Spathiphyllum wallisii - Crinul pacii

helisananca

Member
poate ai mutat-o ,treaba cu stropitul mie nu mi s-a intamplat cat a avut boboci nu am avut probleme mai ales ca il pulverizez zilnic ,poate vreun daunator ? :? curent..ceva schimbat pana acum,ritmul de udare,,sau ai deocheat-o :) :oops: :rofl:
 

Raven77

Member
Se pare ca iar am sa recoltez seminte de la Spathiphyllum-ul meu.

Specia de care amintesc, este Spathiphyllum sweet chico la care daca floarea e polenizata, dezvolta seminte viabile. A mai facut seminte si am incercat un mic experiment si iata ce a iesit.

Precizez ca poza e de vreo 5 luni, iar acum plantutele au 4-5 frunzulite. E adevarat ca cresc foarte incet dar supravietuiesc foarte bine si chiar le merge perfect.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
V-am promis mai demult poze cu spathiphyllumul urias cand va inflori:
Are acum 2 flori deschise si inca una in pregatire:



Nu sta afara. L-am scos din casa doar pentru a avea loc sa il pozez.
 

sarselia

Active Member
Moderator
E MINUNAT!
De cand l-ai cumparat,mi-a ramas gandul la el.
Sa ai parte de el!
:D
Parca si florile au o dunga verzuie pe margini.Sau mi se pare numai mie??
In orice caz e PERFECT!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, Arselia. :D
Florile sunt deschise de aproape o luna, in timp incep sa se inverzeasca. La inceput sunt doar albe.
 

helisananca

Member
al meu creste si iar creste..in frunze normal...sper sa ma bucure de flori mai la toamna -iarna asa a facut si anul trecut..insa deocamdata doar SPER ....
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sigur te va bucura si cu flori, nu iti pierde speranta. :D
Are nevoie iarna de expunere la lumina, in timp ce vara trebuie asezat la umbra.
 

Roxana

Active Member
Frunzele Spathiphyllum-ului meu iar au inceput sa se ingalbeneasca si au pete brune pe margini. sa fie si din cauza ca dimineata, pana la 12 il cam bate soarele? il ud cam o data la doua zile, deci nu cred ca asta e problema.
 

Raven77

Member
Da, Roxana. Este din cauza soarelui. Fiind o planta care traieste in zona inferioara a junglei (adica la nivelul solului), unde nu patrunde lumina directa a soarelui, iar umiditatea este ridicata (chiar si 94 la suta), Spathiphyllum nu agreaza lumina directa a soarelui. Incearca s-o muti la umbra intr-un loc ferit de vant si s-o pulverizezi pe frunze cel putin o data pe zi si isi v-a reveni in cel mai scurt timp cu siguranta. Mult succes.
 

Roxana

Active Member
multumesc pentru sfat. vad ca si frunzele nou aparute sunt putin afectate. acum am mutat-o intr-un loc fara soare, dar totusi are ceva lumina. sper sa-si revina. cred ca ar trebui sa-i rup totusi frunzele afectate, cele cu pete brune.
 

Raven77

Member
Daca cantitatea de lumina este identica cu cea de la o fereastra care are orientare spre nord, e ok. Si Spathiphyllum-ul meu este la 1 m distanta de la fereastra tot cu orientare spre nord si ii merge foarte bine (vezi poza in acest topic la mesaje postate de mine). Sa ai mare grija sa mentii pamantul in permanenta umed (este foarte important). Frunzele patate poti sa le inlaturi, oricum vor aparea altele sanatoase. Mult succes.
 

Nicolle

Member
Superb Caramell.Sa-ti traiasca si sa te bucuri de el.Am si eu o nelamurire:trebuie taiata floarea cand se inverzeste?
 

Raven77

Member
Nicolle, florile e mai indicat sa le tai cand sunt uscate. E adevarat ca daca le tai cand sunt inca verzi, vei stimula inflorirea intr-un sezon, dar planta isi v-a reface rezervele mult mai greu pt sezonul urmator. Daca le tai cand sunt uscate, ai sanse sa iei samanta (numai cand spadixul e complet uscat) planta isi v-a face rezerve mult mai usor, ai totate sansele sa mai apara cate o floare si intre sezoanele de inflorire. Mai concret, Spathiphyllum-ului nu-i prea place sa fie fortat, cu timpul isi epuizeaza resursele.
 

Roxana

Active Member
orice floare de Spathiphyllum contine si samanta? sau trebuie polenizata floarea? cum arata semintele?
 
Sus