Tamarix tetrandra

bradut

Well-Known Member
Tocmai am cumparat un pachet cu trei plante de Tamarix Tetrandra. Pe ambalaj scrie ca ajunge la 3m inaltime si ca se prezinta sub forma unui copac. Am vazut insa aceasta planta intr-un parc, dar era sub forma de tufa. Ma gandesc ca se poate dirija sub forma de copac, daca se fac anumite taieri. As dori sa stiu mai multe in acest sens. Multumesc anticipat.
 

alfa

Active Member
Tatal meu a plantat in fata blocului un tamarix, acu vreo 15 ani. Acum e intradevar copacel. Se tunde in primavara, dupa care lastareste harnic. E tare frumos cu florile lui roz :visator: . Imi doresc si eu unul.... poate la primavara...
 
A

Anonymous

Guest
alfa io am prins din crenguta si are cam 15cm acu
mai am niste crengi intr-o cana ,puse la inradacinat
daca vrei ne vedem si itzi aduc si tie niste crengi sa le pui in sticla
invaziv?
pe langa toate tufele pe care le-am vazut am cautat puiutzi si la nici una n-am gasit
am vazut tamarix tufa in general dar ci cativa copacei.asa la 4-5m deja (au peste 35ani ca varsta,din spusele proprietarilor
 

alfa

Active Member
Hmmm, elf-a tentanta oferta ta :oops: .... dar oare cand e mai bine sa-l prinzi, acuma sau primavara?

Nu e invaziv sigur.. :eek: ... e doar harnic si lastareste bine dupa taiere, dar nu dau pui pe langa el.
 
A

Anonymous

Guest
io am prins unu asta vara
si am mai pus un grup de crengutze azi
habar n-am cand se prinde(acu e luna noua si nu vad de ce nu s-ar prinde)
 

gomez99

Well-Known Member
din cite stiu eu de tamarin, se pune toamna ca mai toti copacii. era odata un proiect de plantat in zona olteniei pe niste saraturi, pentru ca tolereaza bine solurile sarate, da nu stiu daca s-a concretizat.
 
A

Anonymous

Guest
cand se planteza,dar cand se prinde din butash?
e un copacel splendid,parfumat si nu cu mari pretentzii
gomez ce zici tu e adevarat,dar acolo terenul e instabil,se acumuleaza pungi de apa intre straturi si aluneca straturi imense
investitzia nu renta,era posibil sa pierzi tot ce ai plantat,cum s-a mai intamplat in cateva randuri(nici macar copacii nu reusesc sa stabilizeze terenul(si terenul e pamant galben,localnicii sunt tentati sa tot il foloseasca
 

sicora fabian

Active Member
Eu cred ca merge si acum, Elf_a, ar fi butasirea in uscat! Si cand ne vedem la sfarsitul lui noiembrie, il aduci inradacinat!
 

gomez99

Well-Known Member
as zice si eu ca merge acum. nu cred ca face radacini intr-o luna, da pina la primavara sigur face :)
 
A

Anonymous

Guest
tradu ce vrei sa zici cu butasire in uscat?
io i-am pus intr-o cana cu apa
pe cel care l-am prins vreau sa-l pun in gradina si sal acopar(are cam 15 cm si 3 crengutze verzi) sau ma chinui cu el in ghiveci pana in primavara?
 

sicora fabian

Active Member
In uscat, adica dupa caderea frunzelor.
Intotdeauna, ce-am inradacinat inauntru toamna, am pastrat inauntru pana in primavara. Asta nu insemna neaparat ca nu ar merge si afara peste iarna, dar am preferat sa nu risc.
 
A

Anonymous

Guest
aha
oricum nu stiu daca apar la brasov,dar mersi de vesti
am incercat sa prind si in substrat de nisip dar n-a mers
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu am prins un butas de tamarix intr-un pet, in pamant de flori, predominant turba, in luna octombrie
L-am bagat cu totul cu pet intr-o punga , ca sa creeze efectul de sera.
dupa o saptamana i s-au uscat toate frunzele, s-au facut maro. am vrut sa-l arunc, dar am uitat de el. Apoi au inceput sa apar muguri noi, iar acum are lastarii de 10 cm :D
 

nick1971

Active Member
pai incerc, in perioada optima, sa inmultesc si iti dau si tie :D eu il am din primavara trecuta de la sieberz
 

alfa

Active Member
Se superb tamarixul tau Nick! Tare multi imi place. A plantat tata unul in fata blocului acum 20 de ani. De atunci il cunosc si admir :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
super, Nicoleta!
Sa-ti traiasca! :D
puiul meu plantat in gradina, nu i-a placut schimbarea, asa ca s-a parlit pe "frunze", sper ca nu s-a uscat de tot :( ca tare mult mi-am dorit plantat asta :cry:
 
Sus