Trandafiri Lottum

Rose

Active Member
Sunt curioasa, abia astept sa-ti infloreasca, mai ales pentru Tradescant si Summer song!
 

radu

Member
Ma puteti ajua va rog cu o parere ? Frunzele din poze credeti ca sunt din portaltoi sau par a fi din altoi (trandafir englezesc ) ? Frunzele au o forma mai alungita si parca seamana cu macesul Rosa canina decat cu Gertrude Jekyll (Ausbord) .Voi ce ziceti ?

;
 

anasstasia

Active Member
Asteapta sa-l vezi inflorit. E greu sa-ti dai seama daca nu sint 2 tipuri de frunze crescute la acelasi trandafir. De ex. cam asa arata frunzele la verigata di bologna. Nu cred ca e relevant deocamdata.
 

cristinaf

Well-Known Member
Nu e Gertrude sigur, dar s-ar putea sa fie Veilchenblau sau vreun fratior de-al lui, ca si el, si Violette, au acelasi tip de frunze, exact asa lunguite.
 

radu

Member
Stati un pic ca acum m-am elucidat ! :eek:
Nu e Gertrude Jekyll ci Pat Austin . Acesta va seamana la frunze cu ceea ce apare in pozele mele ? Sper sa fi gresit Claudia cand a spus mai sus ca e un alien, desi m-as mira fiindca ea nu prea greseste !
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: degeaba dam in bobi si poate degeaba asteapta Radu floarea, daca e portaltoiul sau altceva cu inflorire unica nici macar nu va inflori anul asta sa aflam ce e :mrgreen:

Na,ca acuma intra Radu in trepidatii :evil: :rofl:
 

Rose

Active Member
Aoleu, Radu! Am si eu asa o aratare! E cumparat din Dedeman, drept Cambridge Castle!
 

radu

Member
nick1971 a spus:
uite veilchenblau la mine
si Pat Austin
Dupa ceea ce spui, inteleg ca ar fi mai degraba Veilchenblau decat Pat Austin.

E mai grav. Speram sa fie din poraltoi, decat sa fie altceva !
Va dati seama ca daca ne-a incurcat trandafirii, riscam sa avem altceva decat ceea ce am comandat ! Pai atunci din 40 trandafiri comandati de la olandez, oare cati mai sunt cu acceasi problema ?
Ca pe eticheta lui e trecut Pat Austin !
 

nick1971

Active Member
veilchenblau al meu pare sa fie ce trebuie, are multi bobocei mici, om vedea, la multi am boboci asa ca voi afla in curand ce-am cumparat, eu in primavara n-am participat, toti sunt din toamna
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nick, ce ciudat ca ai boboci la Veilchenblau, de obicei trandafirii cu o singura inflorire nu prea infloresc in primul an, dat fiind faptul ca ei infloresc pe lemn vechi si au fost taiati scurt :?
Na ca ti-am bagat un cui :rofl:
 
Sus