Streptocarpusi infloriti

D

dyayzh

Guest
Dar..cine te pune sa rezisti??????? Lasa sufletul sa fie fericit...e si ieftin si frumos...fuguta..fuguta la cumparaturi :evil:
 

angela draganoiu

Active Member
dyayzh a spus:
Dar..cine te pune sa rezisti??????? Lasa sufletul sa fie fericit...e si ieftin si frumos...fuguta..fuguta la cumparaturi :evil:
Dya draguto cu prima ocazie am si luat oricit ar bombani circotasul sef (care acum nu-i acasa si o sa profit din plin :evil: ) :mrgreen:
 

Tina

Active Member
Angela, astrele s-au intilnit, chiar ca e acum momentul.. :wink: .. streptosi au la Gradina de Sud, 15 roni.. :evil:
 

ghia_don

Active Member
Fetelor, aveti niste superbitati...mai, mai ca incep sa ma imbolnavesc si eu :oops: , problema grava este ca nu am vazut niciodata la Iasi "medicamentul" asta :cry: .
Dya, tu de unde l-ai luat?
 
D

dyayzh

Guest
Din Roman :oops: Dar stiu unde aduc la noi...la floraria din Valea Lupului....FloraHolland :wink:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nici la mine in oras nu au adus niciodata,dar lasa ca se gasesc prin alte parti!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fetelor aseara am trecut la separare/transplantare de urgenta. Si bine am facut pentru ca unii aveau deja radacina partial putrezita. Cu ocazia asta i-am separat si i-am transplantat in ghivece mici, asa cum va povesteam ca o sa fac. Treaba e ca dupa 3 ore de la separare erau vreo cativa pleostiti. Vroiam sa le pun pet-uri in cap dar n-am gasit unele pe masura. De udat i-am udat putin in dimineata asta si in lipsa de pet i-am pulverizat un pic cu jet fin. Ce sa fac mai departe? Alternativa la pet care e?
 

Tina

Active Member
O punga de plastic transparenta, legata cu elastic de bani la gura ? Pina gasesti pet.. :wink:
 

Fleur

Active Member
Poate au nevoie de timp sa-si revina, daca zici ca aveau radacinile putrezite. Pune-i, daca poti, mai la racoare ca le place cam 15-16*C
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Probabil in camera sunt cam 18-20. Nu-i pot muta in balcon ca acolo am plantatia de violete. :wink: Dar cred ca le e bine. Poate un pic mai multa lumina daca ar avea ...

Intrebarea mea e urmatoarea: dupa separare si transplantare cat trebuie sa stea cu petul in cap pana sa fii singura ca si-au revenit/ au prins radacini?
 

Fleur

Active Member
Eu nu le pun pet. Nici n-as putea fiindca frunzele sunt destul de lungi. Ii tratez normal ca pe orice streptocarpus adult. 18-20 de grade e bine pt ei.
 

adrianam

Well-Known Member
M-ati molipsit iar! :)

Vineri am luat si eu un streptocarpus ramas de anul trecut intr-o florarie.

Este neinflorit asa ca astept cu nerabdare sa-l vad la treaba! :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca incepem sa ne intelegem:





I-am pulverizat nitel pentru rehidratare (sunt proaspat transplantati).
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Multumesc Sini. Sunt inca in redresare, dupa ce i-am transplantat si separat in regim de urgenta (la florarie stimatele doamne ii udasera cu galeata!!).
 

sini

Well-Known Member
Of,florariile!
De ce oare isi aleg o meserie care nu le place?(vanzatoarele de la florarii)


Cornelia,spune-mi ,te rog,cum se cheama puii care ies la baza frunzelor?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai, nu cred ca li se zice intr-un fel anume. :) Ce am vazut eu cand i-am separat e ca in ghiveci nu se formeaza rozete ca la violete ci ... colonii de frunze cu baza comuna. Asta e motivul pentru care poti separa o planta mare in cate bucati ... esti dispusa sa risti. :oops:
 

sini

Well-Known Member
Ma refer la pui de gloxinii.
Era o discutie mai de mult ,pe undeva,dar nu mai stiu pe unde.Parca le spunea"shukeri".Nu stiu daca am scris corect sau daca se cheama asa
 
Sus