Streptocarpusi infloriti

sini

Well-Known Member
Gata. Am gasit.Suckeri se cheama.Un link pus de Manuela mai devreme la "Cultura violetelor" ,m-a ajutat.
Multumesc,Manuela! De aseara ma chinui sa aflu.
 

michaela

Active Member
Fetele, o desfatare simt cand ma uit la ce frumuseti aveti....pana sa intru pe forumul asta nu vazusem planta asta decat prin reviste acum.....m-ati inbolnavit rau....sa va fie frumosi toti strepto de-abia i-astept si eu pe-ai mei sa vad cum ma descurc momentan invat de la voi.....Bravo voua!
 

auroradumbr

Member
dragelor, am gasit o multime de informatii importante pentru mine, acum, ca vreau sa ingrijesc si eu streptocarpusi.Bineinteles o sa incep cu unul.
La cat mai multi strepto prinsi si cu cat mai multe floricele! :D
 
D

dyayzh

Guest
Am reusit sa tin vesel in viata ultimul strepto cumparat..are deja 2 saptamani si e bucuros. Am invatat oare cum sa-i ingrijesc? :?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Streptosii ce i-am cumparat eu in primavara trecuta sunt bine mersi in viata.
Iata poza de anul trecut acelasi streptocarpus ,anul acesta
Deci se poate!
 

IULIA

Active Member
adusese marfa la hornbach:
4 culori de strepto, mov cu flori multe, ciorchine, grena, roz cu cyclam si cyclam. in afara de mov celelalte erau cu floare mare.
pret: 140.000 lei/buc
si multe altele, in special pt balcoane si terase.
 

angela draganoiu

Active Member
Dya si Iudit dati si voi ceva indicatii ca acum m-a cuprins si pe mine febra si am si eu, prin bunavointa Corneliei, 2 strepo mititei. ii ud punindu-le apa in farfurie cam la 5-6 zile. deocamdata sint cu caciula pe cap si se pare ca le merge bine. dar mai departe ?
 

IULIA

Active Member
Cornelia, puteam sa jur ca nu era nimeni in spatele meu.
dar de ce nu ne-am intilnit? :)
ai vazut si fucsiile uriase?
of mama, cred ca imi luam vreo 3 daka nu ma potolea al meu, ca iar mor. cind imi zice asta ma potolesc. :x
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Iulia n-am fost in spatele tau. Plantutele mele sunt luate din alta parte si vroiam sa stiu daca sa fac un drum pana acolo sau nu. :)
 

auroradumbr

Member
Da, Cornelia, e splendid acest Stepto ca si ceilalti.Si ma imbolnaviti si pe mine.Vreau si eu Streptocarpusi :( :( :( ,va roggggggggggggggggg!!!!!!!!!! :( :( :( :(
 

Erwin

Member
Am primit si eu o frunza de strepto acum cateva luni. Si a stat cateva luni verde, acum s-a mai uscat. Cred ca n-am mana buna la streptosi :((
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
E bine sa uiti de ei.Ii ud numai dupa ce vad ca pamantul de la suprafata s-a uscat binisor.
 
Sus