Teposi infloriti

Octavia

Member
Uitati si teposul meu pe care-l astept de vreo 2 ani sa infloreasca:



Iar acum se pregateste sa infloreasca din nou...3 bobocei :D

 
D

dyayzh

Guest
Superbi! Eu am cumparat anul trecut unul inflorit, l-am admirat si anul asta am tot asteptat. Se pare ca eu si teposii nu ne impacam :cry:
 
D

dyayzh

Guest
Angela, eu am multa rabdare cu oamenii...cu teposii cum sa nu am? Dar...daca pe oameni ii mai inteleg, pe teposi deloc :rofl:
 

rodica05

Member
dyayzh a spus:
...daca pe oameni ii mai inteleg, pe teposi deloc :rofl:
Teposii cer cel mai putin! Poate de aceea nu-i poti intelege, te-ai obisnuit sa ti se ceara mult! :rofl:
Nici ai mei nu infloresc mereu. Se mai supara cate unul si sare peste un sezon de inflorire, dar macar face pui, si-atunci stiu ca s-a suparat pe mine dintr-un oarecare motiv.
Ce specie e "suparaciosul" tau?

Rodica
 
D

dyayzh

Guest
Habar nu am...dar o sa pun poze..in afara de lipthos nu stiu ce am :oops:
 

iza1202

Member
Va multumesc pentru incurajari. La capitolul asta cu tzeposii chiar am nevoie :D .
Octavia, felicitari pentru felul in care ai facut pozele!
 

Octavia

Member
Multumesc, astept acum cu nerabdare sa-mi infloreasca din nou :D Si mai frumos ar fii ca cei 2 bobocei sa infloreasca in acelasi timp :visator:
 

dorinas

Member
Octavia e grozav teposul tau, eu am 2 de 12 ani si nici gand sa infloresca, in schimb fac pui cu nemiluita.
 

Octavia

Member
Multumesc! :D

Nici ai mei nu au inflorit pana anul asta, asa ca nu imi faceam sperante prea mari ca acum vor inflori. Insa anul asta am procedat altfel cu ei: i-am plantat in ghivece mai micute, le-am pus pamant amestecat cu nisip si pietris pe deasupra, i-am tinut peste iarna in balcon si nu prea i-am udat, iar acum ii ud foarte rar. Stau intr-un loc foarte luminos, fereastra mea e orientata spre sud. Ingrasaminte nu prea le-am pus. Si .... iata, anul asta mi-au inflorit amandoi (singurii pe care ii mai am, pe ceilalti i-am maritat, pentru ca ma saturasem sa-i astept sa infloreasca :) ), asta de vi l-am aratat in poze si un mammilaria galben ( pe care nu am apucat sa-l fotografiez). Poate imi mai iau si altii, acum ca am vazut ce spectaculos pot inflori :D
 

IULIA

Active Member
ehei, cineva face gradinareala serioasa, cu puiet cu tot la locul lor.
bravooo! pentru Rodica. :rofl: si mai e si sera, dupa cite se vede, of. :x
 

adrianam

Well-Known Member
Si la mine au inflorit doi cactusi-unul este notocactus rutilans iar la celalalt nu-i stiu denumirea dar avea florile portocalii, destul de maricele. Din pacate nu i-am putut vedea si fotografia pentru ca eram la servici!

Dimineata nu erau deschisi, iar seara cand am reusit sa ajung pe balcon la ei erau deja inchise florile! :(
 

angela draganoiu

Active Member
mare pacat cu florile cactusilor ca se trec atit de repede citeodata nici nu apuci sa le vezi. lasa Adriana data viitoare poate ai sa poti sa-i pozezi inainte sa se inchida si sa ni-i arati si noua.
 

rodica05

Member
angela draganoiu a spus:
mare pacat cu florile cactusilor ca se trec atit de repede citeodata nici nu apuci sa le vezi.
Doar unii, Angela. Majoritatea florilor dureaza 2-3 zile, in functie de lumina: daca au soare puternic se trec mai repede.
Ca si florile de Hibiscus, ce ele tin mai mult? :p

Rodica
 
Sus