Tamarix tetrandra

riana

Active Member
al meu e pe trecuteam sa incerc sa-l fac copacel.azi mi-am luat unul cu frunze albastrui infloreste mai tarziu , am avut unul destul de marisor dar l-am mutat in toamna si a murit.
 

anasstasia

Active Member
Deci putem cumpara si in perioada asta? L-ai cumparat in ghiveci sau cu radacina "bandajata"? reau si eu neapatar sa fac rost de tamarix.
 

riana

Active Member
l-am luat acum cativa ani in ghiveci dar intr-un an s-a uscat si a dat de jos.cel pe care l-am luat acum era in ghiveci
 

nick1971

Active Member
la mine abia acum a inflorit, ma uitam la o poza de anul trecut cat era de mic, deci are o crestere uluitoare
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, pana la urma mi-am luat tamarix (anul trecut in toamna). S-a prins greu de tot, dupa cateva luni de vegetatie are 3 crengi amarate rau. Halal invaziv. :wink:
 

sicora fabian

Active Member
Poate are ceva la radecina sau nu-i convine solul, Cornelia!
Fa-ti cativa butasi pentru orice eventualitate, dau radacini si-n apa mai ales in perioada asta! :D
 

anasstasia

Active Member
Am cumparat anul trecut de la cineva acest tamarix:
http://anasstasia.sunphoto.ro/Tamarix

Este cumva acest tip de tamarix, ca mie zau ca nu-mi seamana:
http://luirig.altervista.org/cpm/albums ... ra2898.jpg

Eu doream tamarixul acela pe care il gasesti pe toate drumurile si care este extrem de decorativ. Chiar nu cred ca este acea specie si daca am cumparat altceva imi pare tare rau, pentru ca mi-am dorit tare mult acel tip care este mai mult decit spectaculos primavara...
 
Anastasia, de ce n-ai pus la prins o crenguta? asa stiai sigur ca e ce iti doresti. Am prins un butas, anul acesta si este plin de floricele :)
 

anasstasia

Active Member
Serios???Cind e perioada potrivita pentru prins? Se mai poate prinde acum, sau doar toamna? Este necesar un lastar lemnificat?
 

anasstasia

Active Member
georgy03021993 a spus:
Eu l-am tinut in apa pana a facut radacini. Acum este plantat in ghiveci.
Am rupt si eu un "bat" de tamarix. Care ar fi lungimea maxima pe care trebuie sa o las ca sa aiba sanse maxime de a face radacini? Are cam 50 cm lungime.
 
Sus