Suporti vase - jiita/jiban/netaku

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Fabiane ai vreo jucarie care le face asa peste noapte :eek:

am facut si eu o jucarie la munca ca ma plictiseam




urmeaza lacul pe baza de apa fara solventi si nu stiu daca ii voi da si culoare .

parca e frumos asa
 

sicora fabian

Active Member
Are perioade, insa de obicei n-are timp nici sa manance . . .
Dane, dar plasticul ala este destul de rezistent, caci acum vad ca n-are fund!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e rezistent, sau asa cred :rofl: , luasem un lemn de Samba , caci vroiam ceva deosebit , dar nu mai aveau la 8x9 decat o singura bagheta de 2 m, asa ca m-am incadrat in marimea aia. Nici macar picioarele nu sunt din aceiasi bagheta. Dar daca mai primesc in Februarie , le inlocuiesc cu 3 bc x8x9 in loc de 2

oricum un bonsai nu e cine stie ce greutate.

Ovidiu , e un vas , matrita ar iesi infim de mica :rofl: , eventual buna pentru un minsai :rofl:


Cornelia , curaj , doar de atat ai nevoie sa fii un "creator" , imaginatia vine pe drum

Fabian , nu prea m-am decis aseara , eu vroiam un lac de apa incolor , sotia zice ca un mahon-rouge ar fi mai bine , ce zici ?

Ce e mai aiurea e ca lacurile pe baza de apa sunt mai rezistente dupa uscare la apa decat cele pe solventi. :|

Tot nu ai zis cum ai facut masuta :rofl: Nu prea le zici deloc :rofl:
 

vali

Active Member
Moderator
sicora fabian a spus:
Mi-am facut si eu jiita, luand ca exemplu piesa recomandata de Vali . . .
http://sicorafabian.sunphoto.ro/viitori ... n/58089475
Urmeaza baitul si cateva maini de lac.
Ei, da! Arata foarte bine :marfa:. Totusi, daca mi-e permis, ai putea incerca sa rotunjesti nervurile din lemn ramase (dantelaria :) ) si sa le sculptezi astfel incat sa para ca se intrepatrund, sa nu mai arate atat de coplanare.
Iar la acest gen de suporti ar merge mult mai bine formele neregulate. Adica, un contur dreptunghic, patrat, perfect rotund sau hexagonal, tradeaza imediat "mana omului", indiferent cat de bine executata ar fi dantelaria.
Oricum, felicitari! :clap: Imi place!
 

sicora fabian

Active Member
Vali, cat ai dat pe netaku ala?
Am inceput de ceva timp sa lucrez la unul, doar ceva mai inalt si tare greu merge! De-ar fi sa-l vand, nu cred ca mi-ar da cineva cat as cere . . .
Probabil ca meseriasii au scule speciale si o anumita tehnica, o anumita abordare; este mult mai mult decat un basorelief . . .
 

sicora fabian

Active Member
Masutele nu le-as folosi pentru bonsai, mi se par prea "elevate", in schimb am vazut preturile si sa stiti ca le merita, este mult de lucru la ele . . .
Mersi, Dane! :D
 

vali

Active Member
Moderator
sicora fabian a spus:
Vali, cat ai dat pe netaku ala?
Imi pare rau, Fabian, nu mai stiu exact...:( Dar undeva intre 40-50 euro.
sicora fabian a spus:
Probabil ca meseriasii au scule speciale si o anumita tehnica, o anumita abordare; este mult mai mult decat un basorelief . . .
Evident. Apoi, ca sa ajunga la preturi competitive, treaba grosiera e facuta de "palmasi", ma refer la debitari, degrosari, strunjiri, frezari, etc., si doar lucratura in sine si finisajul sunt facute de meseriasi. Asta pentru a putea fi vandute sub suta de euro, sa zicem.
Lucrarile de arta, unicatele, cele lucrate cap-coada de un artizan si doar cu scule traditionale, depasesc usor mia de euro. Dar pretul asta e platit doar de un cunoscator, colectionar...
 

sicora fabian

Active Member
La netaku pe care-l fac acum am folosit si bormasina si dremmel si dalti si fierastrau, smirghel la finisare . . .
Ma gandeam ca va fi greu, dar mi-a depasit asteptarile! :rofl:
 

vali

Active Member
Moderator
Da, dar sa vezi ce bine te vei simti cand va fi gata si vei stii ca a iesit din mainile tale :D
 

sicora fabian

Active Member
Faza de lucru este interesanta cu provocarile care apar, dupa aceea este ca si armata . . . uiti cat de greu a fost! :rofl:
 

sicora fabian

Active Member
Am o problema: butucelul din care fac netaku a inceput sa crape . . . :(
Stiti cu ce as putea umple crapaturile?
Sau alta solutie?
 
Sus