Teposi infloriti

rodica05

Member
Foarte frumosi, Magda, in special Rebutia :wink:
Si Mammillaria hahniana ta e draguta, Zaher si se vede ca-i bine ingrijita :)
 

carmenn

Member

stiti cumva daca florile acestea la cactusi sunt naturale sau nu ?
sunt cactusi cumparati din Brico, colorati, foarte frumosi de altfel, insa mi se pare ca tin florile cam mult timp...deja ii am de vreo 2 luni jumate si inca stau infloriti... :?
 

Roxana

Active Member
in general floarea de cactus tine cel mult doua zile, dar probabil ca depinde de specie. Poza este facuta de la departare si nu pream imi dau seama daca sunt adevarate sau nu.
 

Chiquitita

Member
Sunt "uscatele" sau flori nemuritoare. Eu le-am scos, consider ca teposii sunt chinuiti :( , incearca sa scoti una, dar cu grija ca sunt foarte bine infipte.
 

carmenn

Member
am scos si eu una si intr-adevar e un bat uscat cu o floare in varf, sau o fi paiul florii, dar nu cred ca e floarea naturala de cactus...nu?
 

Kati

Active Member
Nu, Carmenn. Sunt flori de paie din pacate :(
Strica aspectul plantelor dupa ce sunt indepartate.
 

fixpix

Active Member
oricum carmenn,
macar ti-ai vazut cactusii infloriti...sau ti-ai facut o parere cum ar arata...
desi probabil in realitate alte flori iti vor face....

sa fi fost eu vanzatorul lor, le-as fi infipt niste flori mari de hibiscus...alea macar iti iau ochii de la distranta...

:rofl: :rofl: :rofl:

ai grija de ei si sa ne pui o poza cu ei...cand chiar au flori...

desi... cred ca am avut si eu unu cum ai tu (cel din stanga) si nu prea mi se pare ca ar fi o specie "floructiva".... poate ma insel... sper!

:mrgreen:
 

karmenutza

Member
Carmenn, eu nu ma pricep la cactusi, nu am si nu voi avea. Dar socrii mei au cactusi multi printre care si modelul acela pe care il ai tu, primul din stanga. Cand l-au cumparat nu avea nici o floare si la vreo luna dupa ce l-au adus acasa a inflorit - exact ca cel din poza ta. Si florile asa aratau, ca imortelele. Se prea poate ca ale tale sa nu fie reale dar si cele reale sunt la fel.
 

Yanquapin

Member
Karmenutza, prima planta din stanga este o Opuntie, si infloreste cand e mult mai mare. In plus, si florile sunt mai mari.
Florile cactusilor nu prea calca a imortele... exista intr-adevar flori mici si colorate, dar sunt fragile, nu fibroase, si se trec foarte repede.
 

karmenutza

Member
Nu te contrazic dar eu am vazut la ei exact aceeasi planta ca in poza lui Carmenn si avea floricele mici si roz. La fel ca astea. Nu stiu cat au rezistat florile ca nu am fost foarte des pe la ei. Dar stiu sigur ca nu le-au infipt ei. :)
 
Sus