Trandafiri bebe Iris

carla

Active Member
Ce explozie de culoare la tine in gradina :D Imi place mult de tot
Zi-mi putin cum ai condus trandafirii cataratori pe bolti. Am si eu doua, par identice cu ale tale, si nu prea stiu cum sa leg trandafirii pe ele. Citisem că trebuie condusi serpuit, dar cum boltile sunt destul de inguste mi se rup ramurile cand incerc sa le indoi. I-ai condus drept sau serpuit?
 

bebe Iris

Active Member
carla a spus:
Ce explozie de culoare la tine in gradina :D Imi place mult de tot
Zi-mi putin cum ai condus trandafirii cataratori pe bolti. Am si eu doua, par identice cu ale tale, si nu prea stiu cum sa leg trandafirii pe ele. Citisem că trebuie condusi serpuit, dar cum boltile sunt destul de inguste mi se rup ramurile cand incerc sa le indoi. I-ai condus drept sau serpuit?
:D Multumesc mult!
Si drept si serpuit, dar mai mult drept. Am incercat pe cat posibil sa nu le leg, sa le invart pe langa bolta...cand nu s-a putut am legat cu sarmulita verde subtirica, cum se gaseste in comert, pentru legat plante.
 

elaelena

Member
bebe, esti modelul meu in ceea ce preiveste amenajarea unei gradini intr-un cartier de blocuri....te admir pt. frumusetile pe care le ai acolo!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
carla a spus:
Ce explozie de culoare la tine in gradina :D Imi place mult de tot
Zi-mi putin cum ai condus trandafirii cataratori pe bolti. Am si eu doua, par identice cu ale tale, si nu prea stiu cum sa leg trandafirii pe ele. Citisem că trebuie condusi serpuit, dar cum boltile sunt destul de inguste mi se rup ramurile cand incerc sa le indoi. I-ai condus drept sau serpuit?
Carla, ca sa conduci serpuit ramurile, trebuie sa o faci pe masura ce cresc, sa nu le lasi sa se maturizeze ca nu la mai poti indoi. Ramurile de anul trecut ies din discutie. Lastarii noi care cresc grosi dar inca nu au lungimea potrivita pentru prima bucla poti sa-i tragi de pe-acum in jos si sa-i ancorezi in pozitia aia de un bat infipt in pamant, pana ajunge la lungimea cand poti face prima bucla
 
Sus