taierile trandafirilor

Blitz

Active Member
Nu cred ca este prea devreme. Eu i-am "tuns" toamna si i-am musuroit -dupa indicatiile socrei mele fac asta deja de ceva ani si este ok. Pe vremea cand traia bunicul trandafirii erau taiati primavara, cam tot in perioada in care suntem acum tundea trandafirii. Dar poate mai urmaresti un picut buletinul meteo, sa nu cumva sa vina vreo bruma de primavara.

Eu trebuie sa-i "dezmusuroiesc" acum, deja am auzit critici de la soacra-mea ca nu am facut inca treaba asta.

Asa ca -spor la treaba!
 

huni

Member
Nu cred nici eu, ca ar fi prea devreme. Eu i-am taiat si i-am dezmusuroit in weekend. Spor la treaba!
 

aleynad

Active Member
Moderator
si eu ii tai toamna, cand ii musuroiesc
primavara doar corectez si tai partile degerate, daca este cazul si ii dez-musuroiesc
desi iarna asta a fost grea, sambata am taiat foarte putin din ei, se pare ca musuroiul le-a tinut de cald, unii find acoperiti si cu ramurele de brad :D
 

alfa

Active Member
Nu am taiat trandafirii in toamna, pentru ca am inteles ca e mai bine primavara. Dar cand incepem taierile :?
 

anasstasia

Active Member
Pai cind incepe dezghetul si cind estimam ca nu vor mai alte valuri de inghet. Deocamdata nici nu i-am scos de sub musuroi. Eu am citiva trandafiri, insa experienta mai putina. Mai devereme de luna martie eu nu cred ca se fac.
 

mymo

Active Member
Cand infloreste forsythia la fiecare in zona,la mine poate sa infloreasca mai repede,in alte parti mai tarziu.....mai ales la munte.
Chiar acum m-am uitat pe geam ca am 3 tufe plantate....niciun semn verde :( asa ca mai am de asteptat.
 

ghia_don

Active Member
Eu zic sa nu va grabiti...pina nu se instaleaza bine primavara, nu taiati nimic.
Anul trecut am dezmusuroit si taiat trandafirii pe 27 martie...poate pentru zonele sudice e prea tirziu, dar decit sa mai fie vreun inghet intirziat care sa-i afecteze, mai bine mai asteptam..
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Si eu tai tarziu trandafirii, aproape de sfarsitul lunii martie, inceputul lui aprilie, atunci cand sigur iarna nu se mai intoarce.
Semnul ca-i momentul potrivit e, asa cum au zis si fetele, inflorirea forsityei.
Sa aveti in vedere si ca urcatorii si acoperitorii se taie doar daca au suferit modificari in urma gerurilor din timpul iernii si substanta lemnoasa este afectata.
 

anasstasia

Active Member
Eu trebuie doar sa-i scot de sub musuroaie. Stau cu frica, sper sa se fi descurcat cu bine toti butasii mei de trandafiri achizitionati in toamna trecuta.
Mi-e cam frica cu musuroaiele. Eu anul trecut i-am avut sub PET si s-au descurcat toti foarte bine. Experienta musuroirii nu am avut-o pina acum.
Si un pic sa coafez cataratorii, sper ca si ei sa nu fi degerat peste iarna.
 

bebe Iris

Active Member
Eu am vazut ca trandafirii mei cumparati in toamna de la Ciumbrud au probleme, unii sunt morti de tot, insa cei de la Coral toti arata bine.
 

anasstasia

Active Member
Vorbesti serios Bebe Iris?????????? :eek: Poate totusi te inseli! Hai ca acum sint chiar speriata. Dar cum ai vazut ca sint morti? Nu i-am musuroit sau ai umblat sub musuroi?
 

bebe Iris

Active Member
anasstasia a spus:
Vorbesti serios Bebe Iris?????????? :eek: Poate totusi te inseli! Hai ca acum sint chiar speriata. Dar cum ai vazut ca sint morti? Nu i-am musuroit sau ai umblat sub musuroi?
Dupa varfurile ce ieseau din musuroi. I-am dezvelit si sunt negri pana jos. Coralul sunt cu etichete, asa i-am recunoscut si arata bine.
 
Sus