Teposi infloriti

marioara

Member
Cu putina intarziere catusii care au inflorit:
Echinopsis subdenudatum

Echinopsis subdenudatum

Astrophytum asterias

Coryphantha

Gynocalycium baldianum

Chamacereus hb.

Notocactus ottonis

Chamacereus hb.

Rebutia sp.
 

rodica05

Member
Gabiuta a spus:
Asa de rau imi pare ca am ratat infloririle la echinopsisi :cry:
Lasa, Gabiuta, nu te intrista, mai bine "trage un ochi", poate mai sunt boboci :wink: Acum e perioada lor si dupa cate stim, la tine sunt mai intarziati :)

Miha, un Echinopsis subdenudata! Mmmm, imi place foarte mult parfumul florilor lui :visator: Intr-adevar tin doar cateva ore, dar cand va fi mai batran si va avea mult mai multi boboci, care vor inflori pe rand... nuci nu-ti vei mai da seama ca tin atat de putin florile :D

Sunt foarte frumosi si foarte multe flori :D Bravo, Marioara :clap:
 

miha

Member
rodica05 a spus:
Miha, un Echinopsis subdenudata! Mmmm, imi place foarte mult parfumul florilor lui :visator: Intr-adevar tin doar cateva ore, dar cand va fi mai batran si va avea mult mai multi boboci, care vor inflori pe rand... nuci nu-ti vei mai da seama ca tin atat de putin florile :D
Rodica ...multumesc pentru identificare... :* :* :* incet ...incet...poate le gasesc nume la cei mai multi dintre ei...si am sa am si eu album cu "cactusi cu nume"... :rose:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
am bagat eu nasul in floare dar.......ioc!Nici un parfumel :( .Si mare pacat ca trece asa de repede :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
marginile sunt roze cind floarea inca nu este deschisa complet .Sau cel putin asa mi s-a parut mie :)
 

rodica05

Member
Kati, e superba colonia de Rebutia!
Cand vii cu celelalte poze, sterge si una dintre cele doua (sunt la fel).
 

Kati

Active Member
Sunt aproape la fel Rodica, intr-una se vede Rebutia mai bine, iar in cealalta Mammillaria zeilmanniana :wink:
 
Sus