Suporti vase - jiita/jiban/netaku

sicora fabian

Active Member
Eu n-am vrut sa fie plane . . . :) N-am vrut sa arate ca o masuta!
Ce mi-ai aratat tu este o adevarata dantelalarie! Este foarte mult de lucru si foarte migaios. Se vede si pe ele ca unde n-a avut rabdare i-a sarit fibra . . .
Voi incerca, totusi, caci daca-s micute arata foarte frumos! :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Fabian, foarte frumosi suportii :D si nu te lua si de mine ca trag cu ochiul pe aici, eu sunt de la 'ochiul si timpanul', si inregistrez tot :rofl:
 

vali

Active Member
Moderator
sicora fabian a spus:
Eu n-am vrut sa fie plane . . . :) N-am vrut sa arate ca o masuta!
In cazul asta, e alta mancare de peste :)
sicora fabian a spus:
Ce mi-ai aratat tu este o adevarata dantelalarie! Este foarte mult de lucru si foarte migaios.
Da, asa pare, dar se poate, crede-ma... Tot de oameni sunt facute :). Mai mult iti ia slefuitul si finisajul, decat degrosarea.
Aceasta din imagini este a mea
Initial, a fost o scrumiera pe care, intoarsa cu fundul in sus, o foloseam ca suport pt shohini si plante accent
 

sicora fabian

Active Member
Acum m-am iutat mai atent pe site-ul pe care mi l-ai recomandat si am vazut ca se numesc jiita sau jiban . . .
Asa-i, Vali?
Am observat ca japonezii le folosesc pe cele simple, occidentalii preferandu-le pe cele complexe!
 

vali

Active Member
Moderator
"Jiita" e denumirea folosita pentru acele "felii" de lemn :), vezi http://samedge.files.wordpress.com/2010/12/img_0172.jpg
Standurile in forma de radacina (acele "dantelarii", vezi http://samedge.files.wordpress.com/2010/12/img_0108.jpg ) sunt denumite "netaku", din cate am observat. In fine, asta e mai putin important. Principalul e sa arate bine, indiferent cum le-am zice :D.
sicora fabian a spus:
Am observat ca japonezii le folosesc pe cele simple, occidentalii preferandu-le pe cele complexe!
Referitor la asta, nu stiu ce sa zic... :nu stiu:
 

sicora fabian

Active Member
In ceea ce priveste jiita pe care ai aratat-o, nu-i deloc doar o felie, probabil de aceea ai si folosit ghilimelele!
In ceea ce priveste netaku, atat al tau cat si cel din link, ei insisi sunt adevarate opere de arta, iar planta expusa ar trebui s-o depasesca cel putin cu o clasa pentru a fi si ea observata, altfel iti fuge privirea numai pe suport! Netaku sunt pentru formele plangatoare?
 

sicora fabian

Active Member
Prime este o "imagine" draga mie, pacat ca a ajuns in "Lumea viselor"! :( Aranjamentul este foarte placut, atractiv si armonios, nu doar componentele sale! Dantelaria "groasa" si culoarea inchisa pe care o are netaku scot in evidenta "finetzurile" trunchiului, iar vasul este si el deosebit! Splendid! :clap:
Al doilea aranjament nu-mi place, n-as putea sa spun exact de ce, poate prea multe culori, texturi prea diferite, fundalul . . . :? Fiecare element luat in parte este frumos, insa probabil fac automat comparatie cu prima imagine! :oops: Ori poate privirea imi este atrasa doar de "dantelarie"!
 

vali

Active Member
Moderator
:rofl: Eu bagasem cele doua imagini doar pt a arata si netaku-uri de o mai mica inaltime.
Mi-a fost mai usor sa caut in pozele mele decat pe gogu' :)
Nu sunt "imagini de compozitie"; cea de pe AOB e un pic mai "dospita", ca deh, asa e cand te duci in vizita la cineva, te pui si tu la 4 ace. Doar e o poza de concurs.
Cea cu ienuparul e mai fara pretentii.

PS: nush' cum fac cu ienuparul asta, ca numai in bara o dau :rofl: :p
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Fabiane , interesant , verde oricum nu era bun , dar parca si pinul/stejarul parca nu inobileaza lucrarea comparativ cu nuantele de la Vali

Informativ , le faceti voi sau le luati de undeva , e destul de migalos de facut la "dejetzele" .

Fabian , ai forme pentru ghivece , ca ala iesre prea bine din imagine. si talpa la frunza e prea simetrica :D

Masuta e simpatica , dar merg alte nuante pe ea
 

vali

Active Member
Moderator
La mine, cel de sub ulm e cumparat, cel de sub ienupar e facut de mine.
 

sicora fabian

Active Member
danero2004 a spus:
Fabiane , interesant , verde oricum nu era bun , dar parca si pinul/stejarul parca nu inobileaza lucrarea comparativ cu nuantele de la Vali
Masuta e simpatica , dar merg alte nuante pe ea
Dane, nu sunt nici macar diletant . . . :oops:
Insa ascultand sfaturile si parerile voastre, poate voi ajunge vreodata macar un pui de amator! :rofl:
Adevaru-i ca netaku de sub ulmul lui Vali de la expozitie m-a impresionat! Este distins, are personalitate dar si modestie - face doar ceea ce trebuie, adica pune in valoare piesa de deasupra, fara sa distraga atentia. Sigur, asta nu scade cu nimic meritul lui Vali; eu as fi ales, mai mult ca sigur, dantelaria cealalta si as fi dat gres . . .
De obicei, cand revad sau "re-revad" anumite aranjamente, le gasesc si cusururi, insa acesta parca-mi place tot mai mult! :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
De acord cu Vali , prea multa dantelarie poate "fura" privirea de la elementul principal

Fabian , nu ai raspuns la ghivece :)
 
Sus