Sugestii

nick1971

Active Member
asa arata gradina mea acum
va rog, dati-mi idei ce as mai putea planta :D
tocmai am primit 4 pomi fructiferi (un mar columnar, un par duo, un coacaz pe tulpina si un cires- toate de la sieberz) unde sa-i plantez, eu ma gandeam in dreapta cum e poza
multumesc anticipat :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
in dreapta ai deja niste pomi, nu?

nu pot sa nu fac o observatie: gradina ta are forma dreptunghiulara, lunga si ingusta
faptul ca ai facut aleea perfect dreapta adanceste si mai mult forma clasica a gradinii :(
trebuia sa faci aleea serpuita, dand astfel senzatia de largime :rusine:
si te sfatuies sa creezi zone de interes in gradina, planteaza tufe, arbusti, care sa nu lase vizitatorul sa cuprinda totul dintr-o privire
sfat: alterneaza spatiile cu gazon cu alte spatii cu tufe, se creaza astfel ideea de largime si instiga interesul privitorului de a descoperi ce se afla dupa tufele/arbustul respectiv, gradina devenind astfel mult mai bogata si mai interesanta

scuza-mi exprimarea directa si concisa, dar e pacat de faptul ca nu-ti exploatezi gradina :(
 

aleynad

Active Member
Moderator
pai daca vrei vin sa te ajut sa le pui in practica...ca ce-mi mai place sa scormonesc prin pamant, pe la floricele :) :wink:
 

nick1971

Active Member
sa va zic ce am hotarat, va rog sa ma sfatuiti daca nu fac bine
in partea stanga, unde sunt luminile, pana-n salcii si pana-n sant, covor de flori din primavara pana-n toamna.
santul am hotarat sa-l fac in V si sa plantez taratoare carora le place umezeala. dincolo de sant sunt plantati: mar, ginko, mar columnar, par duo, magnolie roz, magnolie stelata, cires, sunt la distante suficiente.
aleea am cotit-o :) la mijloc, se vede un pic in poza iar in locul pietrelor( care le-am dat la o parte) vreau sa pun o tufa, aici am nevoie sa-mi spuneti ce anume (sa creasca repede si stufoasa), in stanga tufei e un trandafir mov. In partea dreapta in capat, aproape de nisip, unde am arborele de matase, m-am gandit sa fac o camera cu peretii din lemn cainesc, intrarea in camera cu o bolta de trandafiri cataratori...
va urma...
 

aleynad

Active Member
Moderator
Nick, poti sa pui o schita?
ideile sunt interesante, dar nu prea pot sa le vizualizez in poza ta :(

de exemplu ziceai ca in "dreapta, in capat, aproape de nisip..." unde e nisipul ala ca eu nu-l vad :cry:

intrarea in "camera cu pereti de lemn cainesc" sa nu se vada din capatul aleii decat din profil , altfel se pierde din "misterul camerei respective"
 

nick1971

Active Member
m-a chinuit un pic talentul :rofl: si am desenat gradina. tufa din mijlocul aleii va rog sa ma sfatuiti ce sa pun- sa creasca rpd si stufoasa. si alte sugestii, acus vine primavara si sa ma apuc de treaba :D
 

elaelena

Member
eu nu ma pricep dar ma gandesc ca ar merge si un suport pe trei etaje in care sa pui mai multe ghivece cu petunii curgatoare....fiecare etaj fiind format din flori de aceeasi culoare......sau o tufa de weigella....sau un trandafir-pomisor,parfumat
 

nick1971

Active Member
varianta cu trandafir pomisor pica, imi trebuie ceva stufos "sa nu las ocazia vizitatorului sa cuprinda totul dintr-o privire" :D
 
Sus