diferenta dintre ei, ba chiar si miros cam la fel :)
Mai am si Falstaff si daca il mai luam si pe Trandescant chiar ca intram cu totul in ceata :hipnotizat: :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Roxana, m-ai terminat cu terasa ta! Este o incantare a simturilor! Trandafirii sunt superbi! Toti! Nici nu stiu la care sa ma uit mai intai!
China Girl -superba! Goldese are o culoare ce iti fura inima... Sweet dream - intr-adevar un vis frumos! :visator:
 

Roxana Peled

Active Member
Ce draguta esti! :hug:
Lasa ca nici nu se compara cu nebuniile pe care le prezinti tu prin topicul cu trandafirii tai :hipnotizat:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Arata super toti pentru trandafiri tinuti in ghivece. Rapsody n-are parte de umbra?
Imi place CPM, pare sa-si tina floarea dreapta...cred ca mi-l iau si eu la toamna
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Roxana e foarte interesanta Cubana cu florile acelea care si schimba culoarea. :D

Madalina, CPM nu isi tine floarea dreapta. Ramurile se apleaca. La mine, acum in anul 2 a facut niste ramuri mai puternice, care nu se mai tarasc pe jos, dar cum se deschid florile, le apleaca.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mersi Carmen, nu putea sa fie perfect!!Recunosc ca nu-mi plac englezestii care stau cu florile pe jos...trebuie sa ai o rabdare ingereasca sa creasca 4-5 ani ca sa ajungi sa-i admiri asa cum trebuie - iar eu nu mai am rabdare! :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Creste inalt. Si are nevoie de un suport pe care sa se catare si de unde sa isi atarne gratios florile. Nu cred sa poata forma o tufa de sine statatoare.
Pe mine in continuare nu ma impresioneaza. Florile se decoloreaza repede, devin de un galben-aramiu spalacit.
 
Sus