Suporti vase - jiita/jiban/netaku

danero2004

Well-Known Member
Moderator
in afara de silicon care nu suporta multe miscari , sau chitul de cutit , cam instabil la umezeala ar merge ceara corectoare de la pal melaminat :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
tot sensibil ca si siliconul , se crapa f usor , nu e parchet sa stea acolo fix e un lemn cu "viata" :rofl:
 

sicora fabian

Active Member
Am mai folosit aracet cu rumegus . . . voi incerca si cu lac.
Dane, siliconul sare repede in ochi si nu prinde baitul si lacul pe el, ce-i chitul de cutit?
Ceara se comporta ca si siliconul, probabil, la bait si lacuire . . .
Problema-i ca sunt crapaturi si pe "blat", care se observa imediat cand sunt umplute! :x
:rofl: Ma apuca rasul cand ma gandesc cat am muncit la el, cat mai am de lucru si se duce totul pe apa sambetei! :|
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
chitul de cutit , e un chit dupa cum spune numele , e pe baza de apa si tine foarte bine la miscare , doar ca umezeala il rupe , in rest bate orice , poate fi colorat , vopsit , pictat :rofl:
 

vali

Active Member
Moderator
Personal, as merge pe lac cu rumegusul rezultat din prelucrare.
Am astupat crapaturi in felul asta si devin aproape invizibile. Doar daca stii c-au fost acolo le mai poti vedea.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sa nu uiti sa iei un colier sa strangi zilnic 1 mm sa se duca la loc si apoi aplici ceva ...bun :D
 

ovidiu1964

Member
Fabian, arata foarte bine, pacat ca ai lucrat pe lemn verde, incearca cun a zis Dan sa pui aracet si sa strangi sa vina la loc
 

ovidiu1964

Member
incearca ci o fasie de tabla, peste care legi cu sarma din fier, mai groasa si strangi tare, nu cred ca cu un colier poti sa strangi suficient
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sunt si asa sanatoase , lemnul isi revine la compresie , daca nu mergi pe 2 menghini de cuplaj in cruce si iarasi e bine :rofl:

dar un colier e mult mai bun , cauta unu cu surub nu cu melc , eu am cu melc si cred ca ti ar trebui 2 nu 1 sa fie mai eficient

de asemenea un alt pont la lemn e sa pui lemnul inainte de strangere pe o baie de abur fierbinte , asa se inmoaie usor si e mai modelabil
 

sicora fabian

Active Member
Da, rotile de lemn se faceau inainte dintr-o singura bucata, folosindu-se lemn fiert!
Da' cand se usuca? :? Nu crapa in alta parte?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu ca lemnul nu se uda doar se inmoaie , e o diferenta mare, nu se baga lemnul in apa ci doar in aburi :wink:
 
Sus