Sugestii

aleynad

Active Member
Moderator
Constantine, stai cuminte, ca-s cu ochii pe tine :roll: si imediat vin cu cenzura :evil: sau te trimit la Party in pijamale in tanga :evil:
 

aleynad

Active Member
Moderator
Nick,inca o idee :wink:
poti folosi o iasomie de gradina (Philadelphus coronarius) pe post de tufa in centrul aleii, cu timpul va deveni foarte stufoasa, iar primavara va fi o explozie florala parfumata :D
 

nick1971

Active Member
tocmai am primit catalogul sieberz si au iasomie dubla si ma mai gandeam sa o combin cu buddleia
 

aleynad

Active Member
Moderator
:) splendida idee cromatica :wink:

insa trebuie sa te gandesti si cum se vor impaca cele 2 plante :)
amandoua cresc viguroase, dar doar buddleja suporta foarte bine taierile drastice :|
 

nick1971

Active Member
Le las un pic de loc sa respire, dar pana or creste sa nu mai aiba loc... si ca sa am ce face peste cativa ani :) adica sa scot una din ele, oricum le comand pe amandoua si vad daca au loc
 

florrentina

Member
Vreau sa-mi amenajez gradina. Nu este foarte mare, dar as vrea sa stiu unde pot vedea niste schite sau sugestii. Trebuie sa demolez si 2 magazii sa chiar nu am inspiratie.. :gandit:
 

aleynad

Active Member
Moderator
:) draga mea, nu exista niste schite si sugestii universale, tocmai de aceea nu ai "unde le vedea"
tu pune niste poze sugestive si noi venim cu sugestii, ce zici? :D
 

nick1971

Active Member
si totusi sa va zic ce-am facut, daca tot am intrat aici:
in mijloc am pus deutzia, prin gazon buddleia, tufa de coacaz, un corn cu ramuri rosii( :oops: nu mai stiu cum se cheama), am plantat "peretii" de lemn cainesc, am pus bolta la intrarea in "camera" cu trandafir rosu catarator, am plantat trandafiri tufa in partea cealalta a aleii, cateva plante perene, urmeaza bulbii de gladiole, dalii, canna, tuberoze, montbrecia, liatris, floare tigru, poate week-end-ul asta voi apuca sa fac si niste poze ptr exemplificare :D
 
Sus