Teposi infloriti

rodica05

Member
Yanquapin a spus:
La mine in camp abia au boboci. La Rodica, in oras, deja flori!
Inseamna ca ne vom bucura in curand de alti "mexicani" :)

VioletaB a spus:
Superba floricica, draga Rodica , zbor urgent sa ma asez pe ea ! :) :rofl:
Prea tarziu, Vio, deja s-a inchis. Nu dureaza decat 2 zile. Am gasit vreo doua albine in balcon ametite de miros.
Apropos de miros - miroase exact cum miros maracinii de pe camp! :oops: (n-am vrut s-o fac de ras...)

Rodica
 

rodica05

Member
Foarte frumos Gabiuta! Vezi ce inseamna gradina: ai mei au terminat de mult cu florile, acum se concentreaza pe fructe, pe cand ai tai de-abia acum infloresc...

Rodica
 

Yanquapin

Member
Azi am deschise, pe mai putin de 1mp, 54 :eek: :!: :eek: flori de Echinocereus reichenbachii ("mexicani" de Oklahoma). Pacat ca nu am un aparat bun, si al meu, simplut defel, nu are acumulatorii incarcati...
Nu stiu daca va puteti imagina cum arata! :eek: 8)
Plus, pe camp, cateva flori ale O. macrorhiza din Kansas (rosii carmin), si o multime de la alte Opuntii.
Prima floare de O.fragilis- Wisconsin: inflorire la cea mai mica dimensiune, intr-un ghiveci de 12cm, pamant cu nisip. De obicei, la alte forme, trebuia sa am o colonie de 20cm diam. Aici e vorba de o plantuta amarata, si sunt vreo 5 boboci!
 

marean

Active Member
Feli8citari ,Miha si Yang,imi imaginez ce frumos trebuie sa arate,o adevarata desfatare tepoasa :wink: !
La mia multi - eventual si poze de clatit ochiii amaratilor ca mine :) !
 

miha

Member
rodica05 a spus:
Bravo, Miha, ai reusit sa-i salvezi cu brio!


Rodica
Da...Rodica...ce sa zic...i-am salvat... mi-au murit doi columnari...cred ca tot udatul dupa transplantat a fost de vina, desi am incercat sa nu-i ud...dar in rest...vad ca se prezinta bine... ii studiez mereu sa nu mai apara vietatile alea uracioase... :eek: si pentru ca ferocactusii imi plac foarte mult...sa pun o poza ...before... and after ... se vede ca isi revine la viata... :oops:
Multumesc pentru sfaturile de atunci... :hug: chiar nu stiam ce sa fac cu ei...si azi...o noua rasplata:
 

marean

Active Member
De surprize de-astea sa tot ai parte :wink: Gabiuta!
E o urechelnita (sempervivum tectorum),nu?
 

Yanquapin

Member
Floarea apartine unui arachnoideum, se vede jos la baza o rozeta mica.
Am avut covoare printre Opuntia compressa Wisconsin- de fapt presulete mici :) .
 

marean

Active Member
Si eu ma incred,probabil cele 2 seamana (nu ca m-ar interesa prea mult,recunosc,tipul asta de planta :mrgreen: ) ,oricum,e dragalasa :wink: .
 
D

dyayzh

Guest
Cactusii nu aduc saracie draga Iza, in cazul in care crezi in superstitii :D Aduc numai flori minunate, cum e cea din poza ta :wink:
 
Sus