Spiraea

Floria

Active Member
M-ai facut fericita Lili. Voi nota in agenda Spiraea, pentru urmatoarea comanda. Sa traiesti mult si bine! :rose:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Zic eu mai incolo cum se comporta.
Noi in ce zona suntem Lili?8 cred...
 

lili

Member
Floria a spus:
M-ai facut fericita Lili. Voi nota in agenda Spiraea, pentru urmatoarea comanda. Sa traiesti mult si bine! :rose:
Multumesc, asemenea si tie draga Floria!!!! :hug:
Draga Iudit!!! :gandit: cu siguranta suntem in zona 8-9 :tavalit: :tavalit:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Oare tot timpul Lili? :eek:
Cum la mai toate plantele scrie ca sunt pentru zona 4-8...ziceam ca si noi suntem 8 :twisted:
 

ami

Member
Iudit,ce frumoasa este.Cat a costat?
Veau sa stiu daca dau o raita maine prin oras :wink:
Cred ca am vazut si eu azi asa ceva,dar era foarte mare.
 

lili

Member
iudit a spus:
Oare tot timpul Lili? :eek:
Cum la mai toate plantele scrie ca sunt pentru zona 4-8...ziceam ca si noi suntem 8 :twisted:
Iudittttt!!!!!! :rofl: tot pe langa zona 6 ne invartim si noi.
 

ghia_don

Active Member
La noi se folosea ca gard viu,atit cea rosie cit si cea alba(coronita miresei), asa ca nu va faceti probleme cu rezistenta ei.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Treaba asta cu zonele climaterice s-a mai discutat si concluzia a fost relativa. Romania se intinde de la zona 4 in nord pana la zona 5-6 in sud. Evident, exista ierni mai reci si ierni mai calde.
 

ami

Member
Ami:
Cred ca am vazut si eu azi asa ceva,dar era foarte mare.

Nu era Spiraea! :cry:
Era liliac visiniu cu bordura alba :(
 

ghia_don

Active Member
ruxitzika a spus:
Eu sunt in cautarea unui exemplar de Spirea japonica Shirobana. Pe acelasi exemplar cresc atat flori albe cat si roz.
http://www.4epoches.com/ARB_Spiraea_jap ... robana.jpg
lili a spus:
Claudiavis a spus:
Fetelor, cum s-o inmulti "doamna" Spirea?
Aceasta doamna frumos fardata sau ingenua ca o mireasa :wink: .....am certitudinea ca merge propagata prin butasi. Problema este de unde luam butasii :oops: :wink:
lili a spus:
angela draganoiu a spus:
din parcuri :)
daca nu o gasim primavara frumos aranjata la diverse magazine.
Aveam si eu un gand :rofl: :rofl: ....dar mi s-a parut nastrusnic sa il spun :wink:
Deindata ce este sustinut si sprijinit ...eu sustin operatiunea :giggle:
angela draganoiu a spus:
cred ca trebuie lastari nelemnificati, nu ? ce zici Lili ?
lili a spus:
Varfuri sau portiuni(segmente) usor lemnificate de maxim 10-20 tzantimetrii :wink: :wink:
:*
elenafles a spus:
Se inmulteste prin butasi lemnificati.Eu asa am reusit.Primavara am plantat mai multi butasi de 15 cm cu dist de aprox 5 cm intre ei,intr-un ghiveci mai mare pe care l-am acoperit cu un PET de la apa plata de 5 l.In pamantul in care i-am plantat am amestecat si nisip de rau.Ghivecul asezat afara la umbra.Dupa ce au facut radacini,al doilea an i-am plantat la locul definitiv.
The Gardener a spus:
lili a spus:
ruxitzika a spus:
Eu sunt in cautarea unui exemplar de Spirea japonica Shirobana. Pe acelasi exemplar cresc atat flori albe cat si roz.
http://www.4epoches.com/ARB_Spiraea_jap ... robana.jpg
Cautam, cercetam si dam de veste :wink:

Daca dati cautare la Spiraea japonica Genpei, ai sa vezi, ca nu va mai trebui sa cautati, cercetati si sa dati de veste. :wink:
The Gardener a spus:
lili a spus:
ruxitzika a spus:
Eu sunt in cautarea unui exemplar de Spirea japonica Shirobana. Pe acelasi exemplar cresc atat flori albe cat si roz.
http://www.4epoches.com/ARB_Spiraea_jap ... robana.jpg
Cautam, cercetam si dam de veste :wink:

Daca dati cautare la Spiraea japonica Genpei, ai sa vezi, ca nu va mai trebui sa cautati, cercetati si sa dati de veste. :wink:
ruxitzika a spus:
hmm, ...Gardener, din Oradea...asta ma duce cu gandul intr-un singur loc. Dar nu zic nimic pana nu sunt sigura :) .
 

Mali_

Member
Am si eu o spiraea din cea cu flori albe, in forma de tufa. Doar ca acum nu prea mai imi place forma ei. Aveti idee cand se poate tunde ca sa se mai indeseasca? Ma bate gandul sa o tund un pic acum sa incerc sa o inmultesc, dar sper sa nu fac vreo prostie si pe urma sa nu se mai dezvolte.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Tunde-o.......... :)
Mali,am mai scris si am aratat si poza dar cred ca nu ai vazut-o:nu numai ca s-a prins dar plantuta de la tine face flori incontinuu :D .Multumesc :D
 
Sus