Sporul casei (Impatiens)

mirelush

Member
Sa nu credeti ca la mine nu e mofturos ! E din cale-afara. Dar iarna asta s-a comportat frumos - de asta l-am scos in lume sa-l laud !
Am mai avut catva obtinuti din seminte .... superbi au fost , dar peste iarna s-au topit. Am pus si anul asta cateva seminte si acum am vreo 10 plantute ( asa sa-mi prind pofta ) :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
am reusit sa-i salvez si eu.Cel roz de alaturi a inflorit de vreo trei ori pina acum desi sunt micuti :oops:
 

Roxana

Active Member
Bravo, :clap: Gabiuta! Esti printre singurii care reusc sa salveze Impatiensul. Sa-ti traisca si sa te bucure cu florile lor.
 

shalymar

Member
Am si eu doi impatiens din seminte rasadite anu trecut , am reusit sa-i trec peste iarna, cam anemici ei saracutii dar se tin bine, in curand sper sa faca si floricele sa vi-i arat, unul e bordo si celalalt alb. Anu asta deja am pus seminte noi la germinat cine stie ce surprize voi mai avea :D
 
A

Anonymous

Guest
abia astept sa-i pot da afara....am trecut iarna cu ei,bine,de data asta!Acum i-am scos intr-o magazie unde e racoare,dar feriti noaptea de brume si FRIG!!!!
 

shalymar

Member
Am o intrebare: daca sunt asa mai firavi si decolorati la frunze si cu ramurile alungite nu-i pot tunde? Ca sa le dau si lor o forma mai compacta. Ce ziceti , e bine ? Sau iar fac vreo prostie :(
 
A

Anonymous

Guest
Nu faci nici o prostie!!! O sa le priasca. Tunde-i la o palma de la pamint si sa vezi ce fain da nou, si des.
 

adrianam

Well-Known Member
Eu nu reusesc sa trec peste iarna cu ei, asa ca primavara vanez butasi sau plantute de la florarie.
Asa ca in urma cu cateva zile mi-am luat un impatiens cu frunza clasica, dar cu floarea rosie, involta.
Pana sa ma hotarasc sa-i fac poze, a pierdut florile deschise dar si o gramada de boboci.
Prin urmare, l-am scos din bucatarie, pe pervazul exterior al balconului.
Temperatura acolo variza de la 4-5 gr. noaptea, la 12-18 ziua.
Ce ziceti, sa-l las acolo?
Ma gandesc ca in casa il ataca paianjenii rosii! :?
 

shalymar

Member
albela, cum reusesti sa inmultesti tipul ala de impatiens, cel cu floarea in doua culori eu ii pierd tot timpul, nu stiu cum sa-i fac sa reziste peste iarna si nici crengutele din ei nu prea fac radacini, decat foarte greu!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Adriana cel mai bine le-ar merge afara.La umbra daca se poate ar fi foarte bine.Eu i-am scos de mult,cresc vertiginos si infloresc pe masura.
Am pus si seminte de impatiens batut le-am lasat afara si pe ele cu toate ploile care au fost si vad ca le merge superbine!In curind o sa trebuiasca sa le raresc.

 

adrianam

Well-Known Member
Da, Gabiuta, l-am lasat afara de atunci si a inceput sa-i mearga bine.
Bobocii care nu au cazut au inceput sa se dezvolte si cred ca intr-o saptamana cel mult doua, se deschid.
Si eu ii tin pe balconul de nord unde au foarte putin soare.
Din seminte nu mai am rabdare si nici spatiu sa obtin plante.
 

albela

Active Member
Shalymar, e primul experiment cu impatiens de genul ala. Nu am incercat inca sa il inmultesc. Daca reusesc iti spun. Scuze intarzierea, nu prea am fost pe aici :oops:
 

AngelEyes

Member
Am si eu o problema cu impantiensul din album...pur si simplu in fiecare zi cand ma trezesc il gasesc cat se poate de pleostit,desi il ud si il pulverizez pe frunze in fiecare zi.soarele abia daca ajunge la el,foarte putin dimineata...Care sa fie problema ? Ghiveciul prea mic ? L-am mutat intr-un loc unde nu ajunge soarele deloc...insa are mai putina lumina.Chiar nu stiu ce sa ii fac...Voi in ce conditii ii tineti si le merge bine?Cat de des ii udati ?
 

albela

Active Member
Impatiensul meu in doua culori sta in bucatarie jos la un geam pe est unde are soare dimineata cam 5 ore. Il ud cand incepe sa se usuce pamantul la suprafata. Nu l-am stropit niciodata pe frunze. E pus intr-un ghiveci de 18 cm. in pamant de la hypermarket amestecat cu nisip si mranita.
Cei din pozele de mai sus sunt in afara in botoaie si intr-o jardiniera ambele cu aceeasi expunere estica.
Le merge foarte bine la toti.
 
Sus