Spiraea

Mali_

Member
Ma bucur foarte mult. Si plantuta de la tine s-a prins si parca mijesc si niste bobocei (sau asa vreau eu sa vad) :wink:
 

riana

Active Member
eu am doua spiraea cu flori roz , una are frunzele verde inchis si una verde deschis. le am de cativa ani si le tund primavara. o las cam jumatate din cat era, si dupa inflorire o mai tund odata ca sa infloreasca.am inmultit-o prin butasi si prin despartirea tufei.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce frumos, Lelia! Azi numai minuni ne-ai aratat! :D Pot sa pun o intrebare nerusinata? Spirea ta nu are puiuti? Sau poate te-nduri de vreun butas... :oops: :oops: :oops:
 

aleynad

Active Member
Moderator
ce frumoasa e , Iris! :D
e spiraea soiul comun, nu-i asa?
am si eu un pui mic, prins de anul trecut, dar abia se misca :(

in schimb cealalta spiraea prunifolia e o splendoare, pentru ca e si acum inflorita, dupa 2 saptamani :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
In fata blocului avem o tufa de spirea alba cam de 2-3 m, plina de flori. Si tocmai am plantat una cu flori roze. E neinflorita dar e soiul ala japonez. :wink:
 

lelia

Well-Known Member
Anul asta a fost foarte harnica ,toata iarna a avut mugurasi ,am crezut ca nu va mai inflori pentru ca au inghetat in martie cand deja erau mari .Se pare ca nu a deranjat-o prea mult si cum soarele se odihneste pe crengutele ei mai mult de jumatate din zi ,a inflorit .
 
Sus