Specii de plante pentru iazuri

MASCHA

Active Member
Stie cineva sa-mi spuna cum se ingrijeste Zambila de apa ?Am cumparat un exemplar pe care l-am bagat in micul meu "iaz" in ideea de a purifica apa ,nu am nici un fel de experienta cu astfel de plante :oops:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Avand in vedere ca este o spacie invaziva, nu cred ca are nevoie de atentie speciala. Numai sa ai grija sa nu "scape" in natura. Are tendinta de a se extinde pe toata suprafata impedicand oxigenarea apei.
 

MASCHA

Active Member
Multumesc pentru raspuns,de scapat nu are cum,iazul meu fiind un hardau ceva mai mare ,mai mult de 4-5 plante nu au loc :)
 

alias

New Member
Buna ziua. Da Eichornia Crassipes este considerata specie invaziva dar din fericire(sau din pacate pentru posesorii de iaz) in climatul nostru nu prea se dezvolta la adevaratul potential, decat in anii foarte caldurosi cu foarte multe zile insorite. Are nevoie de minim 3 ore de soare direct si nutrienti berechet pentru a se dezvolta si inmultii suficient incat sa-si dubleze masa la fiecare 4 zile. Avand cel putin 6 ore de soare direct pe zi si nutrienti din belsug, ajunge chiar sa infloreasca iar ritmul de dublare a masei este mai rapid, la fiecare 48 de ore.

Atentie, in momentul in care apa nu mai are suficienti nutrienti sau nu beneficiaza de minim 1 ora de soare direct pe zi, frunzele vechi nu se mai dezvolta iar cele noi incep sa aiba o nuanta de verde deschis si apoi galben, iar radacinile incep sa scada in dimensiune si vigoare. Daca nu se intervine in 10-14 zile de la aparitia simptomelor fenomenul este ireversibil si plantele nu mai pot fi salvate.
 
Sus