Trandafiri Lottum

geodezia

Well-Known Member
lotum .

Sincer mi-a parut rau nu atit pentru banii ci pentru rosele pe care le vrea toata lumea ca sunt foarte frumoase .in vremurile astea in care poate fiecare ne calculam orice leu ca sa cumparam si o rosa frumoasa este ceva sa o vezi inflorind .eu acum nu am pozar dar mi-a inflorit si mie prima floricica din cardinal de richeliu .. nu va pot spune ce frumos miroase .. de fapt nu stiu de ce cred ca englezesti astia au mirosul cam la fel toti asa parfumati ..spun asta ca stiu mirosul de anul trecut de la ebb tide si apropiat de el a mirosit si cardinalul ..a crescut pipota in mine ca de am luat floricica( cu toate principiile mele sa nu rup florile)si i-am prezentat-o peste gard matusii .Matusa care l-a rindul ei imi scotea ochii cu un rododendron .. cind a vazut floricica de cardinal mai sa crape de invidie .. na mi-a zis de ciuda ca seamna cu trandafirul ei de dulceata ..na zic ala e rose de recht pe care il am si eu tot de la petrovici nu de la ea .. da difera culoarea
fetelor sunt o frumusete mai pe romaneste ..
de asta va zic cu toata criza cu toate peripetiile ni se umplu sufletelele necajite de traiul asta de zi cu zi cind vedem o floricica cit de mica dar frumoasa chiar si de la unele la altele din gradini
de asta vreau ca fetele sa lase supararea deoparte in special Claude ,careia eu ii multumesc inca odata pentru ce a facut cu comenzile si sa mai punem de o comanda .Da sa ma trageti si pe mine de mineca cind o faceti sa nu ramin pe dinafara
 

belisima

Well-Known Member
lucia2002 a spus:
belisima a spus:
caribia,plantat in toamna.
Frumos Caribia. Are culori varatice, cum imi plac mie.
L-ai luat la ghiveci?
lucia,l-am luat de la lottum in toamna :) era deshidratat si vai mama lui,dar a supravietuit,spre deosebire de fratii lui :roll: il mai a m dat acum pe blue boy,dar sunt cam ciudati lastarii,sper sa nu fie maces!
 

lucia2002

Active Member
belisima a spus:
lucia2002 a spus:
belisima a spus:
caribia,plantat in toamna.
Frumos Caribia. Are culori varatice, cum imi plac mie.
L-ai luat la ghiveci?
lucia,l-am luat de la lottum in toamna :) era deshidratat si vai mama lui,dar a supravietuit,spre deosebire de fratii lui :roll: il mai a m dat acum pe blue boy,dar sunt cam ciudati lastarii,sper sa nu fie maces!
Am citit o groaza de lucruri urate despre cei de la Lottum dar eu sincer nu as ezita sa fac o comanda micuta de patru cinci ,trandafiri. Olandezul are intradevar multe soiuri de trandafiri iar preturile lui sunt dintre cele mai mici.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Geodezia draga mea, tu esti o inimoasa cu sufletul cat casa si o draguta si ai o dreptate grozava cat priveste bucuria aceea imensa care iti incalzeste sufletul cand vezi ca se deschide primul boboc al acelui trandafir plantat cu atata drag, dupa atata chin si asteptare :D

Dar legat de o comanda la Lottum, eu chiar nu sunt indispensabila, oricine poate face tot ce am facut eu, poate chiar mai mult si mai bine...eu am ramas cu o amaraciune dupa tot circul din primavara si chiar nu ma simt in stare sa comunic iar cu olandezul... :( Poate o sa-mi treaca pana in toamna, cine stie, dar cred ca as prefera sa incerc si alti furnizori, sa vad ce experienta voi avea cu acestia iar pe urma oi vedea :|

Eu am cam ramas socata de experienta cu el, chiar si cu Petrovic, eu am mai comandat si prin Italia si nimeni nu m-a tratat ca pe un gunoi de nebagat in seama, asa ca m-am otarat rau :|
 

anasstasia

Active Member
Voi credeti ca Horia se poate ocupa de o comanda care cuprinde citeva sute de trandafiri? Este bine sa se pronunte el....din cite imi amintesc, el se referea la citiva trandafiri, insa poate am inteles eu gresit.
 

geodezia

Well-Known Member
lotum

Anas draga aici ai dreptate cu citeva sute ca sunt sigura ca cu toate nemultumirirle petrecute in primavara asta se vor aduna iar citeva sute de rose .. eu ma rog ca pina in toamna sa ii treaca supararea la Claude ca la Horea cu trimisul prin atlasib le trebuie o caruta din aia de atirna ei in spate la autocare numai pentru rosele noastre :) :)
as ajuta cu mare placere la impachetare dar stiti ca la mine ajung f f tirziu cred ca cel mai tirziu de stau si eu cu sufletul la gura daca se mai prind sau nu ..
la pachetele interne ma chinui cu un post restant in tg jiu ca la mine in "oras"ajung dupa cai batute si mare noroc sa nu imi fie vizitate coletele nu de alta doar asa de curiozitate sa vada doamnele de la posta ce mai imi pun in gradina
cit despre umilire asa este Claude .. ca doar am mai cumparat si din alte parti dar vad ca incep sa se mojiceasca pe zi ce trece furnizorii din evropa .. pacat ca aveau piata buna de desfacere in romanica .. si nu ma refer numai la noi
la mine cind vin prietene sau cunostiinte si vad minunile de rose doresc si ei sa le iau dar de frica sa nu li se usuce sau mai stiu eu ce se intimpla le dau site-ul si daca vor sa isi cumpere .. nu de alta da pe urma imi scot ochi ca eu am adus si le-am dat uscat .. nu ma leg la cap cu chestii din astea .. eu par ex nu mi s-a prins din prima tura de la petrovici o rosa dar am insistat am pus in a doua comanda si acum am ce mi-am dorit ..
chiar daca nu mi se prinde asta e norocul este riscul pe care mi-l asum eu nu pot da vina pe nimeni este riscul meu sa mi se prinda sau nu .. si la cit sunt de frumoase compenseaza amaraciunea asa ca insist pina il am in gradina prins .. dar il am
 

maxie

Member
Dupa ce initial am avut ceva emotii,acum pot spune ca si trandafirii mei de la Lottum cumparati in aceasta primavara s-au prins si au inceput sa creasca frumos. La fel si cei de la bulgar,pusi la mijlocul lunii aprilie. Abia astept florile !! Despre clematite ,la fel: mi-a inflorit una dintre ele ( Isago) si este ce trebuia sa fie. Astept sa infloresca si celelate doua,care deja au bobocii mari.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Piticii mei luati de la ei au flori superbe.Am si pozele aferente.Mai astept inca doi sa-si deschida bobocii.Eu am avut putinei dar am fost multumita.Pina acum :)
 

bradut

Well-Known Member
La unii trandafiri de la Lottum, plantati in primavara, li se pleostesc varfurile lastarilor, sub actiunea soarelui de amiaza. Ce-i de facut? :?
 

cristinaf

Well-Known Member
Culoarea petalelor bobocului meu de Burgundy Iceberg a virat spre violet, deci ma astept sa fie soiul corect. :dans: :whew:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Abia astept pozele cu floarea! :D

Golden Celebration


Florile lui Grace si Summer Song rezista putin. Dupa 3 zile culorile incep sa paleasca:


Tradescant in schimb, arata din ce in ce mai frumos si nu da semne de "oboseala"!
 

nick1971

Active Member
sunt superbi! eu il am doar pe Grace, daca zici ca tine putin... sper sa infloreasca in week-end sa ma bucur de el :D
 

nick1971

Active Member
bradut a spus:
La unii trandafiri de la Lottum, plantati in primavara, li se pleostesc varfurile lastarilor, sub actiunea soarelui de amiaza. Ce-i de facut? :?
la mine s-au pleostit bobocii :(
duminica arata asa
 
Sus